Głosowanie korespondencyjne: przez tydzień można zgłaszać się po pakiety

W wyborach prezydenckich można zagłosować korespondencyjnie
Biedroń: mamy więcej kościołów i świątyń, więcej pomników i monumentów niż żłobków i przedszkoli i to jest symbol wstydu III RP
Źródło: TVN24
Mieszkańcy stolicy, którzy w wyborach prezydenckich chcą głosować korespondencyjnie, mogą zgłosić taki zamiar do 16 czerwca. Można to zrobić przez internet lub bezpośrednio w urzędzie.

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca.

- Zgłoszenie można przesłać w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP. Ważne są tylko dokumenty podpisane - podpisem użytkownika, posiadającego profil zaufany platformy ePUAP lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym - zastrzega rzecznik prasowa stołecznego urzędu Karolina Gałecka.

Zamiar głosowania korespondencyjnego można też zgłosić osobiście - w dzielnicy, w której figuruje się w spisie wyborców. - Trzeba tylko pamiętać, by zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość - zaznacza.

Pakiety w kwarantannie

Pakiet wyborczy ma zostać dostarczony pod wskazany adres najpóźniej do 23 czerwca. - Wyborcy podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, którzy zgłoszą zamiar po 16 czerwca, otrzymają pakiet wyborczy najpóźniej do 26 czerwca - zastrzega Gałecka.

Zaznacza też, że zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego dotyczy również głosowania w ewentualnej drugiej turze wyborów 12 lipca 2020 roku. W takim przypadku pakiet wyborczy ma zostać wysłany na adres wskazany w zgłoszeniu.

Rzecznik miasta poinformowała, że nie wydaje się zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów osobom, które zgłosiły zamiar głosowania korespondencyjnego i wysłano już do nich pakiet wyborczy.

Pocztą lub osobiście

Pakiet wyborczy jest przesyłany za pośrednictwem Poczty Polskiej, ale wyborca może też osobiście odebrać go w urzędzie, jeżeli zadeklarował to w zgłoszeniu zamiaru głosowania korespondencyjnego. - Wyborca niepełnosprawny może zażądać dostarczenia pakietu wyborczego do drzwi lokalu, którego adres został wskazany w zgłoszeniu - uzupełnia Gałecka. - Wyborcy, podlegającemu obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, pakiet wyborczy zostanie doręczony za pośrednictwem Poczty Polskiej lub upoważnionego pracownika urzędu gminy - dodaje.

Czytaj także: