Był popularnym posłem, wicemarszałkiem Sejmu. Sąsiedzi wybrali go na radnego dzielnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Predko: kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w wyścigu prezydenckim byli niedoszacowani
Predko: kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w wyścigu prezydenckim byli niedoszacowaniTVN24
wideo 2/20
Wybory samorządowe 2024

Profesor Tomasz Nałęcz, były poseł, wicemarszałek Sejmu i doradca prezydenta RP został wybrany na radnego dzielnicy Wawer. - Mam nadzieję, że wykorzystam moje dotychczasowe doświadczenie, pełniąc tę funkcję - mówi tvnwarszawa.pl radny elekt.

W wyborach do rady Wawra, tak jak w 16 innych warszawskich dzielnicach, dość wyraźnie zwyciężyła Koalicja Obywatelska. Zdobyła 44 proc. głosów. Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało 22 proc. osób. Na dalszych miejscach znalazły się: Razem dla Wawra (14,5 proc.), Wawerska Inicjatywa Samorządowa zdobyła (13 proc.) oraz Trzecia Droga (6 proc.). Do obsadzenia były 23 miejsca w radzie dzielnicy. Koalicji Obywatelskiej przypadło 12 mandatów, PiS-owi - pięć, dwa lokalne komitety biorą po trzy.

Jeden z 12 mandatów KO otrzymał Tomasz Nałęcz, kiedyś poseł, wicemarszałek Sejmu, szef sejmowej komisji śledczej badającą tzw. aferę Rywina (wówczas pewnie jeden z popularniejszych polityków w kraju), wreszcie doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. Startował z trzeciego miejsca w okręgu numer 1. W ubiegłą niedzielę zagłosowało na niego 773 mieszkańców i mieszkanek Wawra, co było trzecim wynikiem w tym okręgu

Sąsiedzi z Marysina zaufali profesorowi

Skąd u polityka z tak bogatym dorobkiem na wysokim szczeblu pomysł na kandydowanie w wyborach do rady dzielnicy?

- Tak znaczących wyborów samorządowych w Polsce nie było od 1990 roku, zresztą startowałem w nich i zdobyłem mandat radnego gminy Mokotów. To był początek mojej aktywności publicznej. Z dużym sentymentem wspominam te cztery lata. W tym pionierskim okresie samorządowym wiele się nauczyłem. Poznałem wielu fantastycznych ludzi - wspomina w rozmowie z tvnwarszawa.pl Tomasz Nałęcz.

Przyznaje, że swoją działalność polityczną zakończył w 2015 roku i nie miał zamiaru kandydować w kwietniowych wyborach, ale został przekonany przez samorządowych działaczy Platformy Obywatelskiej. - Niektórzy dziwili się, że przyjąłem kandydowanie z trzeciego miejsca, co mogło wydawać się dyshonorem dla byłego wicemarszałka Sejmu. Ja tak nie uważam. Traktowałem to jako czynne potwierdzenie mojego założenia, że w tych wyborach samorządowych trzeba położyć wszystkie ręce na pokład - mówi Nałęcz.

- Okazało się, że moi sąsiedzi z Marysina Wawerskiego przyklasnęli temu pomysłowi i wybrali mnie na radnego. Jestem im za to bardzo wdzięczny. Mam nadzieję, że wykorzystam moje dotychczasowe doświadczenie, pełniąc tę funkcję - dodaje nasz rozmówca.

"Będę niepokornym radnym"

Jaki ma plan na tę kadencję w radzie dzielnicy? - Będę się głównie dopominał o sprawy mojego okręgu wyborczego, dwóch osiedli wawerskich - Marysin i Las. I nie dlatego, że tu mieszkam. Uważam, że jest to część Wawra zdecydowanie niedoinwestowana i zaniedbana. To taki Wawer B, jeśli chodzi o politykę dotychczasowych władz dzielnicy - ocenia Tomasz Nałęcz. - Myślę, że będę niepokornym radnym - zapowiada.

Zwraca uwagę także na ochronę zieleni. - Wawer jest najbardziej zieloną dzielnicą Warszawy, trzeba strzec tego kapitału. Nie będę zgadzał się na żadne inwestycje, które miałyby powstawać kosztem zieleni. W obliczu tej katastrofy, jaką jest zmiana klimatu, każdy na swoim podwórku powinien robić maksimum tego, co może. A to jest między innymi szanowanie zieleni - wskazuje Nalęcz.

Kim jest Tomasz Nałęcz?

Tomasz Nałęcz jest historykiem, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego. Był posłem drugiej i czwartej kadencji Sejmu w latach 1993-1997 oraz 2001-2005. W czwartej kadencji pełnił funkcję wicemarszałka. W 2009 roku bez powodzenia kandydował w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W 2010 roku został doradcą prezydenta RP Bronisława Komorowskiego do spraw historii i dziedzictwa narodowego.

Autorka/Autor:dg/ec/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W niedzielę Lotnisko Chopina zostało otwarte godzinę później niż normalnie. W związku z tym kilkanaście lotów skierowano do innych miast, były też opóźnienia. Dlaczego?

Lotnisko Chopina zostało otwarte godzinę później

Lotnisko Chopina zostało otwarte godzinę później

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Podczas prowadzonego przez wspólnotę mieszkaniową remontu kamienicy przy Kłopotowskiego 38 na warszawskiej Pradze Północ, w przejeździe bramnym zostały odkryte drzwi. - Niezwykłe znalezisko jest bardzo cenne - ocenia stołeczny konserwator zabytków.

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie śmierci miesięcznej dziewczynki pod Grodziskiem Mazowieckim. Na ławie oskarżonych zasiądą jej rodzice. Za "narażenie na niebezpieczeństwo, jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki".

Gabrysia miała miesiąc, gdy zmarła. Jej rodzice staną przed sądem

Gabrysia miała miesiąc, gdy zmarła. Jej rodzice staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali kierowcę, który prowadził pod wpływem alkoholu. 42-latek wydmuchał trzy promile, a chwilę wcześniej w sklepie kupił dwie butelki wódki. Mundurowym oświadczył, że alkoholem popijał śniadanie.

Kierowca miał trzy promile. "Oświadczył, że alkoholem popijał drugie śniadanie"

Kierowca miał trzy promile. "Oświadczył, że alkoholem popijał drugie śniadanie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad 300 placówek – nie tylko muzeów, ale również innych instytucji kultury, ministerstw i podmiotów - przygotowało w stolicy atrakcje dla odwiedzających z okazji organizowanej z soboty na niedzielę Nocy Muzeów. Zainteresowanych nie brakowało.

Kolejki przed Sejmem i Belwederem. Za nami Noc Muzeów

Kolejki przed Sejmem i Belwederem. Za nami Noc Muzeów

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wietnamczycy zorganizowali wsparcie dla swoich rodaków, którzy ucierpieli w pożarze hali handlowej Marywilska 44. Kupcy otrzymali w sobotę pierwszą pomoc.

Wsparcie po pożarze Marywilskiej 44. "Każdy otrzyma od nas pomoc, jesteśmy solidarni"

Wsparcie po pożarze Marywilskiej 44. "Każdy otrzyma od nas pomoc, jesteśmy solidarni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który jest podejrzany o brutalne zabójstwo swojej matki. W czwartek, w jednym z mieszkań na Mokotowie, odnaleziono ciało starszej kobiety. 50-latek został aresztowany.

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziesięć par jednopłciowych zostało pobłogosławionych w parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie. - Nasze błogosławieństwo jest sposobem na powiedzeniem tym parom, że ich miłość nie jest gorsza od miłości osób heteroseksualnych, że również ich miłość podoba się Bogu - mówi proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej ks. Michał Jabłoński.

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Źródło:
PAP

Policjanci z radomskiej drogówki na sygnałach eskortowali do szpitala samochód z mężczyzną poparzonym po wybuchu butli gazowej. Dotarli na czas.

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas wykonywania prac polowych zginął 75-latek. Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł. Policja bada przyczyny tego tragicznego wypadku.

Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł

Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę, który miał szantażować znanego influencera. Według ustaleń śledczych podejrzany zmuszał pokrzywdzonego do zapłaty pieniędzy pod groźbą "rozpowszechnienia filmu w Internecie, który miał go zniesławić".

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek drogowcy rozpoczną remont torowiska na ulicy Filtrowej -tramwajarze wymienią szyny i wybudują odwodnienie. Tego samego dnia rozpocznie się wymiana nawierzchni na kolejnym fragmencie prawego pasa ulicy Grochowskiej. Szykują się utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po trzech latach od zamknięcia plac zabaw w Parku Ujazdowskim został oddany do użytku. To wyjątkowo pechowa inwestycja. Została zamknięta ze względu na stan techniczny zabawek. Wykonawca odmówił naprawy w ramach gwarancji. Ogłaszano kolejne przetargi na remont, udało się dopiero za trzecim razem.

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wszedł na pomnik smoleński i zagroził detonacją ładunku wybuchowego. Postawił wówczas na nogi setki policjantów. Śledztwo w tej sprawie już się zakończyło. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w Jaktorowie w powiecie grodziskim (Mazowieckie). Kierująca autem osobowym uderzyła w samochodzik elektryczny, którym jechały dwie dziewczynki. Nikt nie ucierpiał.

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Zignorował znak stop na przejeździe kolejowym i ciągnikiem lamborghini wjechał wprost przed pociąg. Został zabrany do szpitala, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. Wśród pasażerów pociągu nie było rannych.

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wsiadła za kierownicę po zażyciu kokainy i wypiciu alkoholu. Po zatrzymaniu była agresywna, co skutkowało kolejnymi zarzutami. 38-latce grozi nawet pięć lat więzienia.

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Wolę wraca Hip Hop Festiwal. Na scenie wystąpią między innymi DonGURALesko, HEMP Gru, Dudek 56, Pokahontaz oraz Igorilla. Wstęp na imprezę będzie bezpłatny.  

Hip Hop Festiwal wraca na Wolę. "Będzie czego posłuchać i do czego się pobujać"

Hip Hop Festiwal wraca na Wolę. "Będzie czego posłuchać i do czego się pobujać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pszczelarze z warszawskiego metra na Stacji Techniczno-Postojowej na Kabatach zebrali już pierwszy tegoroczny miód wielokwiatowy. Teraz te pracowite owady korzystają z kwitnienia akacji, a za chwilę też z lipy.

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z boksów na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej pod Warszawą doszło do zwarcia instalacji elektrycznej. Z uwagi na duże zadymienie ewakuowano osoby przebywające w hali.

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Mamy deklarację wstępną ze strony kupców, że większość z nich byłaby gotowa do podjęcia znowu działalności i miejmy nadzieję, że właśnie w takiej hali tymczasowej taka działalność będzie mogła być prowadzona - mówił o rozwiązaniach dla poszkodowanych przedsiębiorców po pożarze hali przy Marywilskiej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl