TVN Warszawa | Okolice

Rusza akcja szczepienia lisów, między innymi z samolotów. "Przynęty nie wolno dotykać"

TVN Warszawa | Okolice

Autor:
katke/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
lek. wet. Krzysztof Jażdżewski przestrzega przed wścieklizną na Mazowszu
lek. wet. Krzysztof Jażdżewski przestrzega przed wścieklizną na Mazowszu

Wojewoda mazowiecki zapowiedział, że 1 kwietnia rusza wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. "Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki" - wymieniono w komunikacie.

Jak wytłumaczono w komunikacie wojewody, szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.

Trzeba uważać w trakcie wyprowadzania zwierząt

"Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii" - zastrzegł urząd wojewody. Przynęty nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt. Akcja szczepień potrwa od 1 do 13 kwietnia.

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań. W ubiegłym roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował łącznie o 110 przypadkach wścieklizny u zwierząt nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. Natomiast w 2022 roku potwierdzono 16 przypadków.

Akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie przeprowadzana jest zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 17 grudnia 2013 roku w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień dla lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości