Nowe życie Murowanki. Zeskanują zdjęcia, przegrają kasety, poszukają wielkich historii

Autor:
Piotr
Bakalarski
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Co to jest digipunkt?
Co to jest digipunkt?
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa
Mateusz Szmelter, tvnwarszawaCo to jest digipunkt?

Stare VHS-y z domu rodziców, przeźrocza ze strychu dziadków, tajemnicze zdjęcia z rodzinnego albumu czy dokumenty znalezione w piwnicy. Dookoła kryją się ciekawe historie, które warto odkrywać i utrwalać. W zrobieniu pierwszego kroku pomocne będzie Wawerskie Centrum Historii Murowanka.

Płowiecka 77 to nowy punkt na kulturalno-edukacyjnej mapie Warszawy. Sam budynek z czerwonej cegły, w dworkowym stylu wybudowano ponad sto lat temu. Od 80 stoi przed nim obelisk z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego i orłem na szczycie.

Budynek ma 117 lat

- Murowanka to zwyczajowa nazwa pierwszego murowanego budynku, który powstał w Wawrze w 1903 roku. Zbudowała go społeczność lokalna, żeby młodzież miała gdzie chodzić do szkoły - mówi Maciej Piwowarczuk, dyrektor programowy Fundacji na rzecz Wielkich Historii, która od niedawna urzęduje w Murowance.

Za inicjatywą budowy szkoły stało kilka rodzin. - Jedna dała grunt, druga cegły, trzecia zrobiła stolarkę okienną. Pomysł był taki, by wybudować szkołę, do której pośle się własne dzieci. W pierwszym roku chodziło do niej tylko 60 uczniów. Po pierwszej wojnie światowej było już 300 dzieciaków, choć sala lekcyjna liczyła tylko 65 - opowiada. Łączone klasy wymagały od nauczyciela dobrej organizacji. Dzieci usadzane były rocznikami w odpowiednich rzędach. Jak mówi Piwowarczyk, w szczytowym okresie liczba uczniów sięgała tysiąca, co wymagało wynajmowania pomieszczeń w okolicznych budynkach.

- Szkoła działała tu do 1948 roku, potem budynek pełnił różnego rodzaju role magazynowe - tłumaczy nasz rozmówca. Przez długie lata Murowanka stałą pusta i niszczała, niewiele zabrakło, by wpisany do ewidencji zabytków obiekt rozsypał się. Ostatecznie wyremontowała go dzielnica, ale nie miała koncepcji, jak go zagospodarować. Ten pomysł miała fundacja, która akurat rozglądała się za kątem dla siebie.

Historia wawerskiej Murowanki
Historia wawerskiej MurowankiMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Zdigitalizują mikrohistorie

- Szukaliśmy lokalu na nową siedzibę, a dzielnica szukała pomysłu na budynek, który został przygotowany pod działalność edukacyjno-kulturalną. Stworzyliśmy program na trzy lata, który zakłada uruchomienie tu pierwszego muzeum w Wawrze, gdzie będziemy opowiadać o losach XX wieku przez pryzmat historii rodzinnych i lokalnych. Tak powstało konsorcjum, którego wynikiem jest Wawerskie Centrum Historii Murowanka - wyjaśnia dyrektor.

Fundacji udało się już zorganizować plenerową wystawę poświęconą ostatnim chwilom II Rzeczypospolitej oraz ekspozycji przypominającą o zbrodni wawerskiej w grudniu 1939 roku. Ale sercem Murowanki jest digipunkt.

- Chcemy zbierać relacje osób rodzin związanych z Wawrem, ale też jesteśmy otwarci na wszystkich mieszkańców Warszawy, a nawet Polski. Digipunkt to miejsce, gdzie można zdeponować i zarchiwizować rodzinne wspomnienia bez względu na to, na jakim nośniku zostały one zapisane. Jesteśmy w stanie szereg różnych formatów przyjąć, odtworzyć i nagrać tak, żeby przetrwały kolejne pokolenia - zapowiada.

W pokoju czekają już gotowe do działania urządzenia zgrywające filmy z taśm 8 mm, super 8 mm, VHS, DV, DCAM i płyt DVD, nagrania dźwiękowe z płyt gramofonowych i CD, a także taśm magnetofonowych. Są także skanery, które zdigitalizują zdjęcia, przeźrocza, negatywy, listy, pamiętniki, dokumenty, wycinki prasowe. - Digipunkt to z założenia pomieszczenie mobilne, jesteśmy w stanie spakować cały ten sprzęt i ruszyć w teren za ciekawą historią, niezwykłym zdjęciem czy dokumentem - dodaje Piwowarczuk. I podkreśla, że w digipunkcie wszystko będzie odtwarzane i rejestrowane do współczesnego formatu bezpłatnie. Oryginał będzie można zdeponować w Murowance, zasilając przyszłą kolekcję tutejszego muzeum, albo zabrać z powrotem do domu wraz z jego cyfrową kopią.

Otwarcie już w weekend

- Jeśli mamy szukać wielkich historii, to szukajmy ich w archiwach rodzinnych. Przeglądajmy archiwa rodzinne, stawiajmy pytania: kto jest na drugim planie fotografii, w jakich okolicznościach zdjęcie powstało, kogo przedstawia? Takie pytania stawiamy w digipunkcie. Nie tylko digitalizujemy, ale też z tymi ludźmi rozmawiamy. Próbujemy odkryć historię stojącą za tym dokumentem - zachęca nasz rozmówca.

Otwarcie digipunktu w Murowance przy Płowieckiej 77 odbędzie się weekend. Fundacja zaprasza z archiwaliami 18 i 19 stycznia w godzinach 12.00-18.00, a później w każdy czwartek w godzinach 14.00-20.00.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autor:Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Dostała telefon z informacją, że jej syn miał wypadek i potrzebne są pieniądze. Postanowiła to sprawdzić i sama zadzwonił do syna, któremu, jak się okazało, nic się nie stało. Podobnych telefonów tego dnia było kilka do różnych osób. Dzwonili "członek rodziny" lub "policjant". "Oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania. Dlatego też tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ich ofiarą" – przypominają policjanci.

Zadzwonił "syn" i powiedział, że miał wypadek w pracy. Postanowiła to sprawdzić

Zadzwonił "syn" i powiedział, że miał wypadek w pracy. Postanowiła to sprawdzić

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na posesję małżeństwa seniorów na warszawskim Targówku wtargnął mężczyzna. Kręcącego się obok ich domu intruza zauważyła sąsiadka - strażniczka miejska, której udało się go obezwładnić. Mężczyzna był pijany.

Sąsiadka obezwładniła intruza i wyprowadziła go z posesji starszego małżeństwa

Sąsiadka obezwładniła intruza i wyprowadziła go z posesji starszego małżeństwa

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wodociągowcy chcą, wzorem innych krajów, by ze ścieków można było odzyskiwać wodę zdatną do spożycia. Jak zapowiadają, zapewnić ma to Kolektor Wiślany, który będzie w pełni gotowy do połowy przyszłego roku. Z opóźnieniem, bo pierwotnie mówiono, że system ma działać do końca 2023 roku.

"Ten kolektor jest największy w Warszawie, a wraz z nim budowane są jeszcze kolejne dwa"

"Ten kolektor jest największy w Warszawie, a wraz z nim budowane są jeszcze kolejne dwa"

Autor:
katke/gp
Źródło:
PAP

W szkole w Kadzidle (Mazowieckie) nożownik zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby, stan dwóch z nich określany jest jako ciężki. Reporter TVN24 Mateusz Grzymowski dotarł do dwóch nastolatków, którzy byli w klasie podczas ataku. Ich relacje są dramatyczne. Według nich, 18-latek wyszedł z lekcji do łazienki i wrócił zamaskowany, z nożem w dłoni. Zaatakował "pierwsze osoby, które widział".

"Wyszedł z lekcji, wrócił w masce jak z horroru i zaatakował nożem"

"Wyszedł z lekcji, wrócił w masce jak z horroru i zaatakował nożem"

Autor:
mg/b/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W czwartek około godziny 22 drogowcy zamkną rondo Sedlaczka. Będą tam układali ostatnią warstwę asfaltu. Przywrócenie ruchu zostało zaplanowane na poniedziałek, 4 grudnia - poinformował stołeczny ratusz.

O 22 drogowcy zamkną rondo Sedlaczka

O 22 drogowcy zamkną rondo Sedlaczka

Autor:
red.
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.p,

W Wieczfni Kościelnej pod Mławą policjanci zatrzymali 35-letnią kierującą osobowym mercedesem, która po oblodzonej drodze jechała z prędkością 103 kilometrów na godzinę. Kobieta straciła prawo jazdy i otrzymała mandat w wysokości 1500 złotych oraz 13 punktów karnych.

Oblodzona droga, a na liczniku ponad 100 kilometrów na godzinę

Oblodzona droga, a na liczniku ponad 100 kilometrów na godzinę

Autor:
pop
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W czwartek po południu w Regułach pod Warszawą doszło do potrącenia kierującego hulajnogą przez nieoznakowany radiowóz. 20-letni mężczyzna został zabrany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala.

Kierujący hulajnogą pod kołami nieoznakowanego radiowozu

Kierujący hulajnogą pod kołami nieoznakowanego radiowozu

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po tym, jak kapitan nie wpuścił go na pokład, wszczął awanturę na lotnisku. Strażnicy graniczni musieli go obezwładnić. Dopiero po chwili się uspokoił. Dostał mandat i przeprosił za swoje zachowanie.

Wpadł w szał, bo nie mógł polecieć do Barcelony

Wpadł w szał, bo nie mógł polecieć do Barcelony

Autor:
red.
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na jezdni leżał mężczyzna. Zauważyli go świadkowie. Trafił do szpitala, gdzie po kilku godzinach zmarł. Policjanci poszukują świadków tragicznego zdarzenia w Legionowie.

Znaleźli go na ulicy, zmarł w szpitalu. Szukają świadków

Znaleźli go na ulicy, zmarł w szpitalu. Szukają świadków

Autor:
red.
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 15.24 doszło do zerwania sieci trakcyjnej na ulicy Marszałkowskiej w kierunku placu Bankowego. Tramwaje nie kursowały na odcinku do placu Zbawiciela do ankowego

Tramwaje wracają na Marszałkowską

Tramwaje wracają na Marszałkowską

Autor:
red.
Źródło:
PAP

Neogotyckie meble z historycznej apteki przy Nowym Świecie po ponad sześciu latach sądowej batalii wróciły na miejsce. Przejdą konserwację i będą eksponowane w pierwotnym miejscu - oficynie Pałacu Branickich. Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków nie kryje radości z sukcesu.

Po sześcioletniej batalii neogotyckie meble wróciły do dawnej apteki

Po sześcioletniej batalii neogotyckie meble wróciły do dawnej apteki

Autor:
mg/b
Źródło:
PAP

Prokuratura przesłuchała około 20 osób w związku ze środowym atakiem nożownika w szkole w Kadzidle w powiecie ostrołęckim. Śledczy zabezpieczyli cztery noże, jednego z nich najpewniej używał sprawca. 18-latek został zatrzymany, na razie nie postawiono mu zarzutów.

Atak nożownika w szkole pod Ostrołęką. Prokuratura znalazła cztery noże

Atak nożownika w szkole pod Ostrołęką. Prokuratura znalazła cztery noże

Autor:
dg,
ZiR/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Jeden z operatorów komórkowych stracił telefony i akcesoria za 21 tysięcy złotych. Policjanci ustalili, kto może stać za kradzieżą. Kobieta przebywała w domu ojca swojego chłopaka. Gdy policja pojawiła się na miejscu, para wyskoczyła przez okno.

Kłamał, by dać czas na ucieczkę. Para wyskoczyła przez okno

Kłamał, by dać czas na ucieczkę. Para wyskoczyła przez okno

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Modernistyczny budynek przy ulicy Żwirki i Wigury 41 wygląda niepozornie, ale historię ma niesamowitą. Od domu małżeństwa Kotarskich przez sanatorium po siedzibę Luftwaffe. - Przed planowanym remontem zleciliśmy jego badania konserwatorskie - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Mieściły się tu sanatorium i siedziba Luftwaffe. Co kryje modernistyczny budynek na Ochocie?

Mieściły się tu sanatorium i siedziba Luftwaffe. Co kryje modernistyczny budynek na Ochocie?

Autor:
katke/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Za kilka dni na Trakcie Królewskim będzie można poczuć klimat świąt, w tym roku w stylu retro. Świąteczna iluminacja rozświetli się 6 grudnia. Z kolei 7 grudnia o godzinie 18 prezydent Warszawy uroczyście włączy choinkę na placu Zamkowym.

Świąteczna iluminacja w stylu retro i ogromna choinka na placu Zamkowym

Świąteczna iluminacja w stylu retro i ogromna choinka na placu Zamkowym

Autor:
mg/b
Źródło:
PAP

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia