Budowa tramwaju do Wilanowa. W piątek ruszają przygotowania do nowej organizacji ruchu

Autor:
kk/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Pole Mokotowskie - Miasteczko Wilanów
Pole Mokotowskie - Miasteczko WilanówTramwaje Warszawskie
wideo 2/3
Tramwaje WarszawskiePole Mokotowskie - Miasteczko Wilanów

W piątek ruszają przygotowania do budowy linii tramwajowej do Wilanowa. Zasadnicze prace rozpoczną się dopiero pod koniec sierpnia, ale już teraz kierowcy powinni liczyć się z utrudnieniami. Ratusz przedstawił też organizację ruchu planowaną na czas robót.

Jak informowaliśmy w środę na tvnwarszawa.pl, ratusz zapowiadał, że prace przy budowie linii tramwajowej do Wilanowa ruszają pod koniec sierpnia. Urzędnicy nie podawali jednak żadnych szczegółów dotyczących terminu ani tego, gdzie w pierwszej kolejności spodziewać się utrudnień. Dopiero w czwartek pojawił się kolejny komunikat dotyczący planowanej organizacji ruchu. Przekazano w nim, że już w piątek, 12 sierpnia tramwajarze zaczną prace przygotowawcze na ulicach objętych nową organizacją ruchu na czas inwestycji.

Mieszkańcy muszą w trakcie budowy liczyć się ze zmianami na Puławskiej, Spacerowej, Belwederskiej i Jana III Sobieskiego. Na początku prace będą toczyły się na odcinku długości około trzech kilometrów, od Puławskiej do skrzyżowania ulic Jana III Sobieskiego i van Beethovena. "Ograniczenia ruchu samochodowego i zwężenia zostaną wprowadzone na Puławskiej w rejonie skrzyżowania z ulicami Goworka i Waryńskiego. Ruch będzie odbywał się tu, tak jak na Goworka, Spacerowej, Belwederskiej i Jana III Sobieskiego, jedną jezdnią w obydwu kierunkach. Priorytetowo będą potraktowane autobusy, które pojadą po wydzielonych buspasach na Puławskiej, Belwederskiej i Dolnej" - zapowiada ratusz.

Urząd uruchomił specjalną stronę tramwajdowilanowa.pl. Mieszkańcy mogą zapisać się poprzez witrynę do newslettera z aktualnościami na temat inwestycji i zmian w organizacji ruchu. W planach jest też uruchomienie specjalnego adresu e-mail do zadawania pytań na temat budowy i związanych z nią kwestii.

Przygotowania do budowy tramwaju do Wilanowa

W piątek, 12 sierpnia tramwajarze rozpoczną przygotowanie elementów, które pozwolą wdrożyć czasową organizację ruchu na okres zasadniczych prac budowlanych. W pasie dzielącym jezdnie ulic Jana III Sobieskiego i Belwederskiej będą rozbierać stalowe bariery, budować tymczasowe przewiązki i zjazdy do posesji oraz przystanki. Kierowcy powinni przygotować się na to, że w trakcie robót przygotowawczych wyłączone z ruchu będą lewe pasy obu jezdni na wysokości kładki dla pieszych przy ulicy Kostrzewskiego oraz ulic van Beethovena, Hańczy, Chełmskiej i Sułkowickiej. Piesi nie będą mogli czasowo korzystać z przejścia dla pieszych przez ulicę Jana III Sobieskiego po południowej stronie skrzyżowania z Dolną i Chełmską.

Na Puławskiej tramwajarze zajmą się budową przewiązki przez pas dzielący jezdnie na wysokości ulic Willowej i Grażyny. W czasie tych robót wyłączone z ruchu będą lewe pasy obu jezdni Puławskiej.

Przy skrzyżowaniu Puławskiej i Goworka konieczne jest poszerzenie jezdni. Ratusz podaje, że prace będą prowadzone wzdłuż pasa dzielącego jezdnie oraz w rejonie wyspy. W ich trakcie kierowcy skręcający z Waryńskiego w lewo w ulicę Goworka będą mogli korzystać tylko z jednego pasa ruchu. Podobnie - również po jednym pasie ruchu - będzie odbywał się lewoskręt z Goworka w Puławską.

Wyspa rozdzielająca jezdnie przy skrzyżowaniu Belwederskiej, Gagarina i Spacerowej zostanie zlikwidowana. "Dla potrzeb prac rozbiórkowych maszyny zajmą pasy przylegające do wyspy. W rezultacie kierowcy będą mieli jeden pas do jazdy prosto w ulicę Gagarina i jeden do skrętu w lewo do Wilanowa. Miejscowo zwężone o jeden pas będą także obie jezdnie Spacerowej" - czytamy w komunikacie.

25 zamiast 45 minut

Nowa trasa zacznie swój bieg na ulicy Puławskiej przy ulicy Goworka. Liczącą aż 22 metry różnicę poziomów w kierunku Dolnego Mokotowa tramwaj pokona Goworka i Spacerową. Następnie linia będzie przebiegać prosto ulicami Belwederską i Sobieskiego w kierunku Miasteczka Wilanów. Przejazd tramwajem z tej dzielnicy do stacji metra Centrum wyniesie około 25 minut. Ratusz zaznacza, że to o wiele krócej niż pokonanie tej samej trasy samochodem – kierowcy w godzinach szczytu obecnie muszą przeznaczać na to nawet 45 minut.

Za realizację inwestycji odpowiada firma Budimex. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na pierwszy kwartał 2024 r. Łączna wartość robót budowlanych to ponad 685 milionów złotych.

Tramwaj do Wilanowa Tramwaje Warszawskie

Autor:kk/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tramwaje Warszawskie

Pozostałe wiadomości

Pali się hala z tekstyliami w Woli Rębkowskiej w powiecie garwolińskim (Mazowieckie). Na miejscu pracuje straż pożarna. Strażacy usuwają materiały z wnętrza budynku. Nie ma osób poszkodowanych.

Pożar hali z używaną odzieżą. Usuwają materiał z budynku

Pożar hali z używaną odzieżą. Usuwają materiał z budynku

Aktualizacja:
Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W okolicy Nasielska (Mazowieckie) policjanci zauważyli samochód jadący "wężykiem". Jak podają, kierowca mercedesa wydmuchał 2,5 promila. - Swoje lekkomyślne zachowanie tłumaczył tym, że skończyła mu się kawa - przekazała podkomisarz Joanna Wielocha z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim.

Kompletnie pijany jechał do sklepu. "Tłumaczył, że skończyła mu się kawa"

Kompletnie pijany jechał do sklepu. "Tłumaczył, że skończyła mu się kawa"

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód osobowy i policyjny radiowóz zderzyły się na ulicy św. Andrzeja Boboli. Trzech policjantów trafiło do szpitala. Były utrudnienia w ruchu.

"Z nieustalonych przyczyn zmieniła nagle pas ruchu". Zderzenie z radiowozem

"Z nieustalonych przyczyn zmieniła nagle pas ruchu". Zderzenie z radiowozem

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar wybuchł w budynku mieszkalnym pod Otwockiem (Mazowieckie). Jedna osoba trafiła do szpitala. Pracę rozpoczęła policja. Z jej ustaleń wynika, że to 28-latka zaprószyła ogień.

Za spowodowanie pożaru odpowie przed sądem

Za spowodowanie pożaru odpowie przed sądem

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wołanie dziecka usłyszeli policjant po służbie i pracownik pobliskiej restauracji. Siedmioletni chłopiec wzywał pomocy dla swojej mamy, która padła ofiarą przemocy. Napastnika udało się zatrzymać w trakcie ucieczki.

Siedmiolatek biegł ulicą i wzywał pomocy

Siedmiolatek biegł ulicą i wzywał pomocy

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Psy pogryzły samicę łabędzia oraz jej młode. Rannymi ptakami zaopiekowali się ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Warszawy.

Wolno puszczone psy zaatakowały łabędzicę i jej młode. Pomogli ratownicy WOPR

Wolno puszczone psy zaatakowały łabędzicę i jej młode. Pomogli ratownicy WOPR

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy wyłowili z jednego ze stawów w Łazienkach Królewskich ciało mężczyzny. Sprawę bada prokuratura, zlecono sekcję zwłok.

Ze stawu w Łazienkach Królewskich wyłowiono ciało. Jest prokuratorskie śledztwo

Ze stawu w Łazienkach Królewskich wyłowiono ciało. Jest prokuratorskie śledztwo

Aktualizacja:
Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Żoliborscy urzędnicy podpisali umowę na projekt budowy ulicy Ficowskiego, która ma prowadzić między innymi do nowego zespołu żłobkowo-przedszkolnego. Przy okazji przebudowana zostanie też magistrala wodociągowa, która znajduje się pod ulicą. Całość dokumentacji ma być gotowa w ciągu 10 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Przebudują ulicę do żłobka, umowa podpisana

Przebudują ulicę do żłobka, umowa podpisana

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obywatel Tunezji był poszukiwany za fałszerstwa. Został zatrzymany przez polską straż graniczną podczas odprawy na lot do Belgii.

Był ścigany czerwoną notą Interpolu. Cudzoziemiec zatrzymany na stołecznym lotnisku

Był ścigany czerwoną notą Interpolu. Cudzoziemiec zatrzymany na stołecznym lotnisku

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wyposażenie śródmiejskiej biblioteki w rejestrze zabytków. Postępowanie zostało wszczęte na wniosek dyrektora placówki, decyzję z kolei podjął Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Zdobią miejską bibliotekę. Meble i wieloramienne żyrandole trafiły do rejestru zabytków

Zdobią miejską bibliotekę. Meble i wieloramienne żyrandole trafiły do rejestru zabytków

Autor:
kz/PKoz
Źródło:
PAP

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Policjanci interweniowali w miejscowości Młudzyn koło Żuromina, gdzie kierujący autem osobowym rozjechał ogrodzenie i uderzył w zaparkowany beczkowóz. Jak ustalili funkcjonariusze, mężczyzna był pijany i nie miał prawa jazdy. Za ten wybryk odpowie przed sądem.

Staranował ogrodzenie i wjechał w beczkowóz. Policja: był pijany, nie miał prawa jazdy

Staranował ogrodzenie i wjechał w beczkowóz. Policja: był pijany, nie miał prawa jazdy

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze stołecznej drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę kompletnie zniszczonego samochodu osobowego. Podróżujący nim mężczyzna przekonywał, że jedzie do Gruzji. Pojazd trafił na lawetę, a kierujący został ukarany mandatem.

Rozbitym samochodem jechał do Gruzji. Podróż zakończył na Mokotowie

Rozbitym samochodem jechał do Gruzji. Podróż zakończył na Mokotowie

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

20-latek wystawił na sprzedaż słuchawki. Padł ofiarą oszustwa i stracił oszczędności. - Oszuści nie próżnują i wymyślają nowe sposoby na zdobycie pieniędzy swoich ofiar - ostrzegają policjanci.

Chciał sprzedać słuchawki, stracił 12 tysięcy złotych

Chciał sprzedać słuchawki, stracił 12 tysięcy złotych

Autor:
dg
Źródło:
PAP

Wiceprezydent stolicy podpisał zarządzenie o przekazaniu w użytkowanie wieczyste działki na Odolanach kurii warszawskiej pod budowę kościoła. Od lat władze dzielnicy zabiegają, aby w tym miejscu powstała szkoła. Decyzję swojego zastępcy zakwestionował prezydent Rafał Trzaskowski.

Ratusz oddał kurii działkę pod budowę kościoła. Ale się wycofał. "Ważniejsza jest szkoła"

Ratusz oddał kurii działkę pod budowę kościoła. Ale się wycofał. "Ważniejsza jest szkoła"

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Podczas prac drogowych przy ulicy Przyokopowej odkryto fragmenty torów technicznych prowadzących do elektrowni tramwajowej. Obecnie znajduje się tu Muzeum Powstania Warszawskiego.

Kiedyś była tu elektrownia tramwajowa, teraz jest muzeum. Spod warstwy asfaltu wyłoniły się tory

Kiedyś była tu elektrownia tramwajowa, teraz jest muzeum. Spod warstwy asfaltu wyłoniły się tory

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP