Nieletni mieszkaniec Piaseczna wsiadł za kierownicę mercedesa kolegi i woził znajomych ulicami miasta. Podróż przerwali im policjanci. Teraz 16-latek odpowie przed sądem. Ukarany zostanie także właściciel auta.
W Sądzie Rodzinnym i Nieletnich swój finał będzie miała sprawa 16-letniego mieszkańca Piaseczna, który - nie mając uprawnień do kierowania pojazdami - postanowił wsiąść za kierownicę mercedesa. Podróż przerwali na ulicy Mleczarskiej w Piasecznie przerwali funkcjonariusze tamtejszej drogówki.
Właściciel auta siedział obok 16-latka
- Okazało się, że nieletni w aucie nie jest sam. Towarzyszyły mu dwie osoby: 16-letni kolega oraz 23-latek, który okazał się być właścicielem pojazdu. Dlaczego za kierownicą mercedesa siedział 16-latek, a umożliwił mu to pełnoletni właściciel? Żaden z nich nie umiał odpowiedzieć - poinformowała starsza aspirant Magdalena Gąsowska, oficer prasowa policji w Piasecznie.
23-latek był już jednak znany funkcjonariuszom. Zaledwie kilka tygodni wcześniej poruszał się mercedesem osobiście - w stanie nietrzeźwości i bez uprawnień. W trakcie kontroli na jaw wyszło również, że mercedes, którym jechali nie posiada ważnego ubezpieczenia OC, jak również badań technicznych.
- Nieletni zostali przekazani pod opiekę rodziców, a auto trafiło na policyjny parking. 16-latek wkrótce przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich odpowie za kierowanie pojazdem pomimo braku do tego uprawnień, a także stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Odpowiedzialności karnej nie uniknie również 23-latek, który świadomie udostępnił swój pojazd osobie nieletniej - wskazała policjantka.
Co grozi za prowadzenie bez prawa jazdy?
Rzeczniczka przypomniała, że zgodnie z art. 96 par. 1 pkt. 2 Kodeksu Wykroczeń "właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza do prowadzenia pojazdu osobę niemającą wymaganych uprawnień podlega karze grzywny".
Zdaniem policji wśród wielu młodych ludzi panuje mylne przekonanie, że nie mogą ponieść żadnych konsekwencji prawnych, prowadząc samochód bez prawa jazdy. To błąd. - Przepisy prawa jasno stanowią, że każdy kto prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnień, podlega odpowiedzialności, a w sytuacji, gdy za kierownicę pojazdu decyduje się wsiąść nieletni sprawa trafia do sądu rodzinnego, który może orzec zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 21. roku życia - podsumowała starsza aspirant Gąsowska.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: KPP w Piasecznie