Z ziemi i z powietrza. Szlakiem tunelu pod Ursynowem

Zbudują tunel pod Ursynowem
Zbudują tunel pod Ursynowem
Lech Marcinczak, Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Lech Marcinczak, Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plZbudują tunel pod Ursynowem

Na prawie trzech kilometrach powstanie tunel w ramach Południowej Obwodnicy Warszawy. To ma być najdłuższa taka konstrukcja w Polsce. Przetarg na projekt i wykonanie wygrała włoska firma Astaldi, znana warszawiakom z II linii metra. Z ziemi i z powietrza pokazujemy, który rejon Ursynowa zamieni się w plac budowy.

Tunel pod Ursynowem to największy i najważniejszy element na 4,6-kilometrowym odcinku "A" obwodnicy od węzła Puławska do węzła Przyczółkowa.

Kierowcy, jadący obwodnicą w kierunku wschodnim (do węzła Lubelska) po przejechaniu węzła Puławska dojadą do węzła Ursynów - Zachód (skrzyżowanie z ulicą Gandhi) i wjadą w tunel, który prowadzić będzie wzdłuż ul. Płaskowickiej, pod al. KEN i I linią metra, aż za ul. Nowoursynowską. Tam w rejonie ze skarpy ursynowskiej wjadą na węzeł Ursynów - Wschód.

Tunel pod Ursynowemtargeo.pl

To tzw. konstrukcja dwunawowa. Obie jezdnie będą schowane w dwóch osobnych tunelach.

- Każda będzie miała po trzy pasy ruchu plus pas awaryjny - informuje Agnieszka Stefańska, rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Planowana szerokość jezdni to 14,5 m.

Stefańska dodaje, że tunel będzie najdłuższy w Polsce, ponad 2,3-kilometrowy. W najgłębszym miejscu, pod I linią metra, ma mieć 25 metrów głębokości.

Wizualizacja tunelu:

Pod Ursynowem zbudują tunelGDDKiA

Ogromny plac budowy

Budowę na pewno odczują mieszkańcy Ursynowa. Teren wzdłuż ul. Płaskowickiej stanie się ogromnym placem budowy.

- Tunel, oprócz odcinka pod I linią metra, będzie budowany metodą odkrywkową. Oznacza to, że wszystko co znajduje się nad nim, zostanie zburzone. Powstanie odkryta przestrzeń, w której tunel zostanie wybudowany, a następnie wszystko to, co jest nad nim, zostanie odbudowane - tłumaczy Stefańska. - Odtworzymy wszystkie istniejące zjazdy, miejsca parkingowe i układ dróg - precyzuje.

Na czas budowy zniknie między innymi popularny bazarek "Na Dołku" przy skrzyżowaniu ulic Braci Wagów i ul. Płaskowickiej. Władze Ursynowa mają jednak w planach przeniesienie go w inne miejsce. Na razie konkretów nie podają. - Wiemy, że jest ważny dla mieszkańców, dlatego szukamy dla niego nowej lokalizacji. - zapewnia Barbara Mąkosa-Stępkowska, rzeczniczka dzielnicy.

Przejazd wzdłuż planowanego tunelu
Przejazd wzdłuż planowanego tuneluArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Nie zamkną ulicy

Kierowcy mogą odetchnąć z ulgą. Chociaż inwestycja będzie powstawała wzdłuż ul. Płaskowickiej, ta arteria nie będzie zamknięta dla ruchu. - Trzeba się spodziewać pewnych utrudnień, ale całkowitego wyłączenia ulicy nie ma w planach - zapewnia Stefańska.

W ramach tego odcinka obwodnicy drogowcy wybudują także dwa węzły: Ursynów - Zachód (połączenie z ul. Gandhi - do 100 metrów) oraz węzeł Ursynów - Wschód (połączenie z ul. Płaskowickiej) w rejonie skarpy ursynowskiej.

Budowa całego odcinka "A" wraz z tunelem ma pochłonąć 1,2 mld złotych. GDDKiA wybrała wykonawcę: włoską firmę Astaldi. - Chcielibyśmy umowę podpisać w wakacje. Wtedy do końca roku wykonawca pracowałby przy projekcie, żeby w przyszłym roku rozpocząć prace budowlane - mówi Stefańska.

Protesty do przetargu

Ostatni fragment Południowej Obwodnicy Warszawy podzielono na trzy odcinki: omawiany odcinek "A", odcinek "B"- od węzła Przyczółkowa do węzła Wał Miedzeszyński oraz odcinek "C"- od węzła Wał Miedzeszyński do węzła Lubelska.

W maju 2015 roku do każdego zadania wybrano oddzielnego wykonawcę. Początkowo informowano, że podpisanie z nimi umów nastąpi w lipcu tego roku. Jednakże z powodu protestów, termin ten się przesuwa.

- W sumie od wyników przetargu odwołało się osiem firm – precyzuje Stefańska i wymienia: - do zadania "A" były 4 odwołania, firm Porr, IDS-BUD, Salini, Impresa. Jak dodaje, odwołanie Impresy zostało zwrócone z uwagi na braki formalne.

Do zadania "B" wpłynęły dwa odwołania (Mota-Engil , Mosty-Łódź). Dwa wpłynęły także do zadania "C" (Warbud, Budimex).

Wszystkie odwołania wpłynęły do Krajowej Izby Odwoławczej, która zarządziła ich łączne rozpatrywanie Posiedzenie odbyło się w środę 24 czerwca. Ogłoszenie wyroku odbędzie się 10 lipca.

Sylwia Starzyńska/lulu

Pozostałe wiadomości

Mężczyzna został potrącony przez dwa samochody w Alejach Jerozolimskich. Do wypadku doszło w miejscu, gdzie nie ma przejścia dla pieszych. Ranny trafił do szpitala.

Mężczyzna potrącony przez dwa samochody trafił do szpitala

Mężczyzna potrącony przez dwa samochody trafił do szpitala

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie tylko zarzuty, ale też nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnych mieszkań i zakaz zbliżania się do bliskich grożą sprawcom przemocy domowej. Mogę je wydać interweniujący policjanci lub prokurator. Ostatnio mieszkania z tego powodu musieli opuścić 55-latek z powiatu zwoleńskiego i mieszkaniec podwarszawskich Starych Babic. 

Sprawcy przemocy z zarzutami i nakazami natychmiastowego opuszczenia mieszkań

Sprawcy przemocy z zarzutami i nakazami natychmiastowego opuszczenia mieszkań

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wystartowała 11. edycja budżetu obywatelskiego. Od 1 grudnia do 25 stycznia można składać projekty, zarówno online, jak i w urzędzie dzielnicy. Do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Rekordowa kwota w 11. edycji budżetu obywatelskiego. Można już składać wnioski

Rekordowa kwota w 11. edycji budżetu obywatelskiego. Można już składać wnioski

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wirażowej zderzyło się pięć samochodów. Dwie osoby zostały przetransportowane do szpitala. Trzy samochody są mocno rozbite. Droga jest zablokowana.

Zderzenie pięciu aut. Dwa mocno rozbite leżą w rowie

Zderzenie pięciu aut. Dwa mocno rozbite leżą w rowie

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Interwencją straży miejskiej zakończyło się parkowanie przed siedzibą Ochotniczej Straży Pożarnej w Ożarowie Mazowieckim. Pozostawiony przed bramą remizy samochód blokował wyjazd strażakom. Kierowcę ukarano mandatem.

Zablokował wyjazd strażakom. "Kogoś poniosła fantazja"

Zablokował wyjazd strażakom. "Kogoś poniosła fantazja"

Autor:
arw/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstał plan miejscowy dla rejonu Parku Ujazdowskiego. Co zawiera? Ochronę dla domków fińskich i Osiedla Jazdów, a także Parku Ujazdowskiego czy Parku Tadeusza Mazowieckiego. Mieszkańcy będą mogli zabrać głos w sprawie planu ratusza. Ruszają konsultacje społeczne, które potrwają do 8 stycznia 2024 roku.

Powstał plan miejscowy dla Parku Ujazdowskiego i jego okolic, ruszają konsultacje

Powstał plan miejscowy dla Parku Ujazdowskiego i jego okolic, ruszają konsultacje

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po ataku w szkole w Kadzidle prokuratura przedstawiła 18-letniemu Albertowi G. zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Dwie spośród trzech ranionych przez niego osób są w stanie ciężkim. Świadkowie relacjonowali, że G. wyszedł w czasie lekcji do łazienki, wrócił zamaskowany i zaczął atakować "pierwsze napotkane osoby".

Zaatakował nożem w szkole. 18-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób i został aresztowany

Zaatakował nożem w szkole. 18-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób i został aresztowany

Aktualizacja:
Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Trzy osoby uniewinnione, jedna uznana za sprawcę i skazana na 15 lat więzienia - taki prawomocny wyrok zapadł w piątek w sprawie dotyczącej zabójstwa podczas transakcji nielegalnej sprzedaży broni w Ostrowi Mazowieckiej. Sąd odwoławczy zupełnie zmienił orzeczenie pierwszej instancji.

Było czterech skazanych, po apelacji został jeden. Ten, który "oddał w głowę ofiary dwa strzały z pistoletu"

Było czterech skazanych, po apelacji został jeden. Ten, który "oddał w głowę ofiary dwa strzały z pistoletu"

Autor:
pop
Źródło:
PAP

Policjanci zwracają uwagę na groźne konsekwencje wychłodzenia organizmu. Mogą one doprowadzić do utraty życia lub zdrowia. Jak podkreślają policjanci, szczególnie narażeni są bezdomni, osoby starsze i nietrzeźwe. Apelują, by nie być obojętnym. "Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie" - przypominają.

"Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie"

"Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie"

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ma 15 lat, mimo to wsiadł za kierownicę auta i wyjechał na ulicę. Gdy został zatrzymany, odrzucił kluczyki. Policjanci wezwali jego matkę.

Zatrzymali kierowcę i wezwali jego matkę

Zatrzymali kierowcę i wezwali jego matkę

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali kierowcę bmw, który podczas kontroli trzeźwości "wydmuchał" ponad dwa promile alkoholu. Po sprawdzeniu w bazie danych okazało się, że ma już dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. 64-latkowi grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

Z dwoma promilami i dożywotnim zakazem kierował autem

Z dwoma promilami i dożywotnim zakazem kierował autem

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

20-latek doprowadził do kolizji i uszkodził znaki drogowe. Do tego zdarzenia doszło prawdopodobnie dlatego, że przed wyruszeniem w podróż zapomniał o odpowiednim przygotowaniu swojego auta. Został ukarany mandatem.

Uderzył w znaki drogowe, "szyby w aucie nie były odmrożone"

Uderzył w znaki drogowe, "szyby w aucie nie były odmrożone"

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 50-letnią mieszkankę Ciechanowa, która wdarła się do mieszkania swojej 75-letniej sąsiadki i kilka razy ją uderzyła. Następnie zaatakowała 25-latkę, wobec której miała orzeczony prokuratorski zakaz zbliżania. Kobiecie przedstawiono zarzuty uporczywego nękania, naruszenia nietykalności cielesnej, naruszenia miru domowego oraz uszkodzenia mienia - poinformowała tamtejsza policja.

Wdarła się do mieszkania sąsiadki, łamiąc zakaz zbliżania się. Trafiła do aresztu

Wdarła się do mieszkania sąsiadki, łamiąc zakaz zbliżania się. Trafiła do aresztu

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby zostały poszkodowane w zderzeniu dwóch tramwajów przy Dworcu Wieleńskim. Ruch był wstrzymany.

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim. Poszkodowane dwie osoby

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim. Poszkodowane dwie osoby

Autor:
katke
Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu będą przechodzić nad południową Polską w nocy z piątku na sobotę i w sobotę. Na terenie dwóch województw, gdzie obowiązują czerwone alerty wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pokrywa śnieżna ma wzrosnąć nawet o około pół metra. IMGW ostrzega również przed gołoledzią i intensywnymi opadami deszczu.

Spadnie nawet pół metra śniegu. Alerty najwyższego stopnia

Spadnie nawet pół metra śniegu. Alerty najwyższego stopnia

Aktualizacja:
Autor:
anw,dd,ps
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia