Wybierz Polkę wszech czasów

fot. Wikipedia
fot. Wikipedia | Radio Gdańsk

Co łączy Polę Negri z Marysieńką Sobieską albo Marię Skłodowską-Curie z Ireną Sendler? Wszystkie były wybitnymi Polkami. Teraz, każda z nich, a także 10 innych kandydatek, reprezentujących różne dziedziny życia i pokolenia, ma szansę na tytuł Polki Wszech Czasów.

Każda była wyrazista i miała jakiś talent. 14 wielkich Polek rywalizuje o to zaszczytne miano w plebiscycie magazynu historycznego "Mówią Wieki" i Muzeum Historii Polski.

Kobiety w muzeum

- Tak jak inne instytucje kultury, muzea muszą zabiegać o publiczność. Wszelkiego rodzaju sondaże, konkursy przyciągają zainteresowanie i pomagają sprzedać informację historyczną – mówi tvnwarszawa.pl Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski - Na pewno tematyka kobieca znajdzie miejsce w formie wystawy stałej w przyszłym muzeum – zapowiada.

O wyborze nazwisk zadecydowali: redaktor naczelny "Mówią Wieki" Jarosław Krawczyk i prof. Michał Kopczyński z Muzeum Historii Polski.

Dodaj kandydatkę

Historycy przyjęli, zasadę że muszą to być nazwiska znane z podręczników historii. Panie reprezentują różne typy aktywności życiowej – politykę, naukę, kulturę, sport czy działalność społeczną. Jeśli jednak uważacie, że ta 14-ka jest niepełna, możecie wskazać osobę spoza listy.

Organizatorzy przyjęli jedną żelazną zasadę - kandydatka na Polkę Wszech Czasów jest wybierana wyłącznie spośród nieżyjących. Głosujemy na dwie kobiety z listy i ewentualnie jedną spoza niej, krótko uzasadniając.

Trudny wybór

Na kogo oddałby głos dyrektor Kostro? – Na pewno na królową Jadwigę, która jako kilkunastoletnia dziewczyna uczestniczyła świadomie w wielkim planie politycznym. Bliskie są mi także mecenaska sztuki Izabela Czartoryska i aktorka Hanka Ordonówna. Imponuje mi również wielki charakter Ireny Sendlerowej, która w szczytnym celu wielokrotnei ryzykowała własne życie. Trudny wybór – waha się Robert Kostro.

Głosować można do 10 lutego na stronie internetowej muzeum. Ogłoszenie wyników nastąpi na spotkaniu promocyjnym poświęconemu marcowemu numerowi "Mówią Wieki", dedykowanemu kobietom i ich roli w dziejach Polski.

14 KANDYDATEK DO MIANA POLKI WSZECH CZASÓW

Dobrawa (Dąbrówka, zm. 977) Córka księcia czeskiego, żona Mieszka I, pierwszego historycznego władcy Polski, odegrała istotną rolę w przyjęciu chrześcijaństwa przez męża i jego poddanych.

Św. Jadwiga Andegaweńska (ok. 1373 – 1399) Pierwsza kobieta na polskim tronie, jej ślub z wielkim księciem Jagiełłą przypieczętował unię Polski z Litwą, opiekunka szpitali i kościołów, przyczyniła się do odnowienia Akademii Krakowskiej.

Bona Sforza (1494 – 1557) Królowa, włoska żona Zygmunta Starego, dążyła do poprawy międzynarodowej pozycji Polski oraz wzmocnienia władzy królewskiej, zawdzięczamy jej rozpropagowanie włoskiej kultury, obyczajów i potraw

Marysieńka Sobieska (Maria Kazimiera Ludwika de la Grange d'Arquien, 1641 – 1716) Francuska żona i wielka miłość króla Jana III Sobieskiego.

Izabela Czartoryska (1746 – 1835) Mecenas sztuki, pisarka, kolekcjonerka, otworzyła pierwsze polskie muzeum w Puławach z pamiątkami po wielkich Polakach, aktywna uczestniczka życia politycznego w okresie Sejmu Wielkiego.

Emilia Plater (1806 – 1831) Bohaterka narodowa Polski, Litwy i Białorusi, jedna z wielu kobiet walczących w powstaniu listopadowym.

Helena Modrzejewska (1840 – 1909) Aktorka o międzynarodowej sławie specjalizująca się w rolach tragicznych. Jedna z najpiękniejszych kobiet swej epoki.

Maria Konopnicka (1842 – 1910) Poetka, nowelistka, publicystka i tłumaczka, autorka Roty, jednej z najważniejszych polskich pieśni patriotycznych.

Maria Skłodowska-Curie (1867 – 1934) Najsłynniejsza polska przedstawicielka nauki, fizyk, chemik, odkrywczyni radu i polonu, podwójna laureatka Nagrody Nobla.

Pola Negri (Apolonia Chałupiec, 1896 – 1987) Gwiazda kina niemego, do dziś najbardziej znana na świecie polska aktorka.

Halina Konopacka (1900 – 1989) Lekkoatletka, jako pierwsza zdobyła dla Polski złoty medal olimpijski, w 1939 roku brała udział w ewakuacji złota Banku Polskiego do Francji

Hanka Ordonówna (Maria Anna Pietruszyńska-Tyszkiewicz, 1902 – 1950) Piosenkarka, aktorka, tancerka, autorka wierszy i piosenek, jedna z największych gwiazd polskiego kina przedwojennego.

Irena Sendlerowa (1910 – 2008) Pielęgniarka, działaczka społeczna, podczas drugiej wojny światowej pracowała w Radzie Pomocy Żydom „Żegota", uratowała od śmierci ok. 2500 żydowskich dzieci.

Elżbieta Zawacka (1909 – 2009) W czasie drugiej wojny światowej kurierka Komendy Głównej AK, jedyna kobieta wśród cichociemnych, po wojnie pracownik naukowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, generał brygady Wojska Polskiego.

bako/par

Źródło zdjęcia głównego:  | Radio Gdańsk

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w rękach policji

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w rękach policji

Źródło:
PAP

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl