Nowe schronisko, Dom Matki Bożej Serdecznej, jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością, dysponuje łącznie 70 miejscami. Jak wskazuje ratusz osobom w kryzysie bezdomności zapewni także specjalistyczne usługi opiekuńcze, wsparcie rehabilitanta, trening umiejętności samodzielnego wypełniania ról społecznych i rozwiązywania problemów.
W otwarciu domu dla ludzi bezdomnych, starszych, chorych i niepełnosprawnych uczestniczył w sobotę prezydent Rafał Trzaskowski. - Placówka prowadzona przez fundację siostry Chmielewskiej, zapewnia osobom potrzebującym całodobową opiekę, wyżywienie, pomoc medyczną. Drugie schronisko prowadzone przez Wspólnotę Chleb Życia znajduje się przy ul. Łopuszańskiej. To jeden z przykładów na to, że organizacje pozarządowe realizują ważne zadania. Wspieramy je i będziemy wspierać – zapewnia cytowany w komunikacie Rafał Trzaskowski.
Wspólnota Chleb Życia w latach 2017-2022 otrzymała w otwartych konkursach dofinansowanie z budżetu Warszawy w łącznej kwocie ponad 8,7 miliona złotych. A w ramach ostatniego konkursu ofert na lata 1 grudnia 2022 roku - 31 lipca 2024 roku, na prowadzenie łącznie dwóch schronisk w Warszawie fundacja otrzymała łącznie ponad 3,2 miliona złotych.
Noclegownie i ogrzewalnie dla osób w kryzysie bezdomności
Warszawa dysponuje blisko 1,4 tysiącami miejsc, zapewniających schronienie ludziom w kryzysie bezdomności.
Od początku grudnia działa nowa placówka przy ulicy Kupieckiej dla 150 potrzebujących. Na terenie miasta działają także trzy noclegownie: przy ulicy Kaczorowej 39, Kupieckiej 15 i ulicy Myśliborskiej 53, z których może skorzystać każdy potrzebujący w godzinach od 18:00 do 8:00. W placówkach wydawane są również posiłki – ciepła kolacja i śniadanie.
Przy każdej z tych noclegowni działa także ogrzewalnia. Dodatkowo na zlecenie miasta Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej prowadzi ogrzewalnię przy ulicy Grochowskiej 111/113, która jest czynna przez siedem dni w tygodniu. Działa tam także jadłodajnia i łaźnia.
Pomoc specjalistów
Trasami, gdzie najczęściej można spotkać osoby w kryzysie bezdomności, jeździ także specjalny autobus miejski (MPP). Autobus zapewnia transport pomiędzy warszawskimi punktami pomocowymi (ogrzewalnie, jadłodajnie, łaźnie, punkty medyczne, punkty poradnictwa). W zespole MPP pracują streetworkerzy, a także psycholodzy i psychoterapeuci. Współpracują ze Strażą Miejską m.in. przy rozwożeniu ciepłych posiłków osobom przebywającym w tzw. miejscach niemieszkalnych.
Jak zaznacza ratusz w komunikacie, na zlecenie miasta Punkt Pomocy Medycznej prowadzi Stowarzyszenie Jesteśmy Nadzieją przy ulicy Wolskiej 172. Poradnia czynna jest od poniedziałku do piątku, w godz. od 9:00 do 15:00. Oferuje pomoc lekarzy różnych specjalizacji, pomoc psychologa, zabiegi stomatologiczne, zabiegi pielęgniarskie, diagnostykę i badania laboratoryjne oraz możliwość konsultacji z pracownikiem socjalnym.
Z kolei Stowarzyszenie Penitencjarne "Patronat" przy ulicy Grochowskiej 259A prowadzi pralnię. Z usług nieodpłatnie mogą korzystać zarówno placówki, jak bezdomne osoby z odpowiednim skierowaniem.
Od ponad roku funkcję miejskiego koordynatora umieszczania osób w kryzysie bezdomności w placówkach jest Warszawskie Centrum Integracji "Integracyjna Warszawa".
ZOBACZ: Dom dla młodzieży, która znalazła się w kryzysie bezdomności, otwarty.
Autorka/Autor: mg/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawy/Ewelina Lach