Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

Więcej zielonego dla tramwajów na Pradze. Jest przetarg

Najnowsze

Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.plWięcej zielonego dla tramwajów

Targową, Zamoyskiego i al. Zieleniecką tramwaje mają pojechać szybciej. Urzędnicy szukają firmy, która zaproponuje rozwiązania przyspieszające podróż.

Spółka Tramwaje Warszawskie ogłosiła przetarg na tak zwany priorytet dla tramwajów.

"Zamówienie obejmuje opracowanie kompletnej dokumentacji, niezbędnej do uzyskania wymaganych opinii i uzgodnień oraz do prawidłowego wdrożenia systemu w istniejących sterownikach" - brzmi zapis w ogłoszeniu przetargowym.

Kalibracja sygnalizacji

Chodzi o usprawnienie podróży tramwajem po ulicach Targowej, Zamoyskiego i al. Zielenieckiej: od Kijowskiej do ronda Waszyngtona.

- Ten odcinek już modernizowaliśmy, a teraz chcemy wprowadzić aktywny priorytet dla tramwajów. Chodzi o to, żeby nie stały po kilkanaście sekund na każdym skrzyżowaniu. Każda poprawa na tym ciągu jest cenna - tłumaczy w rozmowie z tvnwarszawa.pl Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich.

Zwycięzca przetargu będzie musiał przygotować do końca roku dokumentację dotyczącą organizacji ruchu i drugą dotyczącą kalibracji sygnalizacji świetlnej.

- Chodzi o algorytm dla sygnalizacji, który określa, jak powinny zmieniać się światła, żeby tramwaje mogły przejechać szybciej - zaznacza Powałka. - Jeżeli projektant dojdzie do wniosku, że potrzebne są na tej trasie jeszcze dodatkowe detektory ruchu na torach, to taką uwagę rozważymy - dodaje.

Zanim do tego dojdzie, zwycięzca przetargu będzie musiał dokonać pomiarów ruchu na poszczególnych skrzyżowaniach ciągu. Sprawdzi też, z jaką prędkością jeżdżą na tym odcinku tramwaje, ile czasu tracą na przystankach i przy sygnalizacji.

Za pół roku

Firma, która wygra przetarg, będzie musiała uzyskać też wszystkie niezbędne uzgodnienia i opinie (m.in. inżyniera ruchu), a w trakcie wprowadzania założeń w życie, prowadzić nadzór.

- Liczymy, że ten priorytet dla tramwajów uda się wprowadzić w pierwszym kwartale przyszłego roku - mówi Powałka.

Kolejne priorytety

Jak podaje portal Rynek Kolejowy, Tramwaje Warszawskie chcą także przyspieszyć kursowanie składów na trasach:

1. Wolska - Połczyńska - Powstańców Śląskich - al. Reymonta - Wólczyńska - Nocznickiego - Młociny oraz na ul. Górczewskiej,

2. Piaski - Broniewskiego - al. Jana Pawła II - Chałubińskiego - al. Niepodległości - Rakowiecka – Kielecka,

3. 11 Listopada - rondo Żaba - Odrowąża - Budowlana - Rembielińska – Annopol,

4. w ulicy Marymonckiej,

5. w ul. Obozowej.

Zgodnie z planem, większość ma otrzymać prorytet w 2013 roku.

O priorytety dla tramwajów walczy Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji (SISKOM).

ran/mz