Według oficjalnych wyników w województwie mazowieckim wybory wygrał Andrzej Duda. Natomiast Warszawa zdecydowanie poparła kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego. Mazowsze może też się pochwalić najlepszą frekwencją - ponad 70 procent uprawnionych poszło do urn.
We wtorek rano Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła na konferencji prasowej oficjalne wyniki wyborów prezydenckich.
Andrzej Duda w I turze wyborów zdobył 43,50 procent głosów. Na drugim miejscu znalazł się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski z poparciem 30,46 procent. Oficjalne wyniki pierwszej tury klasyfikują Szymona Hołownię na trzecim miejscu. Uzyskał on poparcie 13,87 procent głosujących. Oficjalne wyniki pierwszej tury oparte są na danych pochodzą ze zweryfikowanych elektronicznie protokołów komisji obwodowych.
A jak głosowali mieszkańcy Mazowsza?
W całym województwie mazowieckim zwyciężył obecnie urzędujący prezydent Andrzej Duda z wynikiem 40,7 procent. Natomiast jego główny rywal, z którym spotka się w drugiej turze wyborów, Rafał Trzaskowski - 34,3 procent. Kolejne miejsca zajęli Szymon Hołownia - 12,7 procent, Krzysztof Bosak - 6,5 procent, Robert Biedroń - 2,5 procent oraz Władysław Kosiniak-Kamysz - 2,3 procent.
A jak rozkłada się poparcie dla dwóch najsilniejszych kandydatów w "obwarzanku warszawskim"? Według danych przekazanych przez PKW Rafał Trzaskowski zwyciężył w trzech powiatach: piaseczyńskim, pruszkowskim, legionowskim, pokonując obecnie urzędującego prezydenta o 2 do 6 punktów procentowych. W powiecie warszawskim zachodnim ostatecznie zwyciężył Andrzej Duda z przewagą zaledwie jednego punktu procentowego.
Powiaty na wschód i południowy wschód od Warszawy zdecydowanie należą do Andrzeja Dudy. W mińskim Andrzej Duda zgromadził blisko 50 procent poparcia przy 24,2 procentach Rafała Trzaskowskiego. W otwockim obecnie urzędujący prezydent zdobył 45,6 procent poparcia, natomiast prezydent Warszawy - 28,4 procent. Natomiast w powiecie wołomińskim przewaga Dudy wyniosła 47,3 do 26,6 procent.
Województwo mazowieckie może pochwalić się najwyższą w skali kraju frekwencją, która wyniosła 70,3 procent. Najwyższą odnotowano w powiecie pruszkowskim, gdzie na wybory poszło 75,2 procent uprawnionych do głosowania.
Źródło: tvnwarszawa.pl