Kto zgarnął mandat poselski w Warszawie. Ostateczna lista

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Podział mandatów w Sejmie na podstawie danych PKW
Podział mandatów w Sejmie na podstawie danych PKWTVN24
wideo 2/2
Podział mandatów w Sejmie na podstawie danych PKWTVN24

Dziewięć z 20 poselskich mandatów, które były do zgarnięcia w okręgu wyborczym obejmującym stolicę i zagranicę, przypadła Koalicji Obywatelskiej. Cztery osoby będą reprezentować PiS, po trzy Lewicę i Trzecią Drogę. Jedno miejsce zdobyła Konfederacja.

W okręgu nr 19 obejmującym Warszawę do rozdania było w sumie 20 mandatów. Najwięcej głosów w całym okręgu zdobył Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni - 741 286 głosów (43,23 procent). Wśród wyników indywidualnych absolutny rekord należy do lidera tej listy Donalda Tuska, który zdobył 538 634 głosy. Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość - 345 380 głosów (20,14 proc.). Podium zamyka Lewica z 230 648 głosami (13,45 procent).

Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni zdobył w Warszawie 227 127 głosów (13,25 proc.). Natomiast Konfederacja uzyskała 124 220 głosów (7,24 proc.).

Takie wyniki oznaczają, że z okręgu warszawskiego w Sejmie zasiądzie dziewięć osób z Koalicji Obywatelskiej, cztery z PiS, po trzy z Lewicy i Trzeciej Drogi oraz jedna z Konfederacji.

Lista osób wybranych na posłów i posłanki kolejnej kadencji Sejmu:

Koalicja Obywatelska

Donald Tusk (538 634 głosy) - przewodniczący Platformy Obywatelskiej, na co dzień mieszkający w Sopocie. To jego pierwsze wybory w Polsce od 12 lat. Ostatni raz startował w wyborach parlamentarnych w 2011 roku. W 2014 roku Donald Tusk został wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej, a w 2017 roku wybrany ponownie a drugą 2,5-letnią kadencję, która zakończyła się w 2019 roku. Podźwignął Platformę Obywatelską z marazmu i słabych sondaży. Stał za dwoma ogromnymi marszami zorganizowanymi w Warszawie: 4 czerwca i 1 października.

Aleksandra Gajewska (49 428) - posłanka Platformy Obywatelskiej w obecnej kadencji Sejmu, wcześniej radna Warszawy. Z zawodu przedsiębiorczyni, w trakcie kampanii prezydenckiej w 2010 roku, wraz ze stowarzyszeniem Młodzi Demokraci, współtworzyła ogólnopolską akcję profrekwencyjną "To ważne wybory".

Michał Szczerba (28 653) - do Sejmu po raz pierwszy dostał się w roku 2007, a w latach 2011, 2015 i 2019 wywalczył reelekcję. Za każdym razem startował z listy PO. Razem z Dariuszem Jońskim przeprowadził liczne kontrole poselskie, m.in. w Ministerstwie Zdrowia, Narodowym Centrum Badań i Rozwoju czy w spółce odpowiedzialnej za odbudowę Pałacu Saskiego.

Katarzyna Lubnauer (22 529) - z zawodu matematyczka, członkini partii Nowoczesna, w polityce działa od lat 90., posłanką jest od 2015 roku. W sierpniu 2023 wraz z Krystyną Szumilas przeprowadziła kontrolę poselską w organizacjach, które otrzymały ministerialne dofinansowanie z programu zwanego willa plus. Miesiąc wcześniej przeprowadzała podobną kontrolę w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Katarzyna LubnauerTVN24

Urszula Zielińska (16 470) - współprzewodnicząca partii Zieloni. W 2017 roku Zielińska wróciła z Wielkiej Brytanii do Polski, a w 2019 roku wywalczyła mandat poselski. Brała udział w protestach w obronie niezależności i niezawisłości sądów oraz przeciwko wycince Puszczy Białowieskiej. Angażowała się też w projekt Ratujmy Kobiety. Jest autorką programu "Polska bez smogu", postulowanego przez Partię Zielonych.

Dorota Łoboda (10 510) - radna Warszawy, jedna z inicjatorek i liderek ruchu Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji, członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet, prezeska fundacji Rodzice Mają Głos, a także członkini Warszawskiej Rady Kobiet.

Klaudia Jachira (9 172) - w 2019 roku wybrana na posłankę, jest absolwentką Wydziału Lalkarskiego we Wrocławiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Katarzyna Piekarska (8 748) - z zawodu prawniczka, w latach 1993–2007 posłanka na Sejm II, III, IV i V kadencji i wiceprzewodnicząca sejmiku mazowieckiego. Działa społecznie w zakresie praw człowieka. Jest także ekspertką Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza z zakresu prawa pracy oraz rynku pracy.

Andrzej Domański (6 848) - ekonomista i wykładowca akademicki. Wykładał na Uczelni Łazarskiego oraz na SWPS w Warszawie. Jest wiceprezesem i głównym ekonomistą Instytutu Obywatelskiego, koordynował prace zespołu ds. transformacji energetycznej.

Prawo i Sprawiedliwość

Piotr Gliński (135 339) - obecny minister kultury i dziedzictwa narodowego. Jest przewodniczącym rady programowej Prawa i Sprawiedliwości, od 2016 roku członkiem prezydium komitetu politycznego partii. Posłem jest od 2015 roku, w tym samym roku został także członkiem PiS, wcześniej współpracował z tą partią - był między innymi forsowanym przez Jarosława Kaczyńskiego kandydatem na "premiera technicznego". Jest wykładowcą akademickim, w latach 2005-2011 był przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.

Marek Jakubiak (39 151) - przedsiębiorca z branży browarniczej, w wyborach parlamentarnych w 2015 roku startował z lisy komitetu Kukiz’15. Otrzymał mandat posła na Sejm RP VIII kadencji. W wyborach samorządowych w 2018 roku bezskutecznie ubiegał się o stanowisko prezydenta Warszawy.

Małgorzata Gosiewska (36 523) - obecna wicemarszałkini Sejmu to polityczna weteranka, od 1990 roku związana ze śrdowiskiem Jarosław Kaczyńskiego. Posłanka w latach 2005-2007 oraz od 2011 roku. Żona Przemysława Gosiewskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Małgorzata GosiewskaTVN24

Sebastian Kaleta (31 369) - członek Suwerennej Polski, bliski człowiek Zbigniewa Ziobry, poseł Sejmu IX kadencji, były radny Warszawy, z wykształcenia prawnik. Jest wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie.

Lewica

Adrian Zandberg (64 435) - historyk i doktor nauk humanistycznych, współzałożyciel partii Razem. W 2019 roku wywalczył mandat poselski. W tym samym roku próbował swoich sił w wyborach do Europarlamentu. Nie udało mu się objąć mandatu.

Dorota Olko (44 188)- jest rzeczniczką prasową Partii Razem i członkinią jej zarządu. Ukończyła socjologię i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Jest także absolwentką Podyplomowego Studium Filologii Polskiej ze specjalizacją redaktorską.

Anna Maria Żukowska (38 426) - w wyborach parlamentarnych w 2019 roku zdobyła mandat poselski. W Sejmie prezentowała posłom i posłankom projekty ustaw o równości małżeńskiej i związkach partnerskich. Jest wiceprzewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Równouprawnienia Społeczności LGBT+.

Trzecia Droga

Michał Kobosko (61 425) - jest wiceprzewodniczącym partii Polska 2050. To był jego pierwszy start w wyborach, bo wcześniej przez ponad 20 lat był związany z mediami. Zaczynał jako dziennikarz ekonomiczny w "Gazecie Wyborczej", potem założył dziennik "Puls Biznesu". Kierował m.in. "Forbesem", "Newsweek Polska" oraz "Gazetą Prawną". Był redaktorem naczelnym "Dziennika Gazety Prawnej" oraz tygodnika "Wprost".

Michał KoboskoTVN24

Władysław Teofil Bartoszewski (34 563) - członek Polskiego Stronnictwa Ludowego. W wyborach parlamentarnych w 2019 roku zdobył mandat poselski. Od 2014 roku jest wiceprezesem w spółce Exatel. W latach 2007-2012 pracował w szwajcarskim banku Credit Suisse. Syn Władysława Bartoszewskiego.

Ryszard Petru (24 192) - popularny ekonomista wszedł do polityki w 2015 roku, kiedy założył partię Nowoczesna. Zdobył wtedy mandat poselski, ale partia się podzieliła, w efekcie czego przestał być jej przewodniczącym i w kolejnych wyborach nie kandydował. Czytaj więcej>>>

Konfederacja

Sławomir Mentzen (101 269) - przedsiębiorca, doradca podatkowy i doktor nauk ekonomicznych, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, jest współprzewodniczącym Konfederacji i jeden z jej najpopularniejszych polityków, członek partii Nowa Nadzieja. W 2019 ubiegał się już o mandat poselski, bez powodzenia.

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W poniedziałek, 22 lipca po raz kolejny ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci. To hołd dla ofiar akcji deportacyjnej przeprowadzonej w getcie warszawskim.

Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano nie działały cztery stacje na centralnym odcinku pierwszej linii metra. Powodem był pozostawiony bagaż. Uruchomiono komunikację zastępczą.

Utrudnienia w metrze przez pozostawiony bagaż

Utrudnienia w metrze przez pozostawiony bagaż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Panoramę Warszawy z 46. piętra można podziwiać z budynku Varso Tower, wchodzącego w skład kompleksu biurowo-usługowego Varso Place. Na tvnwarszawa.pl pokazujemy najświeższe zdjęcia.

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę strażacy prowadzili poszukiwania 32-latka na Wiśle w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Niestety odnalezionego mężczyzny nie udało się uratować. Równie tragicznie zakończyła się akcja ratunkowa na Jeziorze Zegrzyńskim w Nieporęcie, podczas której z wody wyciągnięto 33-letniego mężczyznę.

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Aktualizacja:
Źródło:
tvnnwarszawa.pl, PAP

Na Czerniakowskiej zderzyły się dwa samochody. Jeden przeleciał przez barierę energochłonną i zakończył jazdę na poręczy kładki dla pieszych. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę w alei Krakowskiej doszczętnie spłonął samochód osobowy. Na szczęście podróżującym osobom udało się opuścić pojazd, przed rozwinięciem się pożaru.

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na autostradzie A2 pod Grodziskiem Mazowieckim zapaliła się ciężarówka, przewożąca warzywa. Pojazd stanął w płomieniach, a nad okolicą unosił się gęsty dym. Do akcji gaśniczej ruszyli strażacy.

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkaniec Garwolina przejął się losem małego dzika. Przygarnął do mieszkania w bloku zwierzę, która błąkało się po lesie. Sąsiedzi wezwali policję. Mężczyźnie grozi odpowiedzialność karna.

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci skontrolowali przewoźników na aplikację. Wykryli 11 naruszeń ustawy o transporcie drogowym lub przepisów porządkowych. Posypały się mandaty, zatrzymano siedem dowodów rejestracyjnych.

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Jest pierwsza wizualizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska pokazała ją w mediach społecznościowych, informując jednocześnie o ogłoszonym przetargu na wybór wykonawcy modernizowanego obiektu.

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl