Budowa tramwaju do Wilanowa. W piątek ruszają przygotowania do nowej organizacji ruchu

Autor:
kk/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Pole Mokotowskie - Miasteczko Wilanów
Pole Mokotowskie - Miasteczko WilanówTramwaje Warszawskie
wideo 2/3
Tramwaje WarszawskiePole Mokotowskie - Miasteczko Wilanów

W piątek ruszają przygotowania do budowy linii tramwajowej do Wilanowa. Zasadnicze prace rozpoczną się dopiero pod koniec sierpnia, ale już teraz kierowcy powinni liczyć się z utrudnieniami. Ratusz przedstawił też organizację ruchu planowaną na czas robót.

Jak informowaliśmy w środę na tvnwarszawa.pl, ratusz zapowiadał, że prace przy budowie linii tramwajowej do Wilanowa ruszają pod koniec sierpnia. Urzędnicy nie podawali jednak żadnych szczegółów dotyczących terminu ani tego, gdzie w pierwszej kolejności spodziewać się utrudnień. Dopiero w czwartek pojawił się kolejny komunikat dotyczący planowanej organizacji ruchu. Przekazano w nim, że już w piątek, 12 sierpnia tramwajarze zaczną prace przygotowawcze na ulicach objętych nową organizacją ruchu na czas inwestycji.

Mieszkańcy muszą w trakcie budowy liczyć się ze zmianami na Puławskiej, Spacerowej, Belwederskiej i Jana III Sobieskiego. Na początku prace będą toczyły się na odcinku długości około trzech kilometrów, od Puławskiej do skrzyżowania ulic Jana III Sobieskiego i van Beethovena. "Ograniczenia ruchu samochodowego i zwężenia zostaną wprowadzone na Puławskiej w rejonie skrzyżowania z ulicami Goworka i Waryńskiego. Ruch będzie odbywał się tu, tak jak na Goworka, Spacerowej, Belwederskiej i Jana III Sobieskiego, jedną jezdnią w obydwu kierunkach. Priorytetowo będą potraktowane autobusy, które pojadą po wydzielonych buspasach na Puławskiej, Belwederskiej i Dolnej" - zapowiada ratusz.

Urząd uruchomił specjalną stronę tramwajdowilanowa.pl. Mieszkańcy mogą zapisać się poprzez witrynę do newslettera z aktualnościami na temat inwestycji i zmian w organizacji ruchu. W planach jest też uruchomienie specjalnego adresu e-mail do zadawania pytań na temat budowy i związanych z nią kwestii.

Przygotowania do budowy tramwaju do Wilanowa

W piątek, 12 sierpnia tramwajarze rozpoczną przygotowanie elementów, które pozwolą wdrożyć czasową organizację ruchu na okres zasadniczych prac budowlanych. W pasie dzielącym jezdnie ulic Jana III Sobieskiego i Belwederskiej będą rozbierać stalowe bariery, budować tymczasowe przewiązki i zjazdy do posesji oraz przystanki. Kierowcy powinni przygotować się na to, że w trakcie robót przygotowawczych wyłączone z ruchu będą lewe pasy obu jezdni na wysokości kładki dla pieszych przy ulicy Kostrzewskiego oraz ulic van Beethovena, Hańczy, Chełmskiej i Sułkowickiej. Piesi nie będą mogli czasowo korzystać z przejścia dla pieszych przez ulicę Jana III Sobieskiego po południowej stronie skrzyżowania z Dolną i Chełmską.

Na Puławskiej tramwajarze zajmą się budową przewiązki przez pas dzielący jezdnie na wysokości ulic Willowej i Grażyny. W czasie tych robót wyłączone z ruchu będą lewe pasy obu jezdni Puławskiej.

Przy skrzyżowaniu Puławskiej i Goworka konieczne jest poszerzenie jezdni. Ratusz podaje, że prace będą prowadzone wzdłuż pasa dzielącego jezdnie oraz w rejonie wyspy. W ich trakcie kierowcy skręcający z Waryńskiego w lewo w ulicę Goworka będą mogli korzystać tylko z jednego pasa ruchu. Podobnie - również po jednym pasie ruchu - będzie odbywał się lewoskręt z Goworka w Puławską.

Wyspa rozdzielająca jezdnie przy skrzyżowaniu Belwederskiej, Gagarina i Spacerowej zostanie zlikwidowana. "Dla potrzeb prac rozbiórkowych maszyny zajmą pasy przylegające do wyspy. W rezultacie kierowcy będą mieli jeden pas do jazdy prosto w ulicę Gagarina i jeden do skrętu w lewo do Wilanowa. Miejscowo zwężone o jeden pas będą także obie jezdnie Spacerowej" - czytamy w komunikacie.

25 zamiast 45 minut

Nowa trasa zacznie swój bieg na ulicy Puławskiej przy ulicy Goworka. Liczącą aż 22 metry różnicę poziomów w kierunku Dolnego Mokotowa tramwaj pokona Goworka i Spacerową. Następnie linia będzie przebiegać prosto ulicami Belwederską i Sobieskiego w kierunku Miasteczka Wilanów. Przejazd tramwajem z tej dzielnicy do stacji metra Centrum wyniesie około 25 minut. Ratusz zaznacza, że to o wiele krócej niż pokonanie tej samej trasy samochodem – kierowcy w godzinach szczytu obecnie muszą przeznaczać na to nawet 45 minut.

Za realizację inwestycji odpowiada firma Budimex. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na pierwszy kwartał 2024 r. Łączna wartość robót budowlanych to ponad 685 milionów złotych.

Tramwaj do Wilanowa Tramwaje Warszawskie

Autor:kk/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tramwaje Warszawskie

Pozostałe wiadomości