Pierwsza od ponad roku stacjonarna sesja Rady Ochoty miała w porządku obrad tylko jeden punkt: odwołanie burmistrz Katarzyny Łęgiewicz. Głosami radnych PiS i Zawsze z Ochotą wybrano nowego.
Radni z Ochoty spotkali się - wyjątkowo - osobiście. W piątek w hali sportowej XLVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Edwarda Dembowskiego przy ulicy Barskiej. Na 23 radnych obecnych było 18. W porządku obrad znalazł się jeden punkt: odwołanie burmistrz Katarzyny Łęgiewicz (KO).
Wniosek przeszedł dwunastoma głosami. Poparli go radni z PiS i komitetu Zawsze z Ochotą. Przeciw była szóstka radnych KO.
Na nowego burmistrza wybrano Sławomira Umińskiego z PiS. To przedsiębiorca, który jako bielański radny zasiadał w komisji rewizyjnej i w komisji oświaty. Mieszka na Bielanach. Przekazał, że w planach ma ponad 30 punktów. - To dobre pomysły, potrzeby Ochoty, które trzeba zrealizować – zaznaczył.
Sesja zwołana naprędce, rodzina radnego z wirusem
Wiceprzewodniczący rady Jan Pluta (KO) już na wstępie zauważył, że tryb zwołania sesji nie był prawidłowy. - Nie jestem pewien, czy wszyscy radni zostali skutecznie poinformowani – zaznaczył. Ocenił też, że sesja była zwoływana "na ostatnią chwilę", a radni na zorganizowanie się mieli tylko jeden dzień. Dodał, że niektórzy mają inne obowiązki i nie mogli dotrzeć, i wnioskował o przerwanie sesji.
Piotr Krasnodębski z KO stwierdził z kolei, że zwoływanie sesji w pandemii zagraża bezpieczeństwu. - Zmuszacie nas do sesji, która może doprowadzić do tragedii – ocenił. Dodał, że... jego żona i dziecko są zakażeni koronawirusem.
Burmistrz dumna z pracy urzędu
- Uważam, że dobre rzeczy należy kontynuować, odcinać się od złych – mówiła z kolei burmistrz Łęgowicz, która rządziła na Ochocie od 2014 roku. Podsumowała też swoje działania, podkreślając, że na wiele decyzji wpłynęła pandemia. - Jestem niezmiernie dumna, jak pracuje urząd i jaka jest Ochota – mówiła. Zachwala też prace Ośrodka Pomocy Społecznej. - Nie kojarzy się już z zasiłkiem, ale z aktywnością i wsparciem.
Wśród swoich sukcesów wymieniła pomoc dla przedsiębiorców w czasie pandemii, która polegała na obniżeniu czynszów w około 200 lokalach, ale też przebudowę Parku Zachodniego, odbudowę drewnianego pomostu w Parku Szczęśliwickim, plac zabaw na placu Baśniowym, nowe chodniki czy remont Ośrodka Sportu i Rekreacji. Dodała też, że jest dumna z ochockiej edukacji mimo nauki zdalnej spowodowanej pandemią.
KO straciła, PiS zyskało
Po wyborach w składzie 23-osobowej rady Ochoty przewagę miała Koalicja Obywatelska razem z trójką radnych ze stowarzyszenia Ochocianie. W ubiegłym roku dwie radne KO - Cecylia Aleksandrowicz i Anna Chojnacka - wstąpiły do nowego klubu Zawsze z Ochotą, który zebrał 6 osób. KO straciła większość, bo PiS także ma szóstkę radnych.
W grudniu ubiegłego roku nowa większość przegłosowała odwołanie ówczesnej przewodniczącej rady Ochoty Sylwii Mróz (KO). Dopiero na początku kwietnia udało się dokończyć wybór nowego przewodniczącego – został nim Krzysztof Wojciechowski z PiS.
Teraz nowa koalicja przegłosowała zmianę burmistrza i tym samym Ochota jest pierwszą w tej kadencji dzielnicą, w której KO straciła władzę.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Dzielnicy Ochota