Warszawskie last minute: co zobaczyć na lewym brzegu?

fot. bielany.waw.pl
fot. bielany.waw.pl

Włochy stawiają na książki, a Wola nokautuje w internecie. Ochota trafia w dziesiątkę, a Ursynów gdzieś obok tarczy. Wcielając się rolę turysty, zapytałem w kolejnych ratuszach o historię i dzisiejsze atrakcje dzielnic. Zajrzałem też na ich strony internetowe.

Tydzień temu opisałem prawobrzeżną Warszawę. Dziś czas na 11 dzielnic lewego brzegu. Ofertę papierową i internetową nadal oceniam w szkolnej skali 1-6.

Na Bielanach książki wypożyczają

Rozpocząłem od najdalej wysuniętych na północ Bielan. W sterylnym i nowoczesnym urzędzie dzielnicy punkt informacyjny umieszczony jest tuż przy wejściu. Uśmiechnięta pracowniczka kieruje mnie do wydziału promocji. Nie ukrywam, że liczę na zdobycie świetnej książeczki "Bielany - przewodnik historyczno-sentymentalny". Przewodnik Jarosława Zielińskiego trafia w moje ręce, ale tylko na chwilę. Urzędnik może mi zaoferować wyłącznie wypożyczenie tej oraz dwóch innych książek - o historii świątyni kamedułów oraz przyrodzie. Nie korzystam z tej oferty, wychodzę jedynie z dwiema mapkami i kilkoma numerami gazety "Nasze Bielany".

fot. tvnwarszawa.pl
fot. tvnwarszawa.plfot. tvnwarszawa.pl

Kolejne mapy przykuwają moją uwagę na stronie bielańskiego ratusza. Trzy szlaki spacerowe "Historyczne serce Bielan", "Majówka na Młocinach" oraz "Zielone płuca dzielnicy" są bardzo ciekawym pomysłem. Wiele do życzenia pozstawia jednak jakość ich wykonania. Mapek nie można nawet powiększyć.

Ocena: Papier: 3 Internet: 3+

Żoliborska kultura?

Na Żoliborzu formułkę tłumaczącą, w jakim celu przyszedłem, powtarzałem czterem kolejnym pracownikom urzędu. - Pan jest jakimś kolekcjonerem? - zapytał ze zdziwieniem jeden z nich. Kiedy trafiłem wreszcie do gabinetu rzecznika prasowego dzielnicy Andrzeja Kawki, byłem pewien, że zostanę zdekonspirowany. Ale zaabsorbowany pracą pan rzecznik nawet mnie nie poznał. Nie odrywając wzroku od monitora ofuknął i skierował do wydziału obsługi mieszkańców, gdzie podobno można kupić książkę o historii Żoliborza. Nie miałem jednak pomysłu, do którego okienka pobrać numerek, dlatego wyszedłem. Gorycz porażki osłodziłem sobie rurką z kremem z pawilonu sąsiadującego urzędem. Odwiedziłem też antykwariat złotoustego Krzysztofa Jastrzębskiego. Słuchając jego monologu, pomyślałem, że mógłby być dobrym rzecznikiem...

Witryna internetowa Żoliborza dostarcza nieco informacji historycznych. Na podstronie "Biblioteka żoliborska" zamieszczono okładki pięciu książek o dzielnicy, niestety do ściągnięcia tylko jedna: "Patroni żoliborskich ulic".

Ocena: Papier: 1 Internet: 3

Bemowska nowoczesność

Bemowo to jedyna dzielnica po tej stronie miasta, którą odwiedziłem z kamerą. Niewiele to pomogło, bo uzyskałem jedynie mapę po dzielnicy. Jej niewątpliwą zaletą jest materiał, z którego został wykonana. Można z niej zrobić praktyczny kapelusz ochraniający przed deszczem. - Generalnie nie jesteśmy turystyczną dzielnicą. Ciekawe miejsca można wypatrzeć na naszej stronie www. Stawiamy na internet, posiłkując się mapkami - powiedział mi rzecznik prasowy dzielnicy Michał Łukasik.

fot. tvnwarszawa.pl
fot. tvnwarszawa.plfot. tvnwarszawa.pl

Wpisuję zatem w pasku przeglądarki www.bemowo.waw.pl. Opisy ciekawych miejsc są klarowne, zawierają lokalizator Google Maps, każdy wzbogacono zdjęciami, a wybrane filmami. Niestety, według władz dzielnicy na miano ciekawych zasłużyło wyłącznie siedem miejsc. Jeszcze gorzej prezentuje się zakładka poświęcona teoretycznie historii dzielnicy. W praktyce z siedmiu zdań tam zawartych żadne nie jest poświęcone historii. Mam świadomość, że Bemowo pielęgnuje wizerunek dzielnicy nowoczesnej, ale dwie strony tekstu o historii raczej nie zepsułyby strategii promocyjnej władz.

Ocena: Papier: 3 Internet: 3

Na Bemowie tylko mapka - tvnwarszawa.pl
Na Bemowie tylko mapka - tvnwarszawa.pl

Ursus wciąż bez pomysłu

Ciągnik z Ursusa odchodzi do lamusa - pisaliśmy w marcu 2009, kiedy dzielnica ogłosiła zmianę wizerunku dzielnicy, kojarzonej dotychczas z traktorami. Co zostało z planów po dwóch latach? Urzędniczka w Ursusie przyznaje, że promocja to pięta achillesowa dzielnicy. Na papierze nie oferuje nic, a w internecie też bieda: suchy rys historyczny i aplikacja "wirtualny spacer". Do spaceru realnego nie znajduję pretekstu.

Ocena: Papier: 1 Internet: 2

Włochy bardzo hojne

Humor poprawiła mi dopiero wizyta we Włochach. Urząd przy al. Krakowskiej opuszczałem obdarowany znakomitą książką Roberta Gawkowskiego "Moja dzielnica Włochy". Dr Gawkowski dał się poznać jako wytrawny znawca historii warszawskich klubów sportowych, ale okazuje się, że ma także ogromną wiedzę o Włochach, które od 20 lat zamieszkuje. Wyłącznie Rakowcowi poświęcona jest druga z otrzymanych publikacji autorstwa Henryka Sienkiewicza (nazwisko zobowiązuje). Na tych, którzy nie mają czasu na studiowanie historycznych pozycji, czeka krótki przewodnik "Warszawskie Włochy wczoraj, dziś, jutro" z 2009 roku, standardowa mapka oraz zestaw pocztówek (autorom tych ostatnich zabrakło jednak inwencji).

fot. tvnwarszawa.pl
fot. tvnwarszawa.plfot. tvnwarszawa.pl

Zimnym prysznicem była dopiero wizyta na stronie internetowej. Doceniam, że uruchomiono specjalny serwis historyczny, ale doskwiera mi brak tras wycieczkowych i wyboru najciekawszych atrakcji dzielnicy.

Ocena: Papier: 5 Internet: 3

Mam ochotę na Ochotę

Z Włoch jadę na Ochotę. Wizyta w nowoczesnym ratuszu przy Grójeckiej przywraca mi wiarę w urzędników samorządu. Ochota to pierwszy urząd, w którym uzyskanie materiałów nie wiązało się z bieganiną po wyższych kondygnacjach. W punkcie informacyjnym na parterze dostaję dokładnie to, czego szukam. "Ochotnicy na spacer" to piguła informacji o historii dzielnicy i praktyczny przewodnik po dzisiejszych atrakcjach. Gwarantem wiarygodności jest autor - Jarosław Zieliński i wydawnictwo Veda, wyspecjalizowane w varsavianach. Mapka jest wisienką na torcie.

fot. tvnwarszawa.pl
fot. tvnwarszawa.plfot. tvnwarszawa.pl

W internecie już tak słodko nie jest, ale w zakładce "Zawsze z Ochotą" można znaleźć historię dzielnicy, np. szczegółowe raporty z archeologicznych badań nad Redutą Ordona. Do tego krótka lista znanych miejsc, trzy trasy spacerowe i bibliografia dzielnicy (niestety tylko spis).

Ocena: Papier: 5 Internet: 3

Wola woli w internecie

Po wizycie na Woli w plecaku ląduje przewodnik po miejscach walk i pamięci z okresu Powstania Warszawskiego (do ściągnięcia stąd). Publikacja zawiera starannie dobrane fragmenty relacji naocznych świadków i fotografie. Doceniając to wydawnictwo, nie mogę uwierzyć, że dzielnica chce się kojarzyć wyłącznie z dramatycznymi wydarzeniami 1944 roku. Największy rozdział historii Woli stworzył przecież wielki przemysł, a dziś dzielnica może chwalić się kulturą i biznesem. Te aspekty uwzględniał wydany siłami urzędu w 2010 przewodnik "Spacerkiem poWoli", o który bezskutecznie się upominałem. Najwyraźniej nakład się wyczerpał. A szkoda.

fot. tvnwarszawa.pl
fot. tvnwarszawa.plfot. tvnwarszawa.pl

Wszystkie kontrargumenty wytrąca mi jednak z ręki niemal wzorcowa oferta wirtualna. Na stronie urzędu poza tradycyjnym opisem historii, listy zabytków czy hoteli znajdziemy subiektywny "Przewodnik poWoli" w wersji PDF, oddzielne serwisy poświęcony królewskim elekcjom na Woli, wolskim judaikom i postindustrainemu dziedzictwu. Wszystko wymagałoby uporządkowania, poprawienia nawigacji, ale i tak Wola bije na głowę inne dzielnice.

Jakby tego było mało, dzielnica organizuje bezpłatne spacery prezentujące wielokulturowość Woli.

Ocena: Papier: 4 Internet: 5+

Śródmiejska nijakość

Znakomite spacery tematyczne organizuje także sąsiednie Śródmieście. Niestety w urzędzie przy Nowogrodzkiej nie udało mi się uzyskać żadnych publikacji. Zdziwiony urzędnik z punktu informacji odsyła do internetu, a tam znajduję m.in. spis wszystkich ulic, placów i skwerów, informacje o pochodzeniu nazwy dzielnicy, jej historię oraz galerię zdjęć. Ciekawie wygląda ścieżka literacka śladem "Lalki" Bolesława Prusa. Szkoda, że władze dzielnicy nie poszły za ciosem i nie zauważyły innych powieści, których akcje umiejscowiono w Śródmieściu. Potencjał jest ogromny.

Ocena: Papier: 1 Internet: 3+

Mokotów stawia na zieleń

Na Mokotowie też nie było łatwo. Od jednej urzędniczki dowiaduję się, że "mapki dopiero się drukują". Potem jej przełożona mówi mi wprost: "Mamy album, ale to drogie wydawnictwo. Nie mogę go panu dać". Ale i to mnie nie zniechęca, przecież nie wyjadę z Mokotowa jedynie z ulotką o "Księdze Mormona", którą wcisnęły mi przed urzędem wolontariuszki z Utah. Kilka minut gadania i wyższa rangą urzędniczka daje za wygraną. - Daj panu "Parki i zieleńce" - krzyczy do podwładnej. Udało się. Zeszyt z opisem mokotowskich parków jest mój.

fot. tvnwarszawa.pl
fot. tvnwarszawa.plfot. tvnwarszawa.pl

A odpowiedź na pytanie, co warto zobaczyć na Mokotowie? Nie dostarczy jej strona internetowa dzielnicy. Jest co prawda spis zabytków, ale bez zdjęć i opisów. Może więc spacer z przewodnikiem? Niestety, ostatnie informacje w tej sekcji pochodzą z 2009 roku.

Ocena: Papier: 3- Internet: 2

Dwa słowa Ursynowa

Przedostatni przystanek na mojej trasie to Ursynów. Tam zdobywam "Dwa słowa o Ursynowie, czyli krótki przewodnik po Ursynowie". Historię od mezolitu do XXI wieku udało się autorom zmieścić na dwóch stronach. Budownictwu z wielkiej płyty, które stanowi o wizerunku Ursynowa, poświęcono dwa zdania. Ani jedno nie dotyczy serialu "Alternatywy 4", który rozsławił ursynowskie blokowiska.

fot. tvnwarszawa.pl
fot. tvnwarszawa.plfot. tvnwarszawa.pl

Rozczarowuje też strona internetowa urzędu. Poza krótką informacją o zabytkach nie znajduję nic interesującego. Dzielnicowi spece od promocji powinni brać przykład z twórców strony ursynow.org.pl, którzy udowadniają, że Ursynów to dzielnica godna uwagi, także turysty.

Moje dwa słowa dla władz Ursynowa: można lepiej.

Ocena: Papier: 2 Internet: 2

Wilanów jak upadłe królestwo

Warszawską podróż kończę w królewskim Wilanowie. Do zaniedbanego urzędu wpadam tuż przed 16.00 i szybko go opuszczam. Wzbogacam się o dwie mapki. Jedna, z krótkim opisem najważniejszych miejsc, jest całkiem udana. Jak informuje mnie pracowniczka urzędu, na przewodniki i książki dzielnicy nie stać.

fot. tvnwarszawa.pl
fot. tvnwarszawa.plfot. tvnwarszawa.pl

Na stronę internetowa najwyraźniej też nie, bo tam bieda aż piszczy. Tekst o historii dzielnicy i trzy fotografie to wszystko, co mogę w tym miejscu odnotować.

Ocena: Papier: 2 Internet: 2

Piotr Bakalarski//mz

Pozostałe wiadomości

Nie będzie drzew, tak jak chcieli mieszkańcy, tylko turbina wiatrowa wysoka na niemal 15 metrów. Elektrownia w Miasteczku Wilanów powstaje tuż przy Świątyni Opatrzności Bożej. Prace przy jej budowie rozpoczęły się, mimo braku wymaganych dokumentów. Materiał magazynu Polska i Świat w TVN24.

Władze Świątyni Opatrzności Bożej nie chciały parku. Teraz budują turbinę wiatrową, bez pozwolenia

Władze Świątyni Opatrzności Bożej nie chciały parku. Teraz budują turbinę wiatrową, bez pozwolenia

Źródło:
TVN24

Policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o zbrodnię popełnioną w 2021 roku. Chodzi o zabójstwo starszej kobiety. 48-latek usłyszał zarzut i najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

48-latek, podejrzany o zabójstwo starszej kobiety, zatrzymany po trzech latach

48-latek, podejrzany o zabójstwo starszej kobiety, zatrzymany po trzech latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

44-latek podejrzany o kradzieże wpadł, bo rozpoznał go pracownik ochrony sklepu. Jak przekazała policja, mężczyzna był też poszukiwany przez sąd.

Ochroniarz przyłapał 44-latka w sklepie na kradzieży

Ochroniarz przyłapał 44-latka w sklepie na kradzieży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawska prokuratura rejonowa skierowała Europejski Nakaz Dochodzeniowy (END) do Prokuratury Generalnej Szlezwiku-Holsztyna w sprawie Łukasza Ż. podejrzanego o spowodowanie wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Śledczy chcą zabezpieczenia telefonu podejrzanego, jego ubrań i dokumentacji lekarskiej. W sprawie wypadku podejrzanych jest sześć osób.

Łukasz Ż. czeka na ekstradycję z Niemiec, prokuratura chce zabezpieczenia jego telefonu i ubrań

Łukasz Ż. czeka na ekstradycję z Niemiec, prokuratura chce zabezpieczenia jego telefonu i ubrań

Źródło:
PAP

Czy dwa fotoradary znikną z mostu Poniatowskiego? Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski jest za tym, by pozostały. I zapowiada rozmowy z konserwatorem zabytków.

"Te fotoradary powinny tam zostać"

"Te fotoradary powinny tam zostać"

Źródło:
PAP

Przez najbliższy rok mieszkańcy Warszawy zapłacą mniej za odbiór odpadów. Opłaty są niższe o 30 procent dla mieszkańców budynków wielorodzinnych oraz o 15 procent dla domów jednorodzinnych.

Niższe stawki za odbiór śmieci w Warszawie. Obowiązują przez rok

Niższe stawki za odbiór śmieci w Warszawie. Obowiązują przez rok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Archeolodzy rozpoczęli prace w miejscu dawnej synagogi Goldbergów w Otwocku. Świątynia mieściła 650 wiernych. Przed wojną odbywały się w niej różne uroczystości, nie tylko religijne. W 1940 roku została rozebrana.

"Wstępne prace ujawniły bezcenne relikty dające obraz tej niezwykłej budowli"

"Wstępne prace ujawniły bezcenne relikty dające obraz tej niezwykłej budowli"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zapadł wyrok w sprawie liderek Strajku Kobiet. Sąd uznał Martę Lempart, Klementynę Suchanow i Agnieszkę Czerederecką-Fabin za niewinne. Chodzi o organizację jesienią i zimą 2020 r. tzw. czarnych protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Wyrok nie jest prawomocny.

Były oskarżone o organizację strajku w pandemii. Zapadł wyrok

Były oskarżone o organizację strajku w pandemii. Zapadł wyrok

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Duża akcja służb w Alejach Jerozolimskich. Policjanci "dynamicznie" zatrzymali kierowcę samochodu osobowego, nie zdradzają jednak, o co chodziło.

Tajemnicze zatrzymanie w Alejach Jerozolimskich. Wiele radiowozów, policjanci w kominiarkach

Tajemnicze zatrzymanie w Alejach Jerozolimskich. Wiele radiowozów, policjanci w kominiarkach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na kilkadziesiąt minut wstrzymano odprawy na stołecznym Lotnisku Chopina. Powód? Wybuch walizki jednego z pasażerów. Rzeczniczka lotniska wyjaśnia, co się wydarzyło.

Wybuch walizki na lotnisku. "Rozszczelnienie hermetycznie zamkniętego pojemnika"

Wybuch walizki na lotnisku. "Rozszczelnienie hermetycznie zamkniętego pojemnika"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji zatrzymali kolejne dwie osoby zamieszane w usiłowanie zabójstwa 61-letniego mężczyzny, do którego doszło w ubiegłym roku w centrum Warszawy.

Wynajęty, by zabić. Kolejne zatrzymania w sprawie ataku nożownika na znanego menedżera

Wynajęty, by zabić. Kolejne zatrzymania w sprawie ataku nożownika na znanego menedżera

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy i pasażerowie warszawskiej komunikacji publicznej. Kierowca chevroleta zablokował torowisko. Potrzebna była interwencja służb.

Dachował, auto zablokowało torowisko

Dachował, auto zablokowało torowisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w Wyszkowie. Na przejściu dla pieszych zginęła 61-letnia rowerzystka. Szczegóły wypadku wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratora.

Śmierć rowerzystki na przejściu dla pieszych

Śmierć rowerzystki na przejściu dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na wykonanie projektu 13-kilometrowego odcinka trasy S7 od węzła Kiełpin do Trasy Armii Krajowej. W ramach inwestycji powstaną m.in. dwa tunele pod Bielanami i Bemowem. Według wstępnego harmonogramu kierowcy pojadą nimi w 2032 roku.

Dwa tunele, cztery pasy, osiem lat. Jest umowa na projekt ważnego odcinka trasy S7

Dwa tunele, cztery pasy, osiem lat. Jest umowa na projekt ważnego odcinka trasy S7

Źródło:
PAP

Zakończyły się obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wieczorne uroczystości odbyły się w Parku Akcji "Burza" na Kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie.

"Ta rana, która w pewnym sensie pozostała niezabliźniona, przypomina o tym, jaki powstańcy mieli hart ducha"

"Ta rana, która w pewnym sensie pozostała niezabliźniona, przypomina o tym, jaki powstańcy mieli hart ducha"

Źródło:
PAP

Sąd uwzględnił wniosek prokuratury o przedłużenie aresztu dla 26-letniego Sebastiana H., który w lipcu potrącił samochodem w Borzęcinie Dużym dwóch 12-letnich chłopców. Jeden z nich zginął na miejscu. Kierujący bmw był pijany.

Wjechał autem w dwóch chłopców, jeden z nich zginął. Przedłużony areszt dla sprawcy wypadku

Wjechał autem w dwóch chłopców, jeden z nich zginął. Przedłużony areszt dla sprawcy wypadku

Źródło:
PAP

W miejscowości Ostrówek na drodze krajowej numer 50 zderzyły się czołowo dwa samochody osobowe. Na miejscu wylądowały dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Droga była zablokowana.

Czołowe zderzenie na drodze krajowej, wylądowały dwa śmigłowce ratownicze

Czołowe zderzenie na drodze krajowej, wylądowały dwa śmigłowce ratownicze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niewielkie, zielone tabliczki z hasłem "Nie rezygnuj z życia" pojawiły się w ostatnich dniach na barierkach warszawskich mostów. Są skierowane do osób znajdujących się w kryzysie samobójczym. Na tabliczkach są numery, pod którymi można całodobowo uzyskać pomoc psychologiczną.

Tabliczki z hasłem "Nie rezygnuj z życia" na warszawskich mostach

Tabliczki z hasłem "Nie rezygnuj z życia" na warszawskich mostach

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Woda w miejscowości Pionki koło Radomia nie nadaje się do spożycia. W wodociągu wykryto bakterię z grupy coli i enterokoki. Burmistrz powołał miejski zespół kryzysowy.

Bakterie kałowe w wodzie, burmistrz powołał zespół kryzysowy

Bakterie kałowe w wodzie, burmistrz powołał zespół kryzysowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Markach pod Warszawą doszło do zderzenia dwóch aut osobowych. Jedno z nich zostało zepchnięte na przejście dla pieszych i wpadło na pieszego i rowerzystę. Jak podawała policja, jeden z kierowców uciekł pieszo z miejsca zdarzenia, jednak jeszcze tego samego dnia stawił się na policji.

Rowerzysta i pieszy ranni. Kierujący porsche zgłosił się na komisariat kilka godzin po wypadku

Rowerzysta i pieszy ranni. Kierujący porsche zgłosił się na komisariat kilka godzin po wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie szkoły podstawowej w podwarszawskim Otwocku odnaleziono niewybuch. Odkryto go podczas prac ziemnych na boisku. 355 osób - uczniów i nauczycieli - zostało ewakuowanych. Na miejsce wezwano saperów.

Ze szkoły ewakuowano ponad 350 osób. Saperzy wywieźli wojenny niewybuch

Ze szkoły ewakuowano ponad 350 osób. Saperzy wywieźli wojenny niewybuch

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie, że przy wejściu do budynku Dworca Centralnego leży pijany mężczyzna. "Patrol, który przybył na miejsce stwierdził, że zlecenie jest o wiele bardziej dramatyczne" - relacjonuje straż miejska. Mężczyzna nie oddychał.

Leżał obok dworca, nie oddychał. Dramatyczna akcja ratunkowa

Leżał obok dworca, nie oddychał. Dramatyczna akcja ratunkowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przejście łączące galerię północną Dworca Centralnego z Varso Tower zostało otwarte. Tunel został zamknięty w 2017 roku w związku z budową wieżowca. Przeszkodą w jego przywróceniu długo pozostawał brak porozumienia inwestora z kolejarzami.

Z Dworca Centralnego prosto do wieżowca. Podziemne przejście otwarte

Z Dworca Centralnego prosto do wieżowca. Podziemne przejście otwarte

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała dwóch mężczyzn w sprawie strzelaniny, do jakiej doszło na początku września na warszawskim bazarze "Olimpia". Po usłyszeniu prokuratorskich zarzutów zostali przez sąd tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Strzały w kierunku policjantów, świadek raniony w pośladek. Zatrzymania

Strzały w kierunku policjantów, świadek raniony w pośladek. Zatrzymania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Patrolujący Pragę Północ strażnicy miejscy zauważyli leżącego przy ogrodzeniu szkoły mężczyznę. "Nie reagował na bodźce, a z ust ciekła mu krew. Patrol natychmiast przystąpił do udzielania pomocy" - relacjonuje interwencję warszawska straż miejska.

Leżał przy szkole, usta miał pełne krwi, nie reagował

Leżał przy szkole, usta miał pełne krwi, nie reagował

Źródło:
tvnwarszawa.pl

66-letni mężczyzna, który w niedzielę pobił i ranił nożem 90-latkę, usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa i trafił na trzy miesiące do aresztu - przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Piotr Antoni Skiba.

"Przewrócił 90-latkę na chodnik, uderzał ją po ciele i zadawał liczne ciosy nożem"

"Przewrócił 90-latkę na chodnik, uderzał ją po ciele i zadawał liczne ciosy nożem"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP,tvnwarszawa.pl

Służby zatrzymały siedmiu kolejnych członków gangu, którzy mieli uczestniczyć w procederze prania pieniędzy i wystawiania pustych faktur. Prokuratura wylicza, że chodzi o 22 tysiące faktur na kwotę blisko pół miliarda złotych. Łącznie w tej sprawie zarzuty usłyszało już 80 osób.

Wystawiali puste faktury. "Ich wartość szacuje się na blisko 500 milionów złotych"

Wystawiali puste faktury. "Ich wartość szacuje się na blisko 500 milionów złotych"

Źródło:
PAP

27-latek jeździł sportowym porsche po Piasecznie. Gdy zobaczył policjantów, zamienił fotel kierującego na siedzenie pasażera. W trakcie kontroli okazało się, że mężczyzna nie powinien się znaleźć za kierownicą auta. Szybka zmiana miejsc nie uchroniła go przed konsekwencjami.

Zamienił się miejscami ze swoją dziewczyną. "Myślał, że przechytrzy tym policjantów"

Zamienił się miejscami ze swoją dziewczyną. "Myślał, że przechytrzy tym policjantów"

Źródło:
PAP

Na moście Poniatowskiego jest ich sześć. Niebawem się to zmieni. Dwa fotoradary mają zniknąć do końca roku. Takie jest zalecenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Z mostu Poniatowskiego znikną dwa fotoradary

Z mostu Poniatowskiego znikną dwa fotoradary

Źródło:
PAP

Drogowcy naprawią jezdnię ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie. Przez dwie noce tunel Wisłostrady w kierunku Żoliborza będzie zamknięty. Autobusy linii 185 zmienią trasę.

Na dwie noce zamkną tunel Wisłostrady

Na dwie noce zamkną tunel Wisłostrady

Źródło:
PAP

Do konkursu na "Ulubioną Księgarnię Warszawy" trafiło 26 wyjątkowych miejsc. To księgarnie, kluboksięgarnie i antykwariaty. Oddany głos może realnie wesprzeć te miejsca. - Tytuł to nagroda pieniężna - zapewnia wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Ulubione księgarnie i antykwariaty. Już można głosować

Ulubione księgarnie i antykwariaty. Już można głosować

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Weszły w życie nowe zasady wydawania rejonowego abonamentu parkingowego dla osób mieszkających w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Będzie można parkować w promieniu 200 metrów od miejsca zamieszkania.

Nowe zasady w strefie płatnego parkowania. Dotyczą tych mieszkańców, którzy mają abonament

Nowe zasady w strefie płatnego parkowania. Dotyczą tych mieszkańców, którzy mają abonament

Źródło:
PAP

Prokuratura wyjaśnia sprawę śmierci 17-letniego Rafała z Marek. Śmiertelny cios nożem nad Wisłą w Warszawie miała zadać 15-letnia Gabriela, jego znajoma. W sprawie zatrzymano jeszcze dwóch 19-latków, jeden z nich to chłopak podejrzanej, który po tragedii miał ukryć nóż.

17-latek zmarł po pchnięciu nożem. Prokuratura o "prozaicznej przyczynie" tragedii

17-latek zmarł po pchnięciu nożem. Prokuratura o "prozaicznej przyczynie" tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z policjantów radomskiej komendy, który po służbie latał motoparalotnią, zauważył palące się trawy i drzewa.

Policjant leciał motoparalotnią, zauważył pożar

Policjant leciał motoparalotnią, zauważył pożar

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek stołeczny ratusz poinformował, że wykonawca parkingu podziemnego na placu Powstańców Warszawy otworzył kolejny wyjazd, co nieco usprawni ruch w rozkopanym Śródmieściu. Sama inwestycja - jak deklarują urzędnicy - jest prawie gotowa, ale wątpliwości budzi wygląd pawilonu wejściowego na parking, który znacząco różni się od tego, co pokazano na wizualizacjach.

Miał być subtelny pawilon, na razie wygląda jak bunkier

Miał być subtelny pawilon, na razie wygląda jak bunkier

Źródło:
tvnwarszawa.pl