Yackoo proponuje: wstawcie to do metra. Warto?

Projekt oznaczeń dla metra, autorstwa naszego internauty - fot. projekt Yackoo
Projekt oznaczeń dla metra, autorstwa naszego internauty - fot. projekt Yackoo | wprost.pl

- Oznakujcie lepiej warszawskie metro - apeluje Yackoo. Jeden z najaktywniejszych internautów tvnwarszawa.pl opublikował w portalu już kilka artykułów na ten temat. Przygotował też projekt nowych tablic informacyjnych. Chce go za darmo przekazać miastu. Co na to metro? - Codziennie dostajemy tysiące propozycji różnych zmian - bagatelizuje pomysł rzecznik podziemnej kolejki, Krzysztof Malawko.

- Informacje umieszczone w wagonach metra są wyjątkowo skąpe i do tego dla pasażerów nie znających miasta mało przydatne. Poza nazwami stacji nie da się praktycznie niczego dowiedzieć - skarży się w jednym ze swoich artykułów Yackoo. Ocenia, że można to zrobić lepiej i przywołuje przykład zza miedzy.

Praga daje przykład

- W Pradze czeskiej miałem okazję przyjrzeć się schematowi tras tamtejszego metra. Poza informacją o nazwach stacji można tam znaleźć także wskazówki, gdzie należy wysiąść aby dotrzeć do dworca, na lotnisko, czy też ciekawych turystycznie miejsc. W Warszawie na tablicach nad drzwiami są tylko nazwy stacji, zaś plany miasta ze schematem trasy są mało czytelne - pisze Yackoo.

Którędy na dworzec i na lotnisko?

Projekt tablicy informacyjnej, który przygotował jest znacznie bogatszy. Można na nim m.in. zobaczyć, że w pobliżu stacji jest parking Parkuj i Jedź, sprawdzić z której stacji najlepiej dojechać na lotnisko, z której jest najbliżej na Stare Miasto, oraz jakie autobusy i tramwaje się przy nich zatrzymują. Oznaczenia są dwujęzyczne.

Metro: obecny system jest dobry

Projekt oznaczeń przygotowanych przez Yackoo przekazaliśmy rzecznikowi warszawskiego metra. Krzysztof Malawko nie był nim zaskoczony.

- Codziennie dostajemy tysiące maili z propozycjami zmian w funkcjonowaniu metra, w tym także projekty tablic informacyjnych - wyjaśnia. Jego zdaniem nie jest to jednak dostateczny powód, by oznakowania zmienić. - Te które mamy są czytelne. Poza tym oznakowania w pociągach nie mogą zastępować systemu informacji miejskiej - wyjaśnia Malawko.

Zapewnia równocześnie, że metro nie bagatelizuje pomysłów zgłaszanych przez pasażerów. Wszystkie są archiwizowane. Natomiast decyzji o zmianie na razie nie ma.

"Metro powinno zmieniać oznaczenia"

Projekt internauty spodobał się natomiast miłośnikowi komunikacji miejskiej, Witoldowi Urbanowiczowi.

- Obecny projekt powstał na przełomie lat 70 i 80 i przydałoby się go aktualizować. Brakuje w nim m.in. oznaczeń dworców kolejowych, które w innych krajach europejskich są normą. Dobry jest też pomysł oznaczenia miejsc, które mogą zainteresować turystów - przyznaje Urbanowicz.

- Ewentualne wprowadzenie nowych naklejek czy jakichkolwiek zmian w obecnym oznakowaniu można rozpatrywać w kontekście otwierania nowych stacji czy linii, kiedy i tak trzeba dostosować i wymienić oznaczenia - dodaje Urbanowicz. - Wtedy koszty są znacznie niższe, tak jak w przypadku zmiany nazwy stacji Ratusz, kiedy wiele ze zmian wprowadzono dopiero po wydłużeniu linii (wcześniej były tymczasowe naklejki).

Jego zdaniem schematom na stacjach też przydałby się powiew świeżości - Niektóre z nich zawierają informacje przed wielu lat.

- Aktualizujemy je na bieżąco - twierdzi Malawko. - System informacji się zmienia. Jest więcej map otoczenia stacji, pojawiły się wyświetlacze, oznakowania wind. Planujemy też mapy dotykowe dla niewidomych.

Milena Zawiślińska

Źródło zdjęcia głównego:  | wprost.pl

Pozostałe wiadomości

Zabieranie go stamtąd wywołałoby kolejną wojnę, przez kolejne miesiące zajmowalibyśmy się tylko tym, zamiast naprawieniem państwa, to nie jest nam do niczego potrzebne - powiedział w "Faktach po Faktach" prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski o pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej.

"Jestem przeciwnikiem, żeby ten pomnik zniknął z placu"

"Jestem przeciwnikiem, żeby ten pomnik zniknął z placu"

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

Co dalej z Lotniskiem Chopina i Centralnym Portem Komunikacyjnym? Rafał Trzaskowski stwierdził, że budowa CPK zniszczyłaby Okęcie, będące "jednym z największych atutów Warszawy", przyciągającym do miasta biznes. Zaznaczył jednak, że sprawa z CPK wyglądałaby inaczej, gdyby Lotnisko Chopina w stolicy zostało.

Czy warto budować nowe lotnisko. Rafał Trzaskowski chce "prawdziwych argumentów"

Czy warto budować nowe lotnisko. Rafał Trzaskowski chce "prawdziwych argumentów"

Źródło:
PAP, Radio Zet

W podwarszawskim Józefowie doszło do pożaru w budynku strzelnicy. Nikomu nic się nie stało. Strażakom udało się opanować ogień.

Pożar na strzelnicy pod Warszawą

Pożar na strzelnicy pod Warszawą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ścigała ich policja, uderzyli z impetem i zniszczyli wartą 800 tys. zł karetkę pogotowia, i uciekli. Policja szybko ich znalazła, ale zarzutów nie usłyszeli, wyszli na wolność. - Uderzenie było tak silne, że ponad trzytonowy ambulans przewrócił się na bok jak zabawka. Gdyby na pokładzie ambulansu przebywał pacjent, prawdopodobnie zginąłby na miejscu - tak opisują wypadek przedstawiciele pogotowia.

Policyjny pościg, zderzenie z karetką. Zatrzymano dwie osoby, ale zarzutów nie postawiono

Policyjny pościg, zderzenie z karetką. Zatrzymano dwie osoby, ale zarzutów nie postawiono

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Barbara Socha ma być pierwszą zastępczynią Tobiasza Bocheńskiego w ratuszu, o ile kandydat popierany przez PiS wygra wybory na prezydenta Warszawy. Socha to była wiceminister rodziny i pełnomocnik ds. polityki demograficznej w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Kandydat PiS na prezydenta Warszawy zdradził, kto będzie jego zastępczynią

Kandydat PiS na prezydenta Warszawy zdradził, kto będzie jego zastępczynią

Źródło:
PAP

Ośmioletni Wiktor w swoim brytyjskim akcie urodzenia jako rodziców ma wpisane dwie matki. Kobiety chciały, by tak samo było w polskich dokumentach. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w tej sprawie.

W brytyjskim akcie urodzenia ma dwie matki, w polskim dowodzie nie może. Wyrok

W brytyjskim akcie urodzenia ma dwie matki, w polskim dowodzie nie może. Wyrok

Źródło:
TVN24

Policja i prokuratura w Gostyninie (Mazowieckie) wyjaśniają okoliczności potrącenia 37-letniej kobiety prowadzącej wózek z 9-miesięcznym dzieckiem. W środę kierowca usłyszał w środę zarzuty spowodowania wypadku i jazdy pod wpływem alkoholu.

Potrącenie matki i niemowlaka. Kierowca usłyszał zarzuty. "Wypadku nie pamięta"

Potrącenie matki i niemowlaka. Kierowca usłyszał zarzuty. "Wypadku nie pamięta"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, tvnwarszawa

Sąd zdecydował o areszcie dla mężczyzny, który miał brutalnie zaatakować kobietę w warszawskim Śródmieściu. 23-latek jest podejrzany między innymi o usiłowanie zabójstwa na tle rabunkowym i seksualnym.

Brutalnie zaatakował młodą kobietę na Żurawiej. Jest areszt

Brutalnie zaatakował młodą kobietę na Żurawiej. Jest areszt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autokar wiozący wycieczkę szkolną uderzył w tył ciężarówki z naczepą. Do szpitala trafiło dwoje dzieci. Do zderzenia doszło na trasie S8 pod Nadarzynem. Są utrudnienia.

Autokar z dziećmi uderzył w ciężarówkę. Dwie osoby w szpitalu

Autokar z dziećmi uderzył w ciężarówkę. Dwie osoby w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rafał Trzaskowski zapowiedział w radiu ZET konsultacje społeczne dotyczące ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu w stolicy. Odbędą się one po wyborach samorządowych. Prezydent stolicy wyliczył także, iloma schronami dysponuje Warszawa.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu, marihuana na własny użytek, przyszłość Pałacu Saskiego

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu, marihuana na własny użytek, przyszłość Pałacu Saskiego

Źródło:
PAP, Radio Zet

Mieszkańcy jednego z domów na Woli wezwali policję do agresywnego sąsiada. 45-latek odpowie za groźby i uprawianie konopi indyjskich.

"Przyszedł przed dom sąsiadów, wyzywał ich, obrażał i groził". To był początek jego kłopotów

"Przyszedł przed dom sąsiadów, wyzywał ich, obrażał i groził". To był początek jego kłopotów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śledczy ustalili, że śmierć agresywnego 25-latka podczas interwencji policji nie miała związku z działaniami policjantów. Mężczyzna miał zadławić się wymiocinami, bo był pod wpływem narkotyków. Prokuratura umorzyła śledztwo.

25-latek zmarł w trakcie policyjnej interwencji. Prokuratura umorzyła śledztwo

25-latek zmarł w trakcie policyjnej interwencji. Prokuratura umorzyła śledztwo

Źródło:
PAP

Tragiczny pożar domu w Sochaczewie (Mazowieckie). W spalonym pomieszczeniu strażacy odnaleźli nieprzytomną kobietę. Mimo akcji ratunkowej, życia poszkodowanej nie udało się uratować

Kobieta zginęła w pożarze. Choć ogień objął tylko jeden pokój

Kobieta zginęła w pożarze. Choć ogień objął tylko jeden pokój

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minęły cztery lata odkąd uszkodzeniu uległa brama Kancelarii Prezydenta. Jej odbudowę zaplanowano na ten rok. Szukany będzie wykonawca prac.

Wjechał w nią kierowca. Zabytkowa brama Kancelarii Prezydenta wróci na swoje miejsce

Wjechał w nią kierowca. Zabytkowa brama Kancelarii Prezydenta wróci na swoje miejsce

Źródło:
PAP

W Łomiankach ofiarą kłusownika padł wilk. Zwierzę wpadło w zastawione nad Wisłą wnyki. Podobnych pętli było siedem. Strażnicy miejscy apelują, by zgłaszać je służbom.

Wilk wpadł we wnyki, nie przeżył

Wilk wpadł we wnyki, nie przeżył

Źródło:
PAP

W połowie marca zniknie drogowy "banan", wytyczony kilka miesięcy temu na skrzyżowaniu Belwederskiej i Gagarina. Pod koniec kwartału zmiany obejmą też ważne krzyżówki w ciągu ulicy Sobieskiego. Zmiany w organizacji ruchu mają związek z budową linii tramwajowej do Wilanowa.

Trwają przygotowania do "likwidacji banana"

Trwają przygotowania do "likwidacji banana"

Źródło:
tvnwarszawa.pl