Okres najmu dla lokali użytkowych wyniesie od trzech do dziesięciu lat niezależnie od stanu prawnego nieruchomości, a pierwsza umowa na tak zwane lokale frontowe w ciągach handlowo-usługowych będzie zawierana od razu na 10 lat - zdecydowała w czwartek Rada Warszawy.
Jak podkreślono w uzasadnieniu uchwały, dotychczasowe rozwiązania pozwalały na wynajmowanie na okres do 10 lat jedynie lokali usytuowanych w nieruchomościach, odnośnie których nie toczy się postępowanie administracyjne dotyczące prawidłowości nabycia nieruchomości przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego. Lokale w nieruchomościach o nieuregulowanym stanie prawnym mogły zostać przeznaczone do wynajęcia na okres do lat trzech lub - w przypadku stosownego oświadczenia najemcy - do lat pięciu. W praktyce jednak większość lokali przeznaczana była do najmu na okres do trzech lat.
Nowe zasady
W nowych przepisach zrezygnowano z podziału i różnego traktowania lokali o uregulowanym i nieuregulowanym stanie prawnym, a umowy zawierane będą na okres od trzech do dziesięciu lat.
W najem na dziesięć lat oddawane będą tzw. lokale frontowe w ciągach handlowo-usługowych, które są wyznaczane są przez zarządy poszczególnych dzielnic. Chodzi o lokale użytkowe mające bezpośrednie wejście od ulicy, "z ekspozycją witryn, o intensywnym ruchu pieszym lub kołowym".
Z kolei dotychczasowi najemcy kolejną umowę zawrą na okres od pięciu do dziesięciu lat, chyba że najemca zawnioskuje o krótszy okres najmu.
O siedziby partii politycznych, biura poselskie, senatorskie i poselsko-senatorskie oraz biura radnych poszerzony został także katalog podmiotów, którym mogą być oddawane w najem lokale poza przetargiem. Dodatkowo wprowadzono również możliwość obniżenia stawek czynszu na czas pogorszenia sytuacji finansowej najemcy z ważnych przyczyn losowych.
Zwiększenie stabilności
Jak podkreśla miasto, zmiany mają na celu zwiększenie stabilności prowadzenia działalności gospodarczej poprzez zaproponowanie najemcom jak największej liczby lokali z umowami zawieranymi na jak najdłuższy okres. "Część podmiotów prowadzi działalność gospodarczą dzięki dotacjom lub kredytom. Często warunkiem koniecznym do pozyskania takiego źródła finansowania jest wykazanie się tytułem prawnym do lokalu na jak najdłuższy okres czasu" - wskazano.
Zdaniem ratusza unormowania te pozwolą na zagwarantowanie ciągłości prowadzenia działalności gospodarczej wszystkim przedsiębiorcom, nie tylko zainteresowanym wynajęciem lokalu po raz pierwszy, ale również kontynuacją umowy w miejskich lokalach użytkowych.
Przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Informowaliśmy również o zmianach po uruchomieniu metra na Woli:
Zmiany po uruchomieniu metra na Woli
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl