Wiceprezydent broni metra liczbami. Ale skąd te rozbieżności?

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl
Ratusz zapowiedział budowę trzeciej linii metra
Ratusz zapowiedział budowę trzeciej linii metraTwitter/@trzaskowski_
wideo 2/3
Ratusz zapowiedział budowę trzeciej linii metraTwitter/@trzaskowski_

Wiceprezydent Michał Olszewski broni przebiegu trzeciej linii metra. W piątek za pośrednictwem mediów społecznościowych przytoczył liczby, które mają przemawiać za inwestycją. "Gazeta Stołeczna" przyjrzała się im i wytknęła szereg rozbieżności. Ratusz twierdzi, że w wyliczeniach opierał się na studium. Ale dokumentu, jak dotąd, nie ujawnił. Ma to nastąpić w środę.

W piątek Michał Olszewski wyjaśniał na Facebooku, dlaczego na lokalizację trzeciej nitki wybrano akurat Gocław. Przekonywał między innymi, że Praga Południe to druga pod względem ludności dzielnica Warszawy, która wciąż dynamicznie się rozbudowuje. Zwrócił uwagę, że w miejscach, gdzie mają zostać wybudowane poszczególne stacje, występuje największa gęstość zaludnienia i największa liczba wydawanych pozwoleń na budowę.

Tymczasem, jak zauważa "Gazeta Stołeczna", ze względu na brak uchwalonych dla poszczególnych części dzielnicy planów zagospodarowania, wspomniane pozwolenia na budowę są wydawane na podstawie decyzji o warunkach zabudowy (WZ). W przypadku osiedla przy ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, w pobliżu którego ma powstać jedna ze stacji metra, nawet nie rozpoczęto procedury planistycznej. Zapytana o to Anna Bartoń, rzeczniczka Metra Warszawskiego, odpowiedziała dziennikowi: "Najnowsze dane wskazują na docelową gęstość zaludnienia na tym obszarze, w odległości 500 metrów od stacji, na poziomie 16,5 tys. osób na km kw".

Rozbieżności w liczbach

"Stołeczna" wylicza jeszcze kilka rozbieżności w liczbach, które podał na Facebooku Olszewski. Zwraca uwagę, że są inne niż te, które pojawiały się wcześniej w komunikatach.

Michał Olszewski podkreślił w swoim wpisie, że z obu linii metra na co dzień korzysta ponad milion pasażerów. W związku z pandemią COVID-19 liczba osób korzystających z metra drastycznie spadła. "Stołeczna", powołując się na dane przekazywane przez ratusz i właścicieli nośników reklamowych w metrze, wskazała, że przed pandemią na pierwszej linii w dni robocze było 550-625 tysięcy pasażerów, a na drugiej maksymalnie 215 tysięcy.

Pojawiły się też wątpliwości co do liczby osób, które będą korzystać z metra. Z artykułu "Stołecznej" dowiadujemy się, że firma Transeko w przygotowanej trzy lata temu analizie transportowej wskazywała, że z trzeciej linii metra będzie korzystać zaledwie cztery tysiące osób na godzinę. We swoim wpisie wiceprezydent Olszewski informuje zaś o 26 tysiącach.

Niejasna jest również kwestia kosztu realizacji tramwaju na Gocław, który aktywiści wskazują jako lepszą alternatywę poprawy komunikacji w tej części miasta. Jak informowały Tramwaje Warszawskie, inwestycja ma kosztować około 215 milionów złotych. Michał Olszewski twierdzi, że koszty będą znacznie wyższe i wyniosą 340 milionów.

"Liczba wyjęta z kontekstu"

O rozbieżności wytknięte przez "Gazetę Stołeczną" zapytaliśmy ratusz. W rozmowie z tvnwarszawa.pl rzeczniczka prasowa ratusza Karolina Gałecka poinformowała, że ratusz w swoich wyliczeniach opiera się na dokumentach przygotowanych przez ekspertów. - Jest przygotowane studium liczące 476 stron, które zostanie opublikowane. Każdy będzie mógł do niego zajrzeć i zobaczyć, co i na jakiej podstawie zostało wyliczone: liczba pasażerów, lokalizacje stacji, przebieg - powiedziała Gałecka.

Tymczasem Gałecka podważyła liczbę cztery tysiące pasażerów jako prognozę dla trzeciej linii. - Na pewno nie jest to liczba pasażerów w przypadku przebiegu trzeciej linii w naszym studium - stwierdziła. Dodała, że "być może" podawane cztery tysiące pasażerów na godzinę to liczba osób na konkretnym odcinku lub korzystających z niedokończonej linii. - Ale nawet w tym przypadku pasażerów powinno być więcej. Nie możemy się odnieść do tej liczby, wydaje się, że jest ona wyjęta z kontekstu - wskazała. - Natomiast na pewno nie jest to łączna liczba pasażerów przewożona przez metro po praskiej stronie - podkreśliła.

Ile kosztowałby tramwaj?

Gałecka przypomniała również, że ostatnia wycena realizacji tramwaju na Gocław została sporządzona w 2016 roku. - 340 milionów, o których pisał wiceprezydent Olszewski, to kwota szacunkowa - wskazała. - Do tego należy doliczyć kwotę zakupu 12 tramwajów do obsługi linii, co daje razem 460 milionów. Pojawiająca się w przestrzeni medialnej kwota 215 milionów to szacunki sprzed pięciu lat. Nie możemy dyskutować w oparciu o dokumenty sprzed kilku lat, bo taka dyskusja jest zwyczajnie niemiarodajna - dodała rzeczniczka ratusza.

Studium techniczne, na którym opiera się w swoich wyliczeniach miasto, na razie nie zostało opublikowane. Jak informowała kilka dni temu Anna Bartoń, na 22 marca wyznaczono termin "na załatwienie wniosku o udostępnienie informacji publicznej". - Studium ma być opublikowane do środy, 24 marca - zapewniła nas Gałecka. - To jest materiał, który ma kilkaset stron. Musieliśmy mieć ocenę prawną, czy wszystkie elementy tego studium i prawa autorskie związane z tymi elementami zostały przeniesione na miasto. Ocena prawna jest gotowa. Studium jutro będzie upublicznione. Być może rozwieje ono wszelkie wątpliwości, bo jest zaktualizowane o wiele czynników - powiedziała nam w środę.

Trzecia linia metra

Przesunięcie środków na rozpoczęcie prac projektowych nad trzecią linią metra zapowiedział na początku ubiegłego tygodnia prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Według zapowiedzi ratusza za kilka lat ma powstać sześć nowych stacji na Kamionku, Grochowie i Gocławiu. Docelowo trasa podziemnej kolejki ma połączyć Pragę Południe z centrum.

Częścią trzeciej linii będzie funkcjonująca już od kilku lat stacja Stadion Narodowy. Od niej w kierunku wschodnim metro pojedzie na stację Dworzec Wschodni, by dalej odbić na południe w stronę stacji: Mińska, Rondo Wiatraczna, Ostrobramska, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Gocław.

Choć studium trzeciej linii metra nie zostało jeszcze upublicznione, kolejne decyzje w sprawie tej inwestycji są wydawane w ekspresowym tempie. W zeszły czwartek Rada Warszawy wyraziła zgodę na przesunięcie środków. To ponad 41 milionów złotych, które zostaną przeznaczone na prace przygotowawcze zakładające wykonanie odwiertów oraz prac geologicznych i hydrologicznych.

Trasa trzeciej linii metraUM Warszawa

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: "Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Policjant Wydziału Ruchu Drogowego z Legionowa usłyszał zarzut korupcyjny i został zawieszony w obowiązkach. W tym samym śledztwie prokurator przedstawił zarzut także drugiej osobie.

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły komercjalizację powierzchni handlowo-usługowej na stacji Warszawa Zachodnia. Kolejarze piszą wręcz o "galerii handlowej", która powstanie na dworcu i ogłaszają przetarg na 26 lokali.

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

48-latek siedzący za kierownicą skody był tak pijany, że wjechał na wysepkę rozdzielającą pasy ruchu, następnie uderzył w stojące w korku bmw. "Jakby tego było mało pojazd, którym się poruszał, kilkadziesiąt minut wcześniej ukradł" - informuje policja z Wyszkowa.

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poważny wypadek w Kolonii Warszawskiej pod Wólką Kosowską. Kierowca volkswagena potrącił na przejściu 40-letniego mężczyznę. Pieszy trafił do szpitala

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

26-latka zamawiała ubrania przez internet do sklepu, w którym pracowała. Potem zdekompletowane paczki odsyłała. Jak wyliczyła policja, straty z tego procederu wyniosły ponad 12 tysięcy złotych. Podejrzana przyznała się do winy.

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

52-latek został zatrzymany do kontroli przez drogówkę z Piaseczna. Okazało się, że prowadził pijany, miał w organizmie dwa promile. Prawo jazdy stracił w 2020 roku za kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Piaskach zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich wpadł na torowisko i przewrócił sygnalizator. Jedna osoba została przebadana w karetce.

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok dotyczący decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Sporem o to, który z oddziałów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powinien wydać decyzję dla brakującego fragmentu obwodnicy, ponownie będzie musiał zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po wykreśleniu z rejestru zabytków najstarszej czynszówki na warszawskiej Woli, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków reliktów kamienicy przy Łuckiej 8. Do czasu zakończenia procedury budynek jest objęty ochroną tymczasową.

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

23-latek sam wpędził się w kłopoty, dosłownie. Jak podała policja, w obszarze zabudowanym pędził z prędkością 131 kilometrów na godzinę. Spotkanie z funkcjonariuszami uszczupliło stan jego konta o 2500 złotych, przybyło mu też punktów karnych. Stracił prawo jazdy.

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Awanturujący się w samolocie pasażer nie odleciał z Lotniska Chopina. Zamiast tego trafił do izby wytrzeźwień. "Dowieziony samochodem, a nie samolotem, z pomocą strażników miejskich, a nie pilotów" - podała straż miejska.

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Otwocku pieszy przebiegał przez pasy i został potrącony przez nadjeżdżający samochód. Za całe zajście obwiniał kierowcę. Przejście było objęte monitoringiem, a zarejestrowane wideo rozwiało wątpliwości policji. 23-letni pieszy został ukarany mandatem. Policja pokazuje też nagranie ze zdarzenia.

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w czwartek, że wyznaczono termin ekstradycji Łukasza Ż. Niemcy zgodziły się wydać polskim służbom podejrzanego o spowodowanie tragicznego wypadku na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy kobiety z uczelni w Odessie. Jak ustalili, w zamian za łapówkę chciały uzyskać fałszywe dokumenty ukończenia studiów w Collegium Humanum dla ponad 60 osób. Usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Źródło:
PAP

Schronisko na Paluchu udostępniło zdjęcie biało-czarnego koziołka, który został znaleziony na ulicy Głębockiej. Zwierzęciem zaopiekowała się na razie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali do kontroli 21-latka kierującego bmw. Auto nie miało przedniej rejestracji i było niesprawne technicznie. Mężczyzna wrócił do stolicy biedniejszy o 1500 złotych i bez dowodu rejestracyjnego.

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok temu zmarła mama ośmioletniego Emila. Później okrutną diagnozę usłyszał również jego tata - u ojca chłopca zdiagnozowano nowotwór płuc w zaawansowanym stadium. Umierający ojciec szuka teraz dla swojego synka nowej, kochającej rodziny. Materiał "Uwagi!" TVN.

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Źródło:
TVN Uwaga!

Stanowisko wiceprezydenta pozostaje nieobsadzone. Zgodnie z umową powinno przypaść osobie z klubu Polski 2050. Tu kandydatem jest Jacek Wiśnicki, który obecnie pracuje w Centrum Komunikacji Społecznej. - Jestem kandydatem, ale na dziś przede wszystkim jestem urzędnikiem stołecznego ratusza - podkreślił sam zainteresowany.

Fotel wiceprezydenta stolicy pozostaje nieobsadzony. Kto może go zająć?

Fotel wiceprezydenta stolicy pozostaje nieobsadzony. Kto może go zająć?

Źródło:
PAP