Wyrzucili Gwardię, lokale stoją puste. "To zwykła podłość urzędników"

Prezes Małgorzata Terlecka-Fischer o problemach klubu
Prezes Małgorzata Terlecka-Fischer o problemach klubu
Dawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl
Prezes Małgorzata Terlecka-Fischer o problemach klubuDawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl

Trzy lata mijają od kiedy władze dzielnicy Śródmieście wyrzuciły sportowców Gwardii z jednej z Hal Mirowskich. Wtedy tłumaczyli to chęcią szybkiej sprzedaży obiektu. Nie doszło do niej. Tymczasem opuszczone przez sportowców pomieszczenia popadają w ruinę, a klub dogorywa przy Racławickiej, gdzie musiał się przenieść.

- Złym zwyczajem jest sprzedaż jakiejś nieruchomości z niechcianymi lokatorami – tak w 2011 roku ówczesna rzeczniczka Śródmieścia tłumaczyła konieczność eksmisji Warszawskiego Klubu Sportowego Gwardia. Klub udało się wyprowadzić, ale chętnych na kupno hali jak nie było, tak nie ma. Oficjalnie "trwają prace przygotowawcze do podjęcia procedury sprzedaży nieruchomości". A konkretniej?

Problem obok hali

- Sprzedaż obiektu nie jest taka prosta. Urząd zamierza bowiem zbyć nie tylko samą halę, ale również grunt bezpośrednio do niej przylegający (są na nim stragany). Problem polega na tym, że na części działki miejskiej i na części działki prywatnej (od strony Hali Mirowskiej) zbudowano obiekt, który należy podzielić (np. poprzez zbudowanie ściany dylatacyjnej). Trwają prace nad tym przedsięwzięciem – tłumaczy Mateusz Dallali, rzecznik dzielnicy Śródmieście.

Ewentualna transakcja, która przekreśliła obecność sportu, nie stanęła jednak na drodze handlowi. W hali z powodzeniem działa supermarket. Funkcjonują także mniejsze sklepy i punkty usługowe oraz azjatycki bar.

- Z uwagi na brak możliwości określenia dokładnej daty sprzedaży hali, z MarcPol S.A. zawierane są co roku kolejne umowy na okres 12 miesięcy. Uzasadnione jest to względami ekonomicznymi - miesięczny czynsz najmu netto wynosi ponad 156 tysięcy złotych, oraz technicznymi – najemca dba o bieżącą konserwację i remonty nieruchomości – przekonuje Dallali.

Rzecznik Śródmieścia Mateusz Dallali o wyprowadzce klubu z Hali Gwardii
Rzecznik Śródmieścia Mateusz Dallali o wyprowadzce klubu z Hali GwardiiDawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl

Nie chcieli płacić czynszu?

Dziś urzędnicy podkreślają przede wszystkim to, że Gwardia nie płaciła czynszu.

- Do 2002 hala była w zasobach Zarządu Terenów Publicznych, a Gwardia zajmowała powierzchnie na podstawie umowy użyczenia. Po przejęciu hali przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami, umowa użyczenia wygasła, a ZGN starał się bezskutecznie zawrzeć z klubem umowę najmu. Gwardia nie chciała się zgodzić na jakikolwiek czynsz. W okresie bezumownego korzystania z powierzchni ZGN obciążał klub jedynie kosztami mediów. Nawet te opłaty nie były jednak wnoszone – wyjaśnia rzecznik i dodaje, że dług Gwardii wobec ZGN Śródmieście wynosi obecnie prawie 210 tysięcy złotych.

Wersja władz klubu jest nieco inna. Tłumaczą, że deklarowały możliwość płacenia czynszu, ale nie według stawek rynkowych zaproponowanych przez ZGN, natomiast opłaty za media wnosiły "do pewnego momentu". Do kiedy konkretnie, nie są w stanie odpowiedzieć, ponieważ dokumentacja pozostała w budynku administracyjnym przy Racławickiej, który został zamknięto ze względu na zły stan techniczny.

Bokserzy odeszli

Słuszność roszczeń dzielnicy potwierdził sąd administracyjny, który w 2009 orzekł, że w ciągu dwóch lat klub musi się wyprowadzić z hali, w której działał przez ponad 60 lat. W 2011 roku komornik wyegzekwował sądowy wyrok. Oznaczał on sportową degradację sekcji bokserskiej, która w przeszłości wychowała takich mistrzów jak Jerzy Kulej czy Krzysztof "Diablo" Włodarczyk, przez którą przewinął się nawet Władimir Kliczko.

Zawodnicy rozeszli się do innych klubów, z ponad setki trenujących została tylko dwudziestka. Odeszło też kilku trenerów, wśród nich Zbigniew Raubo czy Sebastian Skrzecz.

Bokserzy trenują teraz w hali przy Racławickiej, którą dzielą z judokami i zawodnikami MMA. Czasem na sali robi się zbyt ciasno. Budynki są w kiepskim stanie technicznym, zdarza się, że przez kilka tygodni nie ma bieżącej wody.

- Siłą rzeczy zawodnicy przechodzą do innych klubów lub rezygnują ze sportu. Zwracaliśmy się wielokrotnie do pani prezydent o próbę podjęcia mediacji, miasto twierdzi, że nie może. Pytaliśmy w biurze sportu o obiekty zastępcze, czekamy na odpowiedzi – mówi bez większej nadziei Małgorzata Terlecka-Fischer, prezes WKS Gwardia.

Strzelcy "płyną pod lodem"

Jeszcze gorzej przedstawia się sytuacja sekcji strzeleckiej, dla której wyprowadzka z hali Gwardii nieomal zakończyła się likwidacją. W latach świetności trenowało w niej ponad 400 zawodników, dziś już tylko 10.

- Przetrwaliśmy, ale płyniemy pod lodem – przyznaje Dariusz Marek Sarti, wiceprezes klubu i szef sekcji strzeleckiej. - Dzięki policji zostawiono nam prawo do posiadania broni i prowadzenie sekcji. Ale to jest sekcja bez mieszkania, jesteśmy bezdomni. Część naszych członków była zmuszona do przejścia do innych klubów – dodaje.

Ci, którzy pozostali w barwach Gwardii, trenują na gościnnej strzelnicy ZKS przy Marymonckiej. Klub z Bielan udostępnia im swój obiekt bezpłatnie. Ale gwardziści nie przestają marzyć o powrocie do Śródmieścia. - Strzelnica została zbudowana naszymi rękami. Sponsorzy sfinansowali nowoczesny kulochwyt, do strzelania nawet z dużego kalibru. Dbaliśmy o to, zrobiliśmy wygłuszenie, sale klubowe. To wszystko zostało spisane na straty. To zwykła podłość urzędników, którzy nas wyrzucili - złości się Sarti.

Na Gwardii ćwiczyli zawodnicy, ale także policjanci czy uczniowie w ramach lekcji przysposobienia obronnego. Teraz lokale są zamknięte na cztery spusty, niszczeją, nikt nie ma z nich pożytku.

- Chcieliśmy coś dać społeczeństwu, pozbawiono nas tego, Jest żal i rozgoryczenie, że zniszczono coś, co mogło funkcjonować, co nie było obciążeniem dla miasta. Przecież nie żądaliśmy pieniędzy, byliśmy w stanie utrzymać się sami, chcieliśmy tylko kawałek tej piwnicy - podsumowuje wiceprezes.

Wiceprezes Dariusz Marek Sarti o kłopotach sekcji strzeleckiej
Wiceprezes Dariusz Marek Sarti o kłopotach sekcji strzeleckiejDawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl

Niepewna przyszłość

Obiekt przy Racławickiej 132, gdzie przeprowadzili się gwardziści, jest własnością skarbu państwa w trwałym zarządzie Komendy Głównej Policji. Klub zajmuje go bezumownie, dlatego nie może za niego płacić. Zdaniem policji, budynek nie nadaje się do użytku i trenowanie tam zagraża bezpieczeństwu i zdrowiu zawodników. Z tego powodu inne obiekty gwardzistów na tym terenie zostały już wyłączone z użytkowania.

Władze powtarzają, że w momencie, kiedy zostaną wyrzuceni z ostatniego budynku, klub trzeba będzie rozwiązać.

Policja ma plany komercjalizacji terenu.

Piotr Bakalarski, p.bakalarski@tvn.pl

Pozostałe wiadomości

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest skrzypaczką, gra w zespole jazzowym, uczy dzieci w szkole muzycznej i właśnie zginął jej instrument niezbędny do pracy. Nieznany sprawca w pociągu ukradł skrzypce Zuzanny Kosek-Giłki. Do kradzieży doszło prawdopodobnie na stacji Warszawa Zachodnia. Policja potwierdza, że przyjęła zgłoszenie w tej sprawie. Skrzypaczka apeluje o pomoc w odnalezieniu swojego instrumentu.

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkanka podwarszawskich Łomianek zauważyła na swojej działce węża. Zaalarmowała strażników miejskich. Charakterystyczny zygzak na grzbiecie nie budził wątpliwości, że to jedyny jadowity wąż w Polsce.

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z łosiem, który przechadza się ulicą w Markach. Zwierzę przechodzi obok samochodów, jest zagubione.

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Aż 11 ulic na Saskiej Kępie przejdzie doraźne remonty podczas tegorocznych wakacji - zapowiedział dyrektor stołecznego Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski. Wymiana nawierzchni oraz prace brukarskie są związane z przygotowaniami do wprowadzenia w tym rejonie strefy płatnego parkowania.

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie. 11 ulic do remontu

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie. 11 ulic do remontu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaplanowane na poniedziałek wybory na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie mogły się odbyć, gdyż stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa - napisał w oświadczeniu obecny rektor uczelni, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong. Decyzja miała zostać podjęta zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, będącego organem nadzoru uczelni. Innego zdania są pracownicy uniwersytetu, którzy twierdzą, że rektor stara się uniemożliwić przeprowadzenie wyborów. Zapowiadają protest.

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Źródło:
PAP

W samochodzie zaparkowanym przy ulicy Mołdawskiej na Ochocie wybuchł pożar. Ogień objął też drugie auto.

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Wilanowie doszło do kolizji auta osobowego ze słupem sygnalizacji świetlnej. Kierowca opuścił samochód jeszcze przed przybyciem służb.

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z 18 na 19 maja odbędzie się Noc Muzeów. To będzie jubileuszowa, 20. edycja tego popularnego wśród mieszkańców stolicy wydarzenia.

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl