Najnowsze

Apel do mieszkańców stolicy o uczczenie minutą ciszy rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Najnowsze

Autor:
dg
Źródło:
PAP
Facebook/Rafał TrzaskowskiMinuta ciszy dla bohaterów Powstania Warszawskiego

- Zwracamy się do warszawianek i warszawiaków oraz do wszystkich goszczących w naszym mieście, żeby na dźwięk syren zatrzymali się i minutą ciszy uczcili 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Jak przekazał, tegoroczne obchody będą miały wyjątkowy charakter z uwagi na pandemię.

Wraz z prezydentem Warszawy apel podpisali prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski oraz wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Jerzy Mindziukiewicz.

Inauguracja "Izby Pamięci"

Prezydent stolicy podczas spotkania poinformował też, że w ramach tegorocznych obchodów – poza punktami, które są co roku - odbędą się dwie wyjątkowe uroczystości. Pierwszą będzie inauguracja "Izby Pamięci" przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. To miejsce ma dokumentować rzeź Woli i powstańcze losy cywilnej ludności Warszawy. Drugą wyjątkową uroczystością ma być odsłonięcie pomnika Stanisława Jankowskiego, ps. "Agaton".

Trzaskowski zwrócił też uwagę, że w tym roku obchody będą inne ze względu na sytuację związaną z koronawirusem. Dlatego zachęcał do tego, aby w miarę możliwości korzystać z transmisji online wydarzeń.

Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski podziękował warszawiakom, że co roku pamiętają o powstańcach. Jednak - jak mówił – wśród młodszych pokoleń budzą się wątpliwości, czy powstanie było potrzebne i konieczne. - Powstanie na linii frontu między dwoma mocarstwami, z których żadne nie jest sojusznikiem, mogło być bez szans, ale my walczyliśmy po to, żeby wolne miasto oddać w ręce Rosjan, ale świat, żeby wiedział, że to nie oznacza wolności – wyjaśnił.

Wspólne śpiewanie i spektakl teatralny

Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, także zachęcał, aby w tym roku korzystać z transmisji online obchodów. - Chciałbym zwrócić się w tym miejscu z przesłaniem do młodych ludzi. Powstańcy warszawscy uczą nas, jak radzić sobie z najtrudniejszymi sytuacjami życiowymi. Dziś mamy sytuację kryzysową, dlatego też pierwszeństwo w uroczystościach powinni mieć powstańcy. Powinniśmy też spróbować uczcić te obchody, zachowując dystans społeczny – mówił.

W ramach tegorocznych obchodów 1 sierpnia zaplanowano m.in. akcję społeczną "Wolność łączy" w miejscach pamięci Powstania Warszawskiego na terenie całej Warszawy. Tego dnia będzie można zaśpiewać i posłuchać piosenek powstańczych w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach koncertu "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". W sobotę odbędzie się też uroczysta premiera spektaklu teatralnego "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego w reżyserii i wykonaniu Adama Woronowicza.

Autor:dg

Źródło: PAP