Zabytkowy wiejski dworek zmienił się w ruinę. Konserwator nakazał przeprowadzenie prac

Dworek w Kawęczynie-Turowicach
Dworek w Kawęczynie-Turowicach
Źródło: MWKZ

Drewniany dworek w Kawęczynie-Turowicach koło Konstancina-Jeziorny (powiat piaseczyński) jest w bardzo złym stanie technicznym. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał właścicielowi XIX-wiecznego budynku przeprowadzenie prac.

Mazowiecki konserwator Jakub Lewicki wyjaśnił, że przeprowadzenie nakazanych prac ma zapobiec zniszczeniu zabytku. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Drewniany dwór wzniesiono najprawdopodobniej w pierwszej połowie XIX wieku. Obiekt prezentuje cechy typowego, niewielkiego dworku wiejskiego, nakrytego czterospadowym, wysokim dachem. Otaczający go park wpisuje się w rozpowszechniony w tamtym czasie na terenie Polski typ parku krajobrazowego o naturalnym, swobodnym ukształtowaniu, opartym o naturalne formy terenu. Obiekt w rejestrze zabytków znajduje się od 16 maja 2016 r.

Dworek w Kawęczynie-Turowicach
Dworek w Kawęczynie-Turowicach
Źródło: MWKZ

Pierwsze wzmianki o majątku pochodzą z XV wieku

Źródła archiwalne przedstawiające dzieje zespołu dworsko-parkowego w Kawęczynie–Turowicach, potwierdzają fakt istnienia w tym miejscu znacznie wcześniejszego ośrodka dworskiego, a pierwsze wzmianki o tym majątku pochodzą jeszcze z XV w., kiedy tereny te były w posiadaniu czerskiego sędziego ziemskiego.

Jego ważnym elementem była także mała architektura ogrodowa, której w tym przypadku odpowiada pawilon parkowy o neogotyckiej formie. Najbardziej charakterystycznym elementem tego dwukondygnacyjnego budynku jest niewielka wieża-baszta, zwieńczona krenelażem z dekoracją sztukatorską w postaci bogato rzeźbionych kroksztynów.

"Nie ulega wątpliwości, że (...)j zespół stanowi także ważny element lokalnego pejzażu, trwale wpisanego w krajobraz miejscowości, a jego wartości zabytkowe (artystyczne, historyczne i naukowe) wynikają z zachowania w dużej mierze pierwotnego układu i relacji przestrzennych oraz charakteru założenia, a także głównych obiektów architektonicznych" - wyjaśnił konserwator.

Czytaj też: "Makiety są połamane, leżą jedna na drugiej". Smutny koniec Parku Miniatur w centrum Warszawy

20230906_125507
Zniszczone makiety z Parku Miniatur
Źródło: Mateusz Szmleter/tvnwarszawa.pl
Czytaj także: