Najnowsze

Wyjątkowe obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Najnowsze

Autor:
dg/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
"To jest część naszej tożsamości, naszej duszy"TVN24
wideo 2/4
TVN24"To jest część naszej tożsamości, naszej duszy"

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego będzie szczególna ze względu na ograniczenia związane z pandemią COVID-19. W sobotę o godzinie 17 stolica odda hołd powstańcom przy pomniku Gloria Victis na Powązkach. Wcześniej zaplanowano uroczystości w różnych częściach miasta.

Jak zaznaczył w komunikacie ratusz, wstęp na wszystkie uroczystości jest możliwy tylko z zaproszeniami. "W związku z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi organizatorzy zmuszeni są ograniczyć liczbę uczestników tegorocznych obchodów" – czytamy w komunikacie.

Izba Pamięci i obchody pod pomnikiem Gloria Victis

Uroczystości główne rozpoczną się już o godzinie 8.30 - o tej godzinie rozpoczną się uroczystości przy obelisku upamiętniającym walki powstańców ze zgrupowania "baszta" (Puławska 266).

W różnych częściach miasta przy pomnikach upamiętniających powstańcze potyczki oraz bohaterów tych walk składane będą kwiaty.

Wieńce między innymi zostaną złożone o godzinie 9 przy pomniku Mokotów Walczący 1944 w parku imienia generała Orlicz-Dreszera.

O 9 również zostaną złożone wieńce przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela pseudonim "Monter" rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego (ulica Filtrowa 68).

Z kolei o godzinie 11 odbędą się uroczystości przy pomniku generała Zbigniewa Ścibor-Rylskiego "Motyla" w parku Edwarda Rydza-Śmigłego.

O 14, czyli przed głównymi obchodami zaplanowanymi na godzinę 17, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na uroczystości w Parku Powstańców Warszawy na Woli zasadzi drzewo w miejscu budowy Izby Pamięci. W korzeniach wkopany ma zostanie akt erekcyjny Izby. Na jej terenie zostaną upamiętnione powstańcze losy ludności cywilnej, a także Rzeź Woli. Budowa Izby Pamięci to inicjatywa Wandy Traczyk-Stawskiej i kierowanego przez nią Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy.

W godzinę "W" główne uroczystości przeniosą się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach pod pomnik Gloria Victis, gdzie władze Warszawy oraz zaproszeni goście oddadzą hołd Powstańcom. Tego dnia mieszkańcy będą również upamiętniać zryw w różnych częściach miasta.

Tradycyjnie o godzinie 17 w całym mieście zawyją syreny alarmowe. Prezydent Trzaskowski wraz z powstańcami kilka dni temu apelował do warszawiaków oraz odwiedzających miasto gości, aby na dźwięk syren zatrzymali się na minutę i oddali hołd bohaterom tamtych dni.

Odsłonięcie pomnika Agatona

Uroczystości będą kontynuowane następnego dnia. W niedzielę o godzinie 10 na skwerze przy zbiegu ulic Karowej i Browarnej zostanie odsłonięty pomnik Stanisława Jankowskiego "Agatona", uczestnika Powstania Warszawskiego i budowniczego powojennej Warszawy. Wezmą w niej udział prezydent Warszawy - Rafał Trzaskowski, członkowie rodziny "Agatona", przedstawiciele powstańców, władz i organizatorów.

Autor:dg/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl