Kampinoski Park Narodowy: w weekend zbierały się tłumy, od czwartku będzie zamknięty

TVN Warszawa | Okolice

Autor:
mp,dg/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Tłumy w Kampinoskim Parku Narodowym Karola/Kontakt24
wideo 2/4
Karola/Kontakt24Tłumy w Kampinoskim Parku Narodowym

Setki zaparkowanych przy lesie aut i wysypujące się z nich kilkuosobowe grupy – taki widok przy Kampinoskim Parku Narodowym zaskoczył w weekend Reportera 24. Dyrekcja KPN przyznała, że zauważyła lawinowy wzrost spacerowiczów, a teraz ogłosiła, że zamyka teren parku.

Jak przekazało w środę w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej szefostwo KPN, w związku z wprowadzeniem działań mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się epidemii wirusa SARS-CoV-2 cały obszar Kampinoskiego Parku Narodowego zostaje zamknięty.

- Przy wszystkich wejściach na szlaki, polanach i parkingach przy drogach publicznych pojawi się informacja o zamknięciu, które obowiązuje do odwołania - mówi Małgorzata Mickiewicz, zastępca dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego.

Jak zaznaczyła w rozmowie z nami, wymienione miejsca będą również kontrolowane przez służbę terenową, między innymi straż parku, która na co dzień pilnuje tam porządku. - W razie potrzeby będziemy współpracować również z policją - dodała.

Oblegany w weekend

Przesłane na Kontakt 24 nagrania z miejscowości Julinek w sąsiedztwie Kampinoskiego Parku Narodowego pokazały, że wielu mieszkańców nie przejmowało się ostrzeżeniami w ostatni weekend i tłumnie odwiedzało ten teren.

W sobotę tłumy wybrały się na spacer do Kampinoskiego Parku NarodowegoKontakt 24

Mickiewicz przyznała też w rozmowie z tvnwarszawa.pl, że od 14 marca dyrekcja parku zauważa lawinowy wzrost turystów w parku. - Zwłaszcza w czasie ostatnich dwóch weekendów. Zdajemy sobie sprawę, że istnieje ryzyko nie tylko dla zwiedzających, ale też dla przyrody, bo przy tak ogromnej liczbie osób nie każdy będzie zachowywał się w lesie tak, jak powinien – twierdzi.

Stan epidemii w Polsce

Od 20 marca na terenie Polski obowiązuje stanu epidemii. Zdecydowano o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do świąt Wielkanocy. Wcześniej wszystkie placówki oświatowe w kraju miały być zamknięte do 25 marca. Szef rządu Mateusz Morawiecki przekazał, że zostaną zaostrzone kary za złamanie kwarantanny. Grzywna wzrosła z pięciu tysięcy do 30 tysięcy złotych.

Z kolei od 15 marca obowiązują restrykcje w związku z przemieszczaniem się po kraju.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę po południu o 31 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci kolejnej zakażonej osoby - 71-letniego mężczyzny. Łącznie do tej pory w naszym kraju potwierdzono 957 przypadków zakażenia, a zmarło 13 osób.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:mp,dg/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Tagi:
Raporty: