Zajrzyj na stację PKP Lotnisko Chopina


Nowa stacja kolejowa na Okęciu czeka już tylko na pozwolenia. 1 czerwca zobaczą ją pierwsi pasażerowie, a mu pokazujemy ją Wam już dziś.

- Już za kilka tygodni pasażerowie bezpiecznie i komfortowo dojadą koleją do lotniska. Dlatego zaprosiliśmy dziś państwa właśnie w to miejsce. Chcielibyśmy aby symbolizowało zmiany, których oczekujemy od PKP – tłumaczył minister Sławomir Nowak.

Konferencję poświęconą zmianom personalmym w kolejach zwołał właśnie na nowej stacji.

Czytaj więcej o nowym zarządzie spółki

Pokazali stację

Dziennikarze mogli zobaczyć, jak wygląda stacja na kilka tygodni przed oficjalnym otwarciem. Widać, że kolejarze przygotowali się na wizytę ministra. W czasie konferencji prasowej działały nawet wyświetlacze z informacją o najbliższym pociągu.

- To nie tak, że włączyliśmy je specjalnie dla ministra. Po prostu testujemy systemy. Przypomnę, że trwają także odbiory techniczne – zapewnia Maciej Dutkiewicz z Centrum Realizacji Inwestycji PKP.

Tydzień przed Euro

Pierwsze pociągi na Lotnisko Chopina mają dojechać na tydzień przed Euro 2012, czyli 1 czerwca. Datę kolejarze podali w zeszłym tygodniu. - Mamy już za sobą testy z oddymianiem tunelu, ale czekamy jeszcze na decyzję straży pożarnej. Później zostanie już tylko pozwolenie na użytkowanie, które musi wydać Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego – wyjaśnia Dutkiewicz.

Dzięki temu połączeniu, z centrum miasta na lotnisko dojechać będzie można w ciągu 20 minut. Pociągi SKM i Kolei Mazowieckich mają kursować co 10 minut.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 366 mln zł brutto. 96 procent tej kwoty to dofinansowanie ze środków unijnych.

Wszystko przez srogą zimę

Prace związane z budową trwają od kilku lat. Według pierwszych planów, miał on być ukończony już w 2005 roku. Opóźnienie było spowodowane przez czeską spółkę Sudop, która przygotowywała projekt tunelu, którym przebiegną tory. Przygotowanie projektu miało zająć sześć miesięcy, a ciągnęło się dwa lata. W końcu PKP PLK odebrały firmie to zlecenie. W październiku 2009 r. kolejarze podpisywali umowę z konsorcjum, którego liderem jest spółka Bilfinger Berger. Zapowiadano, że pierwsze pociągi pojadą na lotnisko jesienią 2011 r. W maju 2011 r. prezes PKP PLK Zbigniew Szafrański mówił, że pasażerowie skorzystają z połączenia w grudniu. Jednak prace przeciągnęły się jeszcze bardziej. Zdaniem PLK, wszystko przez zanieczyszczeń gruntów wymagających utylizacji, niezinwentaryzowane podziemne obiekty i ostrą zimę.

Z myślą o połączeniu z lotniskiem Szybka Kolej Miejska kupiła 13 nowoczesnych pociągów, które mogą na raz zabrać około tysiąca pasażerów.

par/roody

Pozostałe wiadomości