Zmiany w parku przy Górce Kazurce. Wykonawca zbuduje place zabaw, ścieżkę rowerową i "małpi gaj"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Park Cichociemnych na Ursynowie
Park Cichociemnych na Ursynowie
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
Park Cichociemnych na Ursynowie Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Ursynowski Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK przejdzie wkrótce metamorfozę. Zarząd Zieleni wybrał wykonawcę prac. Koncepcja zakłada budowę dwóch placów zabaw i ścieżki dydaktycznej, nawiązującej do historii patronów parku. Będzie też więcej drzew i krzewów. Inwestycja ma być gotowa w ostatnim kwartale przyszłego roku.

Prace w ursynowskim parku są planowane już od kilku lat. Na tvnwarszawa.pl już w 2017 roku informowaliśmy o przyznaniu unijnego dofinansowania dla tej inwestycji. Rok później urzędnicy zorganizowali konsultacje społeczne, na podstawie których powstały wytyczne do konkursu architektonicznego przeprowadzonego w 2019 r. Niedawno udało się wybrać wykonawcę. "W przetargu na prace budowlane w parku najkorzystniejszą ofertę złożyła natomiast firma AG-Complex. Zakończenie prac planowane jest na czwarty kwartał 2022 roku" - czytamy w komunikacie ratusza.

Park powstał w 2016 roku wokół Wzgórza Trzech Szczytów, potocznie nazywanego Górką Kazurką, uformowanego na bazie odpadów budowlanych z placów budowy okolicznych osiedli w latach 70. i 80. Ratusz informuje, że teren parku ma łącznie ponad 17 hektarów, natomiast planowana inwestycja będzie dotyczyła wyłącznie powierzchni 10 hektarów. Po przebudowie ponad 8 hektarów ma stanowić powierzchnia biologicznie czynna.

- Projekt realizowany przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy wpisuje się w klimat tego miejsca i otuliny Lasu Kabackiego. Warszawiacy będą mieli do dyspozycji kolejną zieloną przestrzeń do wypoczynku i rekreacji. Warto podkreślić, że stawiamy na rozwiązania proekologiczne, na przykład elementy placów zabaw zostaną wykonane z materiałów przyjaznych przyrodzie - zaznacza cytowana w komunikacie ratusza Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Z kolei dyrektorka ZZW Aleksandra Majda-Butkiewicz zapewnia, że w parku znajdą się atrakcje dla zarówno dla dzieci i dorosłych. - Będzie tu bujna roślinność i estetyczna, mała architektura. Cały teren zieleni będzie otwarty, pozbawiony zbędnych ogrodzeń i barier, przyjazny dzieciom, seniorom i osobom z niepełnosprawnościami - opisuje.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Wizualizacja zmian w Parku Cichociemnych Urząd m.st. Warszawy

Lista zmian w Parku Cichociemnych

Po przebudowie w parku powstaną nowe alejki do spacerowania i ścieżka rowerowa. Pojawią się również nowe ławki, drewniane siedziska, altana, latarnie i kosze na śmieci. Najmłodsi będą mieli do dyspozycji dwa place zabaw, zbudowane z naturalnych materiałów.  Zostaną przygotowane w w dwóch strefach - nasłonecznionej i zacienionej. "Miejscem do wypoczynku na trawie będzie natomiast duża polana położona przy stoku Górki Kazurki i ulicy Ziemskiej, przecinającej park na linii wschód-zachód. Teren wcześniej zostanie wyrównany oraz oczyszczony. Dotychczasowy gruz i betonowe pozostałości zastąpią rośliny typowe dla łąki kwietnej" - zapowiadają urzędnicy.

Na mieszkańców będzie również czekała siłownia plenerowa. Przetnie ją ścieżka dydaktyczna, upamiętniająca dzieje elitarnej grupy polskich żołnierzy z czasów II wojny światowej, czyli Cichociemnych, uznawanych dziś za prekursorów polskich sił specjalnych. Przy siłowni powstanie również "małpi gaj", miejsce przeznaczone do ćwiczeń i nawiązujące do ośrodka treningowego Cichociemnych w Largo House na terenie Szkocji.

W projekcie uwzględniono też potrzeby czworonogów. Zbudowany zostanie nowy „psi park” z altaną i urządzeniami do treningu typu "agility" (to psi sport polegający na pokonywaniu treningowego toru przeszkód). Ratusz zapowiada, że zostanie on przeniesiony z obecnej lokalizacji do lasu, popularnie nazywanego "brzózkami".

Posadzą 300 nowych drzew

Urzędnicy zapewniają, że po przebudowie park zachowa swój naturalny, łąkowy charakter. "Wszystkie prace budowlane zostaną przeprowadzone z poszanowaniem lokalnej przyrody i wymaganiami dla Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, do którego należy park. Na jego terenie miejscy ogrodnicy pozostawią także rzadziej koszone strefy, ostoje dzikiej przyrody" - podkreśla ratusz.

Oprócz tego posadzonych zostanie około 300 nowych drzew - wybór padł na rodzime gatunki, między innymi brzozy, dęby, klony polne, śliwy wiśniowe, grusze pospolite, wierzby, jarzęby mączne. Zapewnią one cień między innymi przy ścieżce rowerowej. Pojawi się również około pięciu tysięcy metrów kwadratowych krzewów. Do nasadzeń wykorzystane zostaną dereń jadalny, głogi jednoszyjkowe, jeżyny, porzeczki i trzmieliny brodawkowate). Dodatkowo na terenie ogrodów deszczowych planowane jest stworzenie rabat bylinowych.

Park Cichociemnych na UrsynowieUrząd Dzielnicy Ursynów

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Dzielnicy Ursynów

Pozostałe wiadomości

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Polka i dwoje Ukraińców usłyszało zarzuty związane z handlem ludźmi i zmuszaniem pięciu obywateli Kolumbii do niewolniczej pracy w zakładzie mięsnym w Radomiu. Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do miejscowego sądu – poinformował p.o. prokuratora rejonowego w Radomiu Cezary Ołtarzewski.

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl