Zamykają połowę mostu Grota

tvnwarszawa.plWjazd na most

Rozpoczynają się kolejne utrudnienia dla kierowców na Trasie AK. Swoją skalą przerosną wszystkie wcześniejsze. Drogowcy zamykają trzy ślimaki wjazdowe i zjazdowe, a przede wszystkim od ul. Modlińskiej do ul. Gwiaździstej z ruchu zostanie wyłączona północna jezdnia mostu Grota-Roweckiego.

Jak informują drogowcy, 8 listopada ok. godz. 22.00 ruch w stronę Żoliborza ma zostać przełożony na przeciwległą jezdnię mostu. Do dyspozycji kierowców będą po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

Na dalszym odcinku, tj. od ul. Gwiaździstej do Powązkowskiej wyłączone będą wewnętrzne (lewe) pasy obydwu jezdni. W związku z tym dostępne będą dwa pasy ruchu w obie strony.

Zamknięte estakady

To nie jedyne utrudnienia, które czekają na kierowców. Wyłączone zostaną kolejne estakady. Na prawym brzegu Wisły zamknięty zostanie ślimak wjazdowy z ul. Modlińskiej (jadąc od strony Tarchomina) na trasę w kierunku Marek.

Na lewym brzegu Wisły wyłączone z ruchu zostaną estakady zjazdowe z mostu Grota-Roweckiego na Wisłostradę w kierunku Mokotowa i zjazd z Trasy AK (od strony Żoliborza) w kierunku Gdańska.

Jak informuje miasto, kierowców o zmianach w ruchu informowały m.in. ulotki rozdawane na skrzyżowaniach na ulicach dojazdowych do trasy, np. na ul. Łabiszyńskiej, w Markach.

Drogowcy będą musieli postawić bariery rozdzielające kierunki ruchu na moście Grota. Miejski inżynier ruchu Janusz Galas, prosi kierowców, aby w tym czasie, jeżeli to możliwe, wybierali inną przeprawę.

Janusz Galas prosi, żeby kierowcy omijali most Grota
Janusz Galas prosi, żeby kierowcy omijali most GrotaTVN24
Mówi wiceprezydent Jacek Wojciechowicz
Mówi wiceprezydent Jacek WojciechowiczTVN24

Autobusy na objazdach

Ze zmianami muszą liczyć się również pasażerowie komunikacji miejskiej.Autobusy linii 186, 511, 518, 705, 735, N13 i N63 nadal będą wjeżdżały na most Grota-Roweckiego przez pętlę Żerań FSO i rozbudowaną łącznicę. Od 8 listopada, od godz. 22, swoje trasy zmienią natomiast autobusy linii 114, 118, 122, 145, 518 i 732.

114 w kierunku pętli Młociny-UKSW po przejechaniu przez most pojedzie objazdem: al. Armii Krajowej, ul. Słowackiego, przez pl. W. Wilsona i ul. Krasińskiego, po czym wróci na swoją trasę.

Linia 118 w tylko w kierunku pętli Metro Politechnika od mostu Grota zostanie skierowana na objazd: al. Armii Krajowej, ul. Słowackiego, Krasińskiego do Wybrzeża Gdyńskiego, po czym autobusy wrócą na swoją trasę.

Autobusy linii 145 i 732 w kierunku pętli Wiatraczna i Pustelnik po wyjeździe z pętli Żerań FSO skierują się na ul. Modlińską, następnie wjadą na trasę główną S8 nowo wybudowanym łącznikiem i estakadą relacji południe – wschód (Jagiellońska – Bródno), dojadą do ul. Toruńskiej i wrócą na swoją trasę. Po zakończeniu prac w rejonie węzła Wysockiego, powyższa trasa objazdowa będzie obowiązywała także dla linii 104 i 134.

Linia 518 w kierunku pętli Emilii Plater od mostu Grota, pojedzie objazdem: al. Armii Krajowej, Słowackiego, pl. Wilsona i ul. Mickiewicza, po czym wróci na swoją trasę.

Linia 122 w kierunku pętli Gwiaździsta będzie kursowała na trasie skróconej - do przystanku Barszczewska 01.

Zmiany, które mają pomóc

To nie jedyne zmiany, które czekają na kierowców. Mają one poprawić komunikację podczas prac na Trasie AK i moście Grota.

Na skrzyżowaniu ul. Nocznickiego i Kasprowicza wytyczone zostały dodatkowe pasy do skrętu w lewo (z ul. Nocznickiego w Kasprowicza ) i w prawo (z ul. Kasprowicza w Nocznickiego). To rozwiązanie ułatwi zjazd z Trasy Mostu Skłodowskiej-Curie.

Na skrzyżowanie ul. Wólczyńskiej i ul. Nocznickiego wybudowany zostanie pas do skrętu w lewo z ul. Wólczyńskiej (z kierunku Izabelina) w ul. Nocznickiego. Przebudowa uporządkuje ruch na tym skrzyżowaniu.

Na ul. Słomińskiego przy Dworcu Gdańskim powstanie "zawrotka" umożliwiająca przejazd do ul. Andersa w kierunku centrum kierowcom jadącym z mostu Gdańskiego.

Wprowadzony zostanie zakaz ruchu ciężkich pojazdów w godz. 6.00-22.00 na drogach krajowych w granicach miasta: na S2 pomiędzy al. Krakowską a ul. Puławską i na S8 pomiędzy ul. Marywilską a Lazurową. Informacja o zakazie za pośrednictwem Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego zostaną rozesłane do przewoźników. GITD zapowiada też kontrole.

Janusz Galas o organizacji ruchu
Janusz Galas o organizacji ruchuTVN24

Nowy parking na Młocinach

Kierowcy, którzy będą chcieli dojechać do centrum komunikacją miejską, a swój samochód zaparkować przy węźle Młociny, dostana do dyspozycji nowy parking. Powstanie on napasie trawy rozdzielającym dwie jezdnie trasy Skłodowskiej-Curie.

- Końcówka Trasy Mostu Skłodowskiej-Curie zostanie wykorzystana na parking. Będzie on miał 25-30 metrów szerokości i 280 metrów długości – mówi Wiesław Witek, dyrektor Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym. Jak mówi samochody będą parkować ukośnie po obu stronach. Piesi przejdą środkiem.

- Na 8000 metrów kwadratowych zmieści się ok. 400 samochodów, czyli tyle, ile na średniej wielkości parkingu P+R w Warszawie – dodaje dyrektor.

Wiesław Witek o parkingu przy węźle Młociny
Wiesław Witek o parkingu przy węźle MłocinyTVN24

Kolejne utrudnienia w 2014 i 2015

Jak informuje miasto, następne wyłączenia przygotowywane są na 2014 i 2015 r. Podczas prac cały czas będzie odbywał się ruch na moście i na trasie głównej. Do dyspozycji kierowców będą dostępne po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

Zamknięty zostanie przejazd ul. Gdańską pod trasą. Ulice, które są na wiaduktach nad nią (ul. Mickiewicza, ul. Słowackiego, ul. Powązkowska) będą zamykane połówkami, tak aby utrzymać przejazd. Utrudnień można spodziewać się także na ul. Broniewskiego. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na październik 2015 r.

Trasa Armii Krajowej wraz z mostem Grota-Roweckiego zostanie dostosowana do parametrów drogi ekspresowej, co oznacza, że poszerzone zostaną jezdnie główne. Będą trzy pasy ruchu, przebudowane zostaną jezdnie zbierająco-rozprowadzające, wybudowane zostaną ścieżki rowerowe i ciągi pieszo-rowerowe.

Rozebrane i wybudowane od nowa będą 33 obiekty mostowe. Natomiast remontowanych i przebudowywanych będzie 27 obiektów, w tym kluczowy most Grota-Roweckiego, na którym powstanie 5 pasów ruchu – dwa dla ruchu tranzytowego i trzy dla ruchu lokalnego.

Wartość inwestycji wyniesie 796,3 mln złotych. Przewidywane zakończenie prac planowane jest na październik 2015 roku.

su,wp/b

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości