Ursynowski Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK przejdzie wkrótce metamorfozę. Zarząd Zieleni wybrał wykonawcę prac. Koncepcja zakłada budowę dwóch placów zabaw i ścieżki dydaktycznej, nawiązującej do historii patronów parku. Będzie też więcej drzew i krzewów. Inwestycja ma być gotowa w ostatnim kwartale przyszłego roku.
Prace w ursynowskim parku są planowane już od kilku lat. Na tvnwarszawa.pl już w 2017 roku informowaliśmy o przyznaniu unijnego dofinansowania dla tej inwestycji. Rok później urzędnicy zorganizowali konsultacje społeczne, na podstawie których powstały wytyczne do konkursu architektonicznego przeprowadzonego w 2019 r. Niedawno udało się wybrać wykonawcę. "W przetargu na prace budowlane w parku najkorzystniejszą ofertę złożyła natomiast firma AG-Complex. Zakończenie prac planowane jest na czwarty kwartał 2022 roku" - czytamy w komunikacie ratusza.
Park powstał w 2016 roku wokół Wzgórza Trzech Szczytów, potocznie nazywanego Górką Kazurką, uformowanego na bazie odpadów budowlanych z placów budowy okolicznych osiedli w latach 70. i 80. Ratusz informuje, że teren parku ma łącznie ponad 17 hektarów, natomiast planowana inwestycja będzie dotyczyła wyłącznie powierzchni 10 hektarów. Po przebudowie ponad 8 hektarów ma stanowić powierzchnia biologicznie czynna.
- Projekt realizowany przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy wpisuje się w klimat tego miejsca i otuliny Lasu Kabackiego. Warszawiacy będą mieli do dyspozycji kolejną zieloną przestrzeń do wypoczynku i rekreacji. Warto podkreślić, że stawiamy na rozwiązania proekologiczne, na przykład elementy placów zabaw zostaną wykonane z materiałów przyjaznych przyrodzie - zaznacza cytowana w komunikacie ratusza Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.
Z kolei dyrektorka ZZW Aleksandra Majda-Butkiewicz zapewnia, że w parku znajdą się atrakcje dla zarówno dla dzieci i dorosłych. - Będzie tu bujna roślinność i estetyczna, mała architektura. Cały teren zieleni będzie otwarty, pozbawiony zbędnych ogrodzeń i barier, przyjazny dzieciom, seniorom i osobom z niepełnosprawnościami - opisuje.
Lista zmian w Parku Cichociemnych
Po przebudowie w parku powstaną nowe alejki do spacerowania i ścieżka rowerowa. Pojawią się również nowe ławki, drewniane siedziska, altana, latarnie i kosze na śmieci. Najmłodsi będą mieli do dyspozycji dwa place zabaw, zbudowane z naturalnych materiałów. Zostaną przygotowane w w dwóch strefach - nasłonecznionej i zacienionej. "Miejscem do wypoczynku na trawie będzie natomiast duża polana położona przy stoku Górki Kazurki i ulicy Ziemskiej, przecinającej park na linii wschód-zachód. Teren wcześniej zostanie wyrównany oraz oczyszczony. Dotychczasowy gruz i betonowe pozostałości zastąpią rośliny typowe dla łąki kwietnej" - zapowiadają urzędnicy.
Na mieszkańców będzie również czekała siłownia plenerowa. Przetnie ją ścieżka dydaktyczna, upamiętniająca dzieje elitarnej grupy polskich żołnierzy z czasów II wojny światowej, czyli Cichociemnych, uznawanych dziś za prekursorów polskich sił specjalnych. Przy siłowni powstanie również "małpi gaj", miejsce przeznaczone do ćwiczeń i nawiązujące do ośrodka treningowego Cichociemnych w Largo House na terenie Szkocji.
W projekcie uwzględniono też potrzeby czworonogów. Zbudowany zostanie nowy „psi park” z altaną i urządzeniami do treningu typu "agility" (to psi sport polegający na pokonywaniu treningowego toru przeszkód). Ratusz zapowiada, że zostanie on przeniesiony z obecnej lokalizacji do lasu, popularnie nazywanego "brzózkami".
Posadzą 300 nowych drzew
Urzędnicy zapewniają, że po przebudowie park zachowa swój naturalny, łąkowy charakter. "Wszystkie prace budowlane zostaną przeprowadzone z poszanowaniem lokalnej przyrody i wymaganiami dla Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, do którego należy park. Na jego terenie miejscy ogrodnicy pozostawią także rzadziej koszone strefy, ostoje dzikiej przyrody" - podkreśla ratusz.
Oprócz tego posadzonych zostanie około 300 nowych drzew - wybór padł na rodzime gatunki, między innymi brzozy, dęby, klony polne, śliwy wiśniowe, grusze pospolite, wierzby, jarzęby mączne. Zapewnią one cień między innymi przy ścieżce rowerowej. Pojawi się również około pięciu tysięcy metrów kwadratowych krzewów. Do nasadzeń wykorzystane zostaną dereń jadalny, głogi jednoszyjkowe, jeżyny, porzeczki i trzmieliny brodawkowate). Dodatkowo na terenie ogrodów deszczowych planowane jest stworzenie rabat bylinowych.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Dzielnicy Ursynów