Odnowiciel muzyki żydowskiej i nadworny basista Milesa gwiazdami festiwalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Warsaw Summer Jazz Days 2024
Warsaw Summer Jazz Days 2024
mat. organizatora
Warsaw Summer Jazz Days 2024mat. organizatora

Guru nowojorskiej sceny jazzowej, twórca nowej tradycji żydowskiej John Zorn będzie największą gwiazdą rozpoczynającego się w czwartek festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. W Stodole zagrają także współpracownik Milesa Davisa, jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych basistów Marcus Miller oraz ekscytujący saksofonista Isaiah Collier. A to tylko część z długiej listy wykonawców.

Pierwszy festiwalowy wieczór (4 lipca) będzie przeglądem młodego polskiego jazzu, spotkaniem z nową generacją muzyki improwizowanej. Zagrają cztery zespoły związane głównie ze sceną trójmiejską: Jutra ("abstrakcyjna muzyka inspirowana hip hopem, alternatywnym jazzem, soulem i soundtrackami do filmów szpiegowskich"); Tomek Wendt Daily Things (kwartet cenionego saksofonisty); Immortal Onion & Michał Jan Ciesielski (pracowity zespół nowej fali poljazzu wspierany przez saksofonistę Michała Jana Ciesielskiego), Ńoko ("łączy nowoczesną elektronikę z dark jazzem i psychodelicznym rockiem").

Długo wyczekiwany dzień Johna Zorna

Drugi wieczór Warsaw Summer Jazz Days (5 lipca) został poświęcony w całości wielkiej postaci współczesnej kultury - Johnowi Zornowi. W ciemno można powiedzieć, że będzie to największe wydarzenie festiwalu, a może wręcz festiwalowego sezonu w Warszawie. Bo Zorn nie przyjeżdża do Polski zbyt często. W Warszawie zagrał ostatnio 11 lat temu, kiedy w ramach tej samej imprezy świętował swoje 60. urodziny. Było monumentalnie. W Sali Kongresowej wystąpiło kilka zespołów związanych z jubilatem. On sam, o ile pamięć niżej podpisanego nie myli, nie zagrał. Dyrygował, inspirował, podpowiadał, uświetniał, kierował, był. W Stodole znów chwyci za saksofon altowy. "Będziemy mogli usłyszeć na żywo, w nowym wydaniu, jeden z najbardziej ekscytujących zespołów wielkiego guru nowojorskiej awangardy, czyli New Masada Quartet" - zapowiadają organizatorzy.

Ta najważniejsza z formacji Zorna narodziła się 30 lat temu z fascynacji free jazzem, szczególnie twórczością Ornette’a Colemana, oraz muzyką żydowską, po wcześniejszym odarciu z klezmerskiego kiczu (tak powstał ruch Radical Jewish Culture). Nowy skład Masady ma nieco inne instrumentarium. Trębacza Dave’a Douglasa zastąpił gitarzysta Julian Lage, który bywalcom WSJD czy siostrzanego Jazz Jamboree pokazywał w ostatnich latach przede wszystkim łagodne i melodyjne oblicze. Pytanie, jak zaprezentuje się w wersji radykalnej. Sekcję rytmiczną stworzą kontrabasista Jorge Roeder i perkusista Kenny Wollesen.

Tego wieczoru posłuchamy jeszcze twórczości głównego bohatera w wykonaniu klasycznego jazzowego trio. Liderowi, pianiście Brianowi Marselli towarzyszyć będą Jorge Roeder (kontrabas) i Chess Smith (perkusja). Marsella to w ostatnich latach jeden z najbliższych współpracowników Zorna w różnych zespołach.

"Gęsty gulasz czarnej muzyki"

Program trzeciego dnia festiwalu (6 lipca) adresowany jest przede wszystkim dla tych, którzy w jazzie szukają czegoś nowego, są otwarci na eksperymenty, głową i uchem sięgają daleko poza mainstream.

Kolektyw Irreversible Entanglements zawiązał się w 2015 roku podczas protestu przeciwko brutalności policji w nowojorskim Brooklynie. Wątek społecznego zaangażowania towarzyszy grupie do dziś, przejawia się między innymi w melorecytacjach poetki i aktywistki Camae Ayewa’y, występującej pod pseudonimem Moor Mother. O jej albumie "Jazz Codes" organizatorzy piszą tak: "To poetycki zbiór okraszony obecnością wielu instrumentalistów oraz zaproszonych specjalnie na ten krążek gości. Pod względem dźwiękowym album przypomina gęsty gulasz czarnej muzyki, od jazzu, bluesa, neo-soulu, hip-hopowych beatów po free i spiritual jazz, uruchamiając pełne spektrum emocji od mrocznych głębin po żywiołowe wzloty".

Genezą Void Patrol była z kolei... pandemia i jej konsekwencje - nadmiar wolnego czasu muzyków i anulowane wszystkich koncertów i tras. Właśnie w tych trudnych czasach Payton MacDonald skrzyknął kolegów muzyków: znanego z mocnego brzmienia i wszechstronności saksofonistę Colina Stetsona; związanego od lat z nowojorskim undergroundem gitarzystę Elliotta Sharpa; uznanego perkusistę formacji Medeski Martin & Wood Billy’ego Martina. Tak powstała jazzowa supegrupa, która ma na koncie dwa albumy, ten ostatni - koncertowy - daje przedsmak tego, co usłyszymy w Stodole.

Ekscytująco zapowiada się też wizyta zespołu Isaiah Collier and The Chosen Few. Collier to wschodząca gwiazda saksofonu tenorowego, wywodzi się z awangardowej sceny chicagowskiej, kręgu AACM, ale obecnie bliżej mu do nurtu duchowego. Szuka łączności z wielkimi poprzednikami. Płytę "Cosmic Transitions" nagrał w studiu Rudy'ego Van Geldera w dniu urodzin Johna Coltrane'a, używając analogowego sprzętu, który wykorzystano podczas sesji nagraniowej "A Love Supreme". "Jego styl to dziedzictwo saksofonistów z tak zwanym 'wielkim oddechem', takich jak Pharoah Sanders czy Albert Ayler" - opisują Colliera organizatorzy.

Groove Marcusa Millera rozbuja Stodołę?

Czwartą odsłonę Warsaw Summer Jazz Days (7 lipca) skomponowano przede wszystkim z myślą o tych, którzy wolą bezpieczne rejony jazzowego mainstreamu.

Gwiazdą wieczoru będzie Marcus Miller, jeden z najbardziej rozpoznawalnych basistów naszych czasów. Jest na scenie od czterech dekad, początkowo jako sideman, ale kompetencje kompozytorskie, wirtuozeria i charyzma szybko pozwoliły mu zaistnieć jako liderowi i nagrywać płyty pod własnym nazwiskiem, co w przypadku basistów nie jest znowu tak częste. Charakterystyczny millerowski groove zaprowadził go do współpracy z takimi tuzami jak Miles Davis (ikoniczne płyty "Tutu" czy "Siesta"), Herbie Hancock, Wayne Shorter, a także postaciami spoza świata jazzu, na przykład Michaelem Jacksonem czy Erikiem Claptonem. Jego koncerty to porywające show, czego byłem świadkiem kilkanaście lat temu w klubie Palladium. Chyba nie było na sali osoby, która nie bujałaby się w rytm "Blast" czy "Splatch".

Tego samego dnia na słuchaczy czeka występ francusko-szwajcarskiej formacji The Big Tusk, poruszającej się na granicy między jazzem a elektroniką. Możliwe, że też da pretekst do ruszenia się z krzeseł. Dopełnieniem będzie koncert Kuby Więcka. Jeden z najciekawszych saksofonistów młodego pokolenia wystąpi ze swoim najnowszym zespołem Hoshii.

Warsaw Summer Jazz Days 2024 - program:

Czwartek, 4 lipca: Jutra Tomasz Wendt Daily Things Immortal Onion & Michał Jan Ciesielski Ńoko

Piątek, 5 lipca: Brian Marsella Trio New Masada Quartet

Sobota, 6 lipca: Irreversible Entanglements Void Patrol Isaiah Collier & The Chosen Few

Niedziela, 7 lipca: The Big Tusk Kuba Więcek Hoshii Marcus Miller Band

Wszystkie koncerty odbywają się w klubie Stodoła i rozpoczynają o 19.00.

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. organizatora

Pozostałe wiadomości

Mechaniczna zapora przy wjeździe na bulwary wiślane w okolicy mostu Poniatowskiego nie działa od kilku miesięcy. Koszt naprawy trzech chowanych słupów wyniesie aż 110 tysięcy złotych. Jak słyszymy w Zarządzie Zieleni, środki na ten cel są. Dlaczego więc słupki nadal tkwią w ziemi? - Czekamy na jedną z części - tłumaczy rzeczniczka Zarządu Zieleni.

Ktoś uszkodził słupki blokujące wjazd na bulwary. Naprawa będzie bardzo droga. Na razie czekają na część

Ktoś uszkodził słupki blokujące wjazd na bulwary. Naprawa będzie bardzo droga. Na razie czekają na część

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. - Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazała w poniedziałek Komenda Stołeczna Policji.

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Stan przyczepki, której właściciel chciał przewieźć drewno do miejscowości oddalonej o prawie 10 kilometrów, wprawił policjantów w osłupienie. Koło było całkowicie zniszczone, a kierowca zdziwiony zatrzymaniem.

Opona w strzępach, na przyczepce drewno. Policjantom tłumaczył: nic się nie dzieje

Opona w strzępach, na przyczepce drewno. Policjantom tłumaczył: nic się nie dzieje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Plac zabaw przy Kopie Cwila na Ursynowie został zamknięty. Na huśtawce odkryto gniazdo os. Choć usunęli je strażacy, to władze dzielnicy apelują o ostrożność i unikanie miejsca w najbliższych godzinach. "W ciągu najbliższej doby osy mogą być bardziej rozdrażnione i skłonne użądlić" - ostrzegają.

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

W wyniku zderzenia dwóch samochodów w Mińsku Mazowieckim poszkodowane zostały cztery osoby, w tym dziecko.

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci. Kilkuset uczestników zgromadziło się przy ulicy Stawki, by jak co roku oddać hołd ofiarom masowych wywózek Żydów z getta warszawskiego.

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w ruchu w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby wystawiły za nim czerwoną notę Interpolu i Europejski Nakaz Aresztowania. 40-latek z Armenii poszukiwany za przestępstwa narkotykowe wpadł na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

Agama brodata zaskoczyła mieszkankę warszawskich Bielan, która wyszła na spacer z psem. Czworonóg wytropił egzotyczne zwierzę w parku. Gadem zaopiekowali się strażnicy miejscy.

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

Źródło:
PAP

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl