Zgłoszenia do budżetu obywatelskiego: co trzeci projekt odrzucony

Najnowsze

sxcUrzędnicy odrzucili co trzeci projekt

Do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zgłoszono ponad 2 tysiące projektów. 681 z nich oceniono negatywnie - przekazał w poniedziałek stołeczny ratusz. Ostateczna lista projektów poddanych pod głosowanie zostanie opublikowana 28 sierpnia.

W tym roku warszawianki i warszawiacy zgłosili do budżetu obywatelskiego 2166 projektów. Na realizację ich pomysłów miasto przeznaczy ponad 83 mln zł.

Po raz pierwszy mieszkańcy mogli zgłaszać projekty ogólnomiejskie, dotyczące kilku dzielnic lub całego miasta. Takich propozycji wpłynęło 191. Pozostałe propozycje (1965) to projekty dzielnicowe.

Łącznie spośród wszystkich projektów 64 procent oceniono pozytywnie, a negatywnie - 31 procent. Pięć procent pomysłów zostało wycofanych przez samych pomysłodawców, jeszcze przed poddaniem ich pod ocenę urzędników.

Jakie projekty zgłoszono?

Ze wszystkimi projektami można zapoznać się na stronie ratusza. Wśród nich są domki dla jeży, budki dla jerzyków, zgniatarki do puszek lub butelek dla szkół i urzędów, skateparki, miejskie siłownie i nowe miejsca spotkań - również międzypokoleniowych.

Mieszkańcy proponują także kursy języka angielskiego dla osób powyżej 50. roku życia, zajęcia sportowe dla dzieci, kursy pierwszej pomocy i warsztaty varsavianistyczne. Jednym z pomysłów są też specjalne ławki z przewijakami dla mam karmiących piersią. Warszawiacy chcą także dodatkowych chodników, nowych przejść dla pieszych i doświetlenia tych istniejących. Wyrażają ponadto potrzebę upamiętnienia postaci takich jak pisarz Leopold Tyrmand i muzyk Tomasz Stańko.

Sprawdzali projekty

Do ubiegłego czwartku pracownicy urzędu sprawdzali, czy jest możliwość realizacji zgłoszonych projektów. Oceniali m.in.: oszacowany koszt realizacji pomysłu, zgodność z obowiązującymi przepisami i kompetencjami miasta oraz z dokumentami programującymi rozwój Warszawy i przyjętymi zasadami dostępności dla mieszkańców, a także możliwość realizacji projektu we wskazanej lokalizacji i realizacji w ciągu roku.

We wtorek upływa termin, w którym - w przypadku zastrzeżeń co do wyniku oceny projektu - autor może poprosić o jej powtórzenie składając odwołanie w formie elektronicznej lub papierowej. Odwołanie w formie papierowej należy złożyć w urzędzie dzielnicy właściwym ze względu na lokalizację projektu (dla projektów dzielnicowych) lub w Centrum Komunikacji Społecznej przy Senatorskiej 27 (dla projektów ogólnomiejskich). Informacja o wyniku ponownej oceny, który będzie już ostateczny, przekazana będzie projektodawcy najpóźniej 26 sierpnia.

Jak głosować?

Mieszkańcy będą mogli głosować na projekty od 6 do 23 września - elektronicznie na stronie lub w formie papierowej. Punkt głosowania papierowego będzie znajdzie się w każdym Wydziale Obsługi Mieszkańców. Listę projektów wybranych przez mieszkańców do realizacji poznamy 3 października.

W tej edycji zmienił się sposób głosowania. Mieszkańcy wybierają do 15 projektów na poziomie dzielnicowym w wybranej dzielnicy oraz do 10 projektów na poziomie ogólnomiejskim. Każdy wybrany projekt uzyska jeden głos.

Wiceprezydent Olszewski o partycypacjiTVN24
wideo 2/3

PAP/kz/pm

Źródło zdjęcia głównego: sxc