Prace "wykonane w 85 procentach", ale tramwaj na Sielce w tym roku nie pojedzie

Autor:
Dariusz
Gałązka
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Skrzyżowanie Belwederskiej, Gagarina i Spacerowej
Skrzyżowanie Belwederskiej, Gagarina i Spacerowej
Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.plSkrzyżowanie Belwederskiej, Gagarina i Spacerowej

Nie ma szans na dotrzymanie terminu oddania linii tramwajowej przez ulicę Gagarina na Sielce. Tramwaje pojadą tam dopiero wtedy, gdy wybudowana zostanie trasa do Wilanowa. To nastąpi nie szybciej niż wiosną przyszłego roku.

Powstająca linia tramwajowa na Sielce to odnoga głównej trasy do Wilanowa. Wspólny początek będą mieć u zbiegu Puławskiej i Goworka. Na Dolny Mokotów tramwaje zjadą Spacerową, do skrzyżowania Belwederskiej i Gagarina, gdzie torowisko rozgałęzi się. Przystanek i terminal końcowy na Sielcach zaplanowano przy skrzyżowaniu z Czerniakowską. Oprócz budowy torowiska przebudowywane są ciepłociągi o łącznej długości blisko czterech kilometrów, a także kanalizacja, wodociągi i instalacje elektryczne. Trwa również budowa nowych jezdni, chodników i dróg dla rowerów.

Utrudnienia na Sielcach

Na początku września Tramwaje Warszawskie informowały, że na Gagarina ułożono 80 procent torów. Szyny, a nawet zielony rozchodnik widać już na długim odcinku od Sułkowickiej do Czerskiej.

Na pozostałych odcinkach prace są na znacznie mniejszym poziomie zaawansowania, a terminy gonią. Tramwajarze deklarowali, że prace w ciągu Gagarina zakończą się jeszcze w tym roku. Przy skrzyżowaniu tej ulicy z Czerniakowską, gdzie powstanie terminal końcowy, wciąż widać dość głęboki wykop. Zamknięta jest też południowa jezdnia na odcinku od Sieleckiej.

Od kilku tygodni odcięta od Gagarina pozostaje Belwederska. Autobusy skierowano na objazdy wąskimi, prostopadłymi uliczkami. Co wywołało całkowity paraliż tej części miasta w komunikacyjnym szczycie.

Wreszcie ulica Spacerowa, która miała być otwarta wraz z rozpoczęciem roku, całkowicie niedostępna pozostanie co najmniej do listopada.

"Wniosek o pozwolenie na użytkowanie zostanie złożony w kwietniu"

Rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz przypomniał, że termin zakończenia umowy, który obowiązuje wykonawcę to 6 grudnia 2023. Już wiadomo, że nie uda się go utrzymać. - Uruchomienie tramwajów na Sielce jest uzależnione od terminu zakończenia prac na głównej trasie do Wilanowa. A szczególnie zależy to od postępów na budowie jezdni i torów na Spacerowej i na skrzyżowaniu z Belwederską. Otwarcie tego skrzyżowania dla ruchu drogowego w relacji wschód – północ – zachód nastąpi przed świętami Bożego Narodzenia - przekazał nam Dutkiewicz.

- W grudniu też spodziewamy się, że na Gagarina będzie uzyskana przejezdność dla aut w obydwu kierunkach, choć będą jeszcze pewne ograniczenia wynikające z prac przy Belwederskiej. Jednym z kolejnych kroków będzie otwarcie ruchu tramwajowego i nastąpi to nie później niż wtedy, gdy w kierunku Wilanowa pojadą pierwsze tramwaje - przyznał przedstawiciel Tramwajów Warszawskich.

To ma nastąpić w pierwszej połowie przyszłego roku. - Planujemy, że wniosek o pozwolenie na użytkowanie zostanie złożony w kwietniu - wskazał Dutkiewicz.

Co zostało do zrobienia przy budowie linii na Sielce?

Dutkiewicz poinformował, że zaawansowanie prac na Gagarina jest na poziomie 85 procent. - Do wykonania pozostał montaż sygnalizacji świetlnej, części latarń i słupów trakcyjnych. Trzeba rozwiesić jeszcze sieć trakcyjną. Do zbudowania pozostało około 80 metrów torów i jezdnia południowej na odcinku Czerska-Czerniakowska - wyliczył. - Przed nami jeszcze zasadzenie 36 drzew, dokończenie trawników, nasadzenia krzewów i bylin, rozłożenie mat rozchodnikowych w torowisku na odcinku Iwicka-Czerniakowska. Kilka dni temu zmieniła się organizacja ruchu przy Czerniakowskiej i dlatego wykonawca - Balzola - może się teraz zająć budową końcowego terminalu z przystankiem, gdzie tramwaje będą zmieniały kierunek - dodał.

Potwierdził też, że w przypadku ulic Goworka i Spacerowej, to wykonawca tej części inwestycji - Budimex zadeklarował, że pierwsze otwarcia jezdni nastąpią w listopadzie. - Jeśli chodzi o te dwie ulice, to mamy za sobą bardzo zamknięty terminowo bardzo ważny etap prac - podkreślił Dutkiewicz.

Jakie linie pojadą do Wilanowa i na Sielce?

Choć do zakończenia prac jeszcze sporo czasu, Zarząd Transportu Miejskiego podał wstępnie, z jakimi dzielnicami zyskają połączenie tramwajowe Wilanów i Sielce.

- Z Wilanowa planujemy tramwaje obsługujące relacje do centrum (Marszałkowska) i na Ochotę (czyli dwie linie) kursujące w skoordynowanych rozkładach jazdy z częstotliwością 8 minut każda z linii. Zakładamy w razie potrzeby w porach największego zainteresowania pasażerów dodatkowe kursy – przekazał Tomasz Kunert, rzecznik prasowy ZTM.

- Po otwarciu odcinka torów na ulicy Gagarina planujemy relację z Sielc do Centrum w alei Jana Pawła II - doprecyzował.

Autor:Dariusz Gałązka

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Dwa auta zderzyły się w poniedziałek rano na Trasie Siekierkowskiej. Jak ustalił reporter tvnwarszawa.pl, jedno z nich poruszało się pod prąd. Były utrudnienia w ruchu.

Zderzenie na Trasie Siekierkowskiej. "Jeden z kierowców jechał pod prąd"

Zderzenie na Trasie Siekierkowskiej. "Jeden z kierowców jechał pod prąd"

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Kisielewo koło Sierpca na północy Mazowsza doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Jedna osoba zginęła, sześć - w tym dwoje dzieci - zostało rannych.

Tragiczny wypadek koło Sierpca. Zginęła matka, małe dzieci ranne

Tragiczny wypadek koło Sierpca. Zginęła matka, małe dzieci ranne

Aktualizacja:
Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Tarczynem policjanci zatrzymali 24-letniego kierowcę forda. Mężczyzna przekroczył dozwoloną prędkość o 65 kilometrów na godzinę. Stracił prawo jazdy na trzy miesiące.

Jechał 115 km/h w terenie zabudowanym. Stracił  prawo jazdy

Jechał 115 km/h w terenie zabudowanym. Stracił prawo jazdy

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

PKP Intercity poinformowało o uruchomieniu sprzedaży biletów na pociąg z Warszawy do Monachium przez Wiedeń i Salzburg. Choć połączenie zainaugurowano w sobotę, to wcześniej nie było możliwości zakupu biletu na to połączenie na stronie polskiej spółki. PKP Intercity winą obarczało austriackiego operatora.

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Złodziej wtargnął do jednego z domów w Wołominie, groził właścicielom, ukradł pieniądze i złoto. Do rozboju doszło niemal ćwierć wieku temu, sprawcę zatrzymano po 23 latach, teraz zapadł prawomocny wyrok.

Ukradł gotówkę i złoto, zatrzymano go po 23 latach. Usłyszał prawomocny wyrok

Ukradł gotówkę i złoto, zatrzymano go po 23 latach. Usłyszał prawomocny wyrok

Autor:
kz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca samochodu osobowego potrącił pieszego na drodze krajowej numer 50 w okolicach Żyrardowa, kiedy ten przechodził przez jezdnię. Życia poszkodowanego nie udało się uratować. Droga ta nie posiada chodnika ani pobocza, a zaraz przy jezdni ciągną się barierki.

Śmiertelne potrącenie pieszego pod Żyrardowem

Śmiertelne potrącenie pieszego pod Żyrardowem

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uwagę policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach zwrócił dziwnie zaparkowany samochód. Okazało się, że kierowca auta potrzebował pomocy. Miał udar. Policjanci wezwali karetkę.

Policjanci zauważyli auto zaparkowane w "nietypowy sposób". Kierowca potrzebował pomocy

Policjanci zauważyli auto zaparkowane w "nietypowy sposób". Kierowca potrzebował pomocy

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Bóbr zamieszkał w norze przy ulicy Radzymińskiej. Jeden z korytarzy, które zbudował, mógł się zapaść. Wejście do nory znajdowało się tuż przy ulicy, stwarzając zagrożenie dla pieszych i rowerzystów. Jak podał Zarząd Dróg Miejskich, zapadlisko miało pół metra głębokości. Istniało ryzyko, że osunie się jezdnia.

Głęboka na pół metra nora bobra tuż przy Radzymińskiej. Istniało ryzyko zapadnięcia się jezdni

Głęboka na pół metra nora bobra tuż przy Radzymińskiej. Istniało ryzyko zapadnięcia się jezdni

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nowe ustalenia w sprawie odkrycia w siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie komputerów wykorzystywanych przy transakcjach kryptowalutami. Jak ustaliliśmy, policjanci na zlecenie prokuratury dokonali przeszukań w mieszkaniach dwóch byłych pracowników firmy odpowiadającej za serwis techniczny budynku sądu. W wyniku działań mundurowych zabezpieczono "urządzenia elektroniczne". 

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Autor:
Artur
Węgrzynowicz

Nieoczekiwanym obrotem sprawy zakończyła się interwencja policjantów na obrzeżach Mławy. Wolontariusze poinformowali o mężczyźnie koczującym na polu w szałasie wykonanym z palet i banerów reklamowych. Kiedy funkcjonariusze zjawili się na miejscu, odkryli, że 56-latek jest poszukiwany.

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

Do groźnie wyglądającej kraksy doszło w piątek na ulicy Targowej. Pod wiaduktem nie zmieścił się samochód dostawczy. Część bagażowa auta auta została zniszczone, kierowcy nic się nie stało.

Nie zmieścił się pod wiaduktem. Skrzynia auta zdemolowana

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na nagraniu z monitoringu widać, jak mężczyzna próbuje wepchnąć pod nadjeżdżający pociąg metra dwie osoby. Do zdarzenia doszło na stacji Dworzec Gdański. Policja apeluje do osób, które rozpoznają mężczyznę z nagrania, o zgłaszanie się na komendę.

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zbadali trzeźwość kierowcy, który spowodował wypadek w powiecie węgrowskim (Mazowieckie). - Zabrakło skali w policyjnym alkomacie. Urządzenie wykazało ponad cztery promile alkoholu w organizmie kierowcy - podała policja.

Pijany spowodował wypadek. "Zabrakło skali w alkomacie"

Pijany spowodował wypadek. "Zabrakło skali w alkomacie"

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP

Ewa Kulik-Bielińska, dyrektorka Fundacji Batorego, została laureatką Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca. - Tą nagrodę odbieram jako wyraz uznania dla tych którzy wiedzą, że żeby inni mogli pomagać, to oni też potrzebują pomocy - powiedziała nagrodzona podczas przemówienia. Wyróżnienie jest przyznawane osobom lub instytucjom, które wspierają inicjatywy działające na rzecz praw człowieka.

"To niesamowite i bardzo ważne wyróżnienie dla mnie, i to podwójnie"

"To niesamowite i bardzo ważne wyróżnienie dla mnie, i to podwójnie"

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wieku 94 lat zmarł Wiesław Newecki "Kogut". Był łącznikiem w czasie powstania warszawskiego, miał wtedy 14 lat. Jest jednym z pomysłodawców hejnału warszawskiego, melodii upamiętniającej poległych w obronie stolicy Polaków. Jest ona grana od 2006 roku z Zamku Królewskiego.

Nie żyje Wiesław Newecki, uczestnik powstania i pomysłodawca hejnału warszawskiego

Nie żyje Wiesław Newecki, uczestnik powstania i pomysłodawca hejnału warszawskiego

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

Dzięki sztucznej inteligencji możemy usłyszeć głos Stelli Fidelseid, która ocalała z getta warszawskiego. Kobieta spisała swoje wspomnienia tuż po wojnie, po polsku. Dzięki rozmowie nagranej kilkadziesiąt lat później po portugalsku, udało się odtworzyć jej głos.

Stella przeżyła getto warszawskie. Dzięki sztucznej inteligencji możemy ją usłyszeć

Stella przeżyła getto warszawskie. Dzięki sztucznej inteligencji możemy ją usłyszeć

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP