Ogłoszenie z prośbą o "przemieszczenie szczątków poległych". Lasy Państwowe: to prowokacja. Sprawę bada policja

Autor:
katke/gp
Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl
Ogłoszenia pojawiły się w miejscowości Michałów-Grabina
Ogłoszenia pojawiły się w miejscowości Michałów-Grabina
Google Maps
Google MapsOgłoszenia pojawiły się w miejscowości Michałów-Grabina

W miejscowości Michałów-Grabina pod Legionowem pojawiło się ogłoszenie, z którego wynika, że w związku z planowaną budową masztu telefonii komórkowej, opiekunowie znajdujących się tam grobów są proszeni o przeniesienie szczątków poległych. Lasy Państwowe dementują i mówią: to prowokacja. Sprawą zajmuje się już policja.

Informację o ogłoszeniu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"W związku z planowaną budową masztu telefonii komórkowej na wzgórzu "Żywiczna", prosimy opiekunów znajdujących się tutaj grobów o ich przemieszczenie wraz ze szczątkami poległych w inną lokalizację - w nieprzekraczalnym terminie do 1 września 2023 roku. Z dniem 4 września 2023 planowane jest rozpoczęcie pierwszych prac niwelacyjnych" - czytamy w jego treści.

Na oklejonej folią kartce przyczepionej do drzewa widnieje logo Lasów Państwowych.

Informacja pojawiła się na profilu Nasze Lasy, który tworzą w mediach społecznościowych miłośnicy lasów. Załączono też komentarz: "Będą niwelować groby poległych koło Warszawy. Lasy Państwowe wzywają opiekunów grobów o zabranie szczątków ludzi, bo w tym miejscu stanie maszt telefonii komórkowej. (...) Mieszkańcy są oburzeni, bo, jak tak można. To wzgórze porośnięte lasem koło miejscowości Michałów-Grabina pod Legionowem".

Lasy Państwowe: to prowokacja

O sprawę zapytaliśmy Lasy Państwowe. - Ogłoszenie nie zostało przygotowane ani nie było dystrybuowane przez Lasy Państwowe. To prowokacja, która została zgłoszona policji, celem wyjaśnienia - przekazał nam krótko w odpowiedzi rzecznik Michał Gzowski.

Lasy Państwowe opublikowały też na Twitterze komentarz, w którym napisano m.in:. "Co do zasady nie dementujemy oczywistych bzdur, jednak tym razem uznaliśmy, że musimy zareagować".

W odpowiedzi Nasze Lasy napisały na Facebooku: "Z uwagi na to, że LP wyparło się tego ogłoszenia i na tę chwilę nie da się udowodnić, kto to powiesił, to usunęliśmy poprzedni wpis. Dotyczy wzgórza miejscowości Michałów-Grabina. Jeśli jesteście w posiadaniu informacji w tej sprawie, to prosimy o kontakt w wiadomości prywatnej".

Policja prowadzi czynności sprawdzające

Policja w Legionowie potwierdziła, że zajmuje się sprawą. - 22 marca do komisariatu w Nieporęcie wpłynęło pismo z Nadleśnictwa Jabłonna. Prowadzone są czynności w trybie artykułu 307 Kodeksu postępowania karnego, czyli trwa sprawdzanie, czy doszło do przestępstwa - przekazała komisarz Justyna Stopińska z Komendy Powiatowej Policji w Legionowie. Wskazała, że zgłoszenie dotyczyło tego, że zostało zamieszczone ogłoszenie o konieczności przemieszczenia znajdujących się na wzgórzu przy ulicy Żywicznej grobów. Nadleśnictwo zacytowało jego treść i udostępniło zdjęcie policji.

Stopińska zaznaczyła, że policja musi zacząć od przesłuchania przedstawiciela nadleśnictwa. - Jeśli potwierdzimy, że doszło do przestępstwa, to będzie prowadzone postępowanie w kierunku artykułu 190a - podsumowała.

Art. 190a § 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inna osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej. § 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. § 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:katke/gp

Źródło: Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lasy Państwowe, twitter.com / Shutterstock

Pozostałe wiadomości