Głośne eksplozje w Piasecznie. Wysadzają kominy dawnej fabryki kineskopów

kominy_16
Rozbiórka fabryki Polkolor przy użyciu materiałów wybuchowych
Źródło: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Polkolor, dawniej największa fabryka w powiecie piaseczyńskim, produkowała kolorowe kineskopy w oparciu o amerykańską technologię. Zakłady powstałe w 1976 roku były znane w całej Polsce, ale także na świecie. Kilka lat po otwarciu wizytował ją ówczesny wiceprezydent Stanów Zjednoczonych George H.W. Bush. Teraz charakterystyczne kominy znikają, są wysadzane przy użyciu materiałów wybuchowych.

- Wyburzenie przy użyciu materiałów wybuchowych odbyło się na terenie zamkniętym. W środę po godzinie 18 doszło do głośnych eksplozji, po czym komin oraz betonowy silos przewróciły się w odwrotnych kierunkach - opisał reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz, który był na miejscu. I dodał: - Ich uderzenie o ziemię było odczuwalne dla osób stojących nawet kilkaset metrów dalej.

O rozbiórce dawnej fabryki przy ulicy Okulickiego 7/9 poinformowało na swojej stronie Starostwo Powiatowe w Piasecznie. Urzędnicy przypomnieli historię zakładów znanych nie tylko w Polsce, ale też za granicą.

Gierek na otwarciu, Bush z wizytą

Jak czytamy w informacji, Polkolor produkował kolorowe kineskopy w oparciu o amerykańską technologię. Powstał w 1976 roku. Był gigantyczną fabryką zatrudniającą ponad pięć tysięcy pracowników.

Lokalny portal piasecznonews.pl opisał z kolei, że produkcja ruszyła w 1979 roku. Na otwarcie fabryki miał przyjechać pierwszy sekretarz Edward Gierek.

"Zakłady Kineskopowe Unitra-Polkolor wizytował nawet wiceprezydent George Bush w czasach kiedy prezydentem USA był Ronald Reagan" - opisało starostwo. Jak przypomniał lokalny portal, do wizyty doszło w 1987 roku.

Najbardziej charakterystycznym elementem fabryki są tzw. robertsony na dachu huty szkła kineskopowego. "Robertsony, które robią dość kosmiczne wrażenie, służyły do odparowywania wody z wanien szklarskich" - wyjaśniono.

W 1991 roku powstała spółka Thomson Polkolor, w której większościowym udziałowcem była francuska firma Thomson Consumer Electronics. W 2005 roku Thomson sprzedał spółkę indyjskiemu koncernowi Videocon Industries Limited. Produkcja kineskopów trwała do 2009 roku.

Starostwo: każdy w Piasecznie znał kogoś, kto pracował w Polkolorze

"Polkolor był tak duży, że w zasadzie każdy w Piasecznie miał kogoś, a na pewno znał kogoś, kto pracował w fabryce kineskopów. Masowe zwolnienia, które rozpoczęły się kiedy Polkolor przeszedł na własność Videoconu były największym jak do tej pory wyzwaniem dla naszego Powiatowego Urzędu Pracy" - zauważyli urzędnicy.

Videocon sprzedał tereny po dawnym Polkolorze spółce HiPark Piaseczno dwa lata temu. Jak wyliczono, do tej pory mieściło się tam 250 podmiotów, które wynajmowały powierzchnie biurowe i magazynowe od TDP Park Przemysłowy.

Wiele cennych rzeczy z wnętrza udało się uratować. W porozumieniu z nowym właścicielem pamiątki, w tym zdjęcia, plany, a nawet szafa sterownicza linii stożka (gigantyczny komputer sterujący procesem produkcji w hucie szkła kineskopowego) trafiły do będącego w organizacji Muzeum Piaseczna.

Pamiątki po fabryce trafią do powstającego muzeum

"Wydostanie szafy było ogromnym wyzwaniem, w którym pomogło nam Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej" - powiedział cytowany w komunikacie Paweł Jakuboszczak z Muzeum Piaseczna.

"Historia fabryki kineskopów skończyła się dawno temu. Teraz z naszego krajobrazu znikną charakterystyczne budynki" - podkreślili urzędnicy.

Czytaj także: