Budowa tramwaju do Wilanowa. Ciężar prac przenosi się na południe

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Tramwaj do Wilanowa na wizualizacji
Tramwaj do Wilanowa na wizualizacjiTramwaje Warszawskie
wideo 2/4
Tramwaj do Wilanowa na wizualizacjiTramwaje Warszawskie

15 stycznia ciężar prac tramwaju do Wilanowa przeniesie się na skrzyżowanie Belwederskiej, Sobieskiego, Dolnej i Chełmskiej. Będzie obowiązywała nowa organizacja ruchu. Zarówno kierowców, jak i pieszych czekają utrudnienia. Tramwaj ma tu dotrzeć we wrześniu.

Ratusz przekazał szczegóły wcześniej zapowiadanego przesunięcia czoła prac. Rozpoczęcie przebudowy skrzyżowania Belwederskiej, Sobieskiego, Dolnej i Chełmskiej zapowiadane jest na początek ferii zimowych, czyli poniedziałek 15 stycznia. Jednak, jak zastrzegają stołeczni urzędnicy, warunki pogodowe mogą wpłynąć na zmianę terminu.

Powstanie torowisko, przerobią ciepłociąg

Wykonawca tramwaju do Wilanowa - firma Budimex - wybuduje torowisko, które przetnie skrzyżowanie. To fragment trasy tramwajowej do Wilanowa, której wykonawca nie mógł zbudować we wcześniejszym etapie, ze względu na konieczność zapewnienia objazdów i dostaw ciepłej wody na Mokotów. "Warunkiem rozpoczęcia prac było udrożnienie skrzyżowania Belwederskiej i Gagarina, które zostało otwarte pod koniec ubiegłego roku" - podaje ratusz.

Oprócz budowy jezdni, torów, wspólnych przystanków tramwajowo-autobusowych, chodników, dróg rowerowych i całej infrastruktury naziemnej na skrzyżowaniu, prowadzone będą niezbędne prace związane z infrastrukturą podziemną. "Przebudować trzeba ciepłociąg, kable energetyczne, kable teletechniczne, kable zasilające STOEN, wodociągi i gazociągi, a także kanalizację" - wyliczają urzędnicy w komunikacie prasowym.

Przebudowa ciepłociągu zacznie się w maju, a skończy się we wrześniu. Ratusz zapewnia, że z początkiem roku szkolnego przez skrzyżowanie będzie już jeździł tramwaj. Przez cały czas przebudowy utrzymany będzie ruch drogowy w relacji północ – południe, po Sobieskiego i Belwederskiej. Okresowo zamykane będą wyloty ulic Dolnej lub Chełmskiej.

Tak będzie wyglądać skrzyżowanie z tramwajemTramwaje Warszawskie

Organizacja ruchu - zaślepią Chełmską

W pierwszym etapie, trwającym od 15 stycznia do końca maja, wykonawca zamknie wylot ulicy Chełmskiej w ulicę Belwederską. Pierwszą z nich samochody dojadą najdalej do ulicy Górskiej. Na ulicy Sobieskiego od strony Wilanowa będą dwa pasy – jeden do skrętu w lewo w Dolną, a drugi do jazdy prosto.

Na Belwederskiej, od strony centrum, zostanie jeden pas, z którego kierowcy skręcą w prawo w Dolną albo pojadą prosto. Kierowcy jadący ulicą Dolną będą skręcać w prawo w Jana III Sobieskiego albo w lewo – w Belwederską. Objazd do ulicy Chełmskiej pobiegnie ulicami: Belwederską, Gagarina i Czerniakowską.

Zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu Belwederskiej, Sobieskiego, Dolnej i ChełmskiejUM Warszawa

Autobusy - cztery linie na objazdach

Nie zmienią się trasy autobusów kursujących Sobieskiego i Belwederską, natomiast na trasy objazdowe zostaną skierowane autobusy jeżdżące Chełmską i Dolną.

Autobusy linii 119 – w kierunku Wiśniowej Góry – z ulicy Spacerowej pojadą prosto w Gagarina, a następnie Sielecką do Chełmskiej i swojej stałej trasy. W przeciwnym kierunku, do krańca Rakowiecka-Sanktuarium, z ulicy Chełmskiej skręcą w Sielecką i dalej Gagarina, Belwederską i Bagatelą, przez plac Unii Lubelskiej oraz Boya-Żeleńskiego, Waryńskiego i Puławską dojadą do Rakowieckiej, czyli do końcowego odcinka swojej normalnej trasy.

Autobusy linii 141 w obydwu kierunkach nie będą jeździły ulicą Chełmską. Ominą ją Belwederską i Gagarina. W obydwu kierunkach trasę zmienią autobusy linii 107 – z Czerniakowskiej skręcą w Gagarina i następnie Sielecką dojadą do Chełmskiej.

Będą zmiany także w komunikacji nocnej. Autobusy linii N31 i N81 zostaną skierowane w obydwu kierunkach bezpośrednio ulicą Belwederską. Uruchomiona zostanie dodatkowa linia nocna Z31, której autobusy będą kursowały pomiędzy Dworcem Centralnym a Małymi Siekierkami przez Sielce.

Objazdy komunikacji miejskiejUM Warszawa

Przesunięty przystanek

Przystanek autobusowy na ulicy Belwederskiej w kierunku centrum zostanie przesunięty kilkadziesiąt metrów dalej za skrzyżowanie z Chełmską. Będą tu stawały autobusy linii 116, 141, 166, 503 i E-2 oraz nocnych N31 i N81.

Pasy przez Chełmską będą nieczynne. Piesi przejdą po drugiej stronie skrzyżowania.

Stopniowe otwieranie ulic

Od połowy 2024 roku wykonawca będzie stopniowo udostępniał przebudowane ulice na Dolnym Mokotowie. Jak zapowiada ratusz, na przełomie czerwca i lipca 2024 ma zostać otwarta druga z jezdni ulic Spacerowej i Goworka. Na przełomie maja i czerwca nastąpi otwarcie drugiej jezdni na ulicy Gagarina.

Pod koniec pierwszej połowy roku na skrzyżowaniach z Witosa i z Wilanowską ruch drogowy będzie odbywał się już przez nowo zbudowane, gotowe tory tramwajowe. Także w tym czasie ruch drogowy w alei Rzeczypospolitej i na Sobieskiego będzie stopniowo przekładany na nowo zbudowane jezdnie.

Tramwaj do Wilanowa i jego odnogi - terminy

Kiedy torami przejedzie pierwszy tramwaj? Roboty się opóźniły, harmonogram jest zmieniony ze względu na znacznie większy zakres prac związanych z siecią ciepłowniczą. Jednak, jak zapowiada ratusz, tramwaj na ulicy Gagarina, do terminala przy ulicy Czerniakowskiej, pojedzie wiosną 2024 roku, a do Wilanowa dotrze wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w 2024 roku.

Natomiast odnoga linii na Stegny, wzdłuż ulicy Św. Bonifacego, gotowa będzie na przełomie 2024 i 2025 roku.

Autorka/Autor:mg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tramwaje Warszawskie

Pozostałe wiadomości

Dyrektorka szkoły na warszawskim Ursynowie, która prowadziła w lekcję pod wpływem alkoholu, została zdegradowana. Postępowanie w sprawie nauczycielki prowadzą też policja oraz rzecznik dyscyplinarny.

Miała dwa promile, prowadziła lekcję. Dyrektorka szkoły straciła posadę

Miała dwa promile, prowadziła lekcję. Dyrektorka szkoły straciła posadę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykonano pierwszy na świecie wspomagający przeszczep wątroby. Chorej poszkodowanej w wypadku wszczepiono fragment wątroby od dawcy na 11 dni, podczas których odbudował się jej własny organ. Wówczas ten przeszczepiony można było usunąć.

Pionierska operacja. Przeszczepiono fragment wątroby, by potem go usunąć

Pionierska operacja. Przeszczepiono fragment wątroby, by potem go usunąć

Źródło:
PAP

Jest coraz więcej wypożyczalni sprzętu wodnego i coraz więcej miejsc, gdzie można zrobić patent motorowodny nawet w jeden dzień, ale w tym czasie nie da się zdobyć doświadczenia - tłumaczył prezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Jaworski. Dodaje, że przyczynami tragedii na wodzie są często bezmyślność i brak odpowiedzialności. Równocześnie, jak podkreśla, nad wodą rodzice często nie potrafią upilnować dzieci i ciągłe zgłaszanie ich zaginięcia stało się po prostu "plagą" przez co służby są stawiane na nogi wtedy, kiedy nie powinny.

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

Źródło:
PAP

W piątek w Borzęcinie Dużym kierowca potrącił dwóch 12-letnich chłopców. Jeden z nich zginął na miejscu. 26-latek kierujący autem był pijany. W sobotę wieczorem sąd zadecydował o aresztowaniu podejrzanego.

Areszt dla kierowcy, który potrącił 12-latków w Borzęcinie Dużym

Areszt dla kierowcy, który potrącił 12-latków w Borzęcinie Dużym

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Grupa kilkunastu osób z inicjatywy Ostatnie Pokolenie zablokowała aleję Wilanowską w Warszawie. Były utrudnienia w ruchu. Po kilkunastu minutach aktywistki i aktywiści zostali usunięci przez policję.

Aktywiści klimatyczni znów w akcji. Zablokowali ważną ulicę

Aktywiści klimatyczni znów w akcji. Zablokowali ważną ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Strażnicy graniczni interweniowali na pokładzie samolotu, który miał odlecieć z Lotniska Chopina do Wenecji. Powodem był agresywny pasażer, który nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej i nie stosował się do poleceń personelu.

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od czwartku mieszkańcy Pragi Południe i Rembertowa mają do dyspozycji wygodne i bezpieczne przejścia przez tory kolejowe. Zabiegali o nie od wielu lat. Przeprawy ułatwią dojście m.in. do rezerwatu przyrody Olszynka Grochowska.

Przez lata przechodzili przez tory w niedozwolonym miejscu. W końcu doczekali się bezpiecznego przejścia

Przez lata przechodzili przez tory w niedozwolonym miejscu. W końcu doczekali się bezpiecznego przejścia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Borzęcin Duży. Kierujący autem osobowym potrącił dwóch nastolatków. Jeden zginął na miejscu. Policja podała, że kierowca był pijany, miał prawie trzy promile.

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policja z Płocka zatrzymała 35-latka, który próbował ukraść alkohol z jednego z marketów na terenie miasta. Mężczyzna groził nożem ochroniarzowi, pracownikom sklepu, a potem również funkcjonariuszom. Został obezwładniony. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Chciał ukraść alkohol. Groził nożem pracownikom sklepu i policjantom

Chciał ukraść alkohol. Groził nożem pracownikom sklepu i policjantom

Źródło:
PAP

Wprowadzaniu stref czystego transportu w polskich miastach powinien towarzyszyć rozwój transportu zbiorowego - uważa rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej. Punktualne, czyste i szybkie autobusy czy pojazdy szynowe spowodują, że chętniej zrezygnujemy z jazdy samochodem.

Strefa Czystego Transportu to "martwy przepis"? Aby działała, "musi rozwijać się komunikacja publiczna"

Strefa Czystego Transportu to "martwy przepis"? Aby działała, "musi rozwijać się komunikacja publiczna"

Źródło:
PAP

Na ławie oskarżonych zasiądzie Tomasz G., który spowodował tragiczny wypadek w Gostyninie. Mężczyzna śmiertelnie potrącił kobietę prowadzącą wózek z 9-miesięcznym dzieckiem. Był pod wpływem alkoholu.

Był pijany, jechał za szybko, potrącił kobietę z dzieckiem. Jest akt oskarżenia

Był pijany, jechał za szybko, potrącił kobietę z dzieckiem. Jest akt oskarżenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

43 pingwiny z warszawskiego zoo tymczasowo zmieniły lokum. Zajęły część wybiegu po niedźwiedziach polarnych na czas budowy nowego domu.

Warszawskie pingwiny przeprowadziły się na wybieg niedźwiedzi

Warszawskie pingwiny przeprowadziły się na wybieg niedźwiedzi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgodnie z nowymi zasadami obowiązującymi w schronisku na Paluchu zainteresowani przyjęciem zwierzaka pod swój dach muszą najpierw zadzwonić do Biura Przyjęć i Adopcji. Zdaniem wolontariuszy to niepotrzebnie wydłuży proces adopcji i w efekcie doprowadzi do spadku ich liczby. Zarzutów wobec zmian wprowadzanych przez dyrekcję placówki jest więcej.

Wolontariusze krytykują zmiany w schronisku, obawiają się spadku liczby adopcji zwierząt

Wolontariusze krytykują zmiany w schronisku, obawiają się spadku liczby adopcji zwierząt

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Ciężkie, połamane konary starego drzewa zwisały nad chodnikiem na Pradze Południe. Zagrażały przechodniom i zaparkowanym obok samochodom. Na miejscu interweniowały służby.

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Zarządu Zieleni Warszawy wpływa sporo zgłoszeń dotyczących konieczności wykoszenia lub wstrzymania koszenia trawników. - Racje dostrzegamy po obu stronach - przyznają miejscy ogrodnicy. Tłumaczą też, dlaczego w niektórych częściach miasta widać kawałki łąki, a w innych krótko przycięte trawniki.

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości co do obowiązującej od początku lipca w Warszawie strefy czystego transportu. Chodzi o interpretację przepisów umożliwiających wjazd do miasta samochodom wszystkich seniorów, którzy mają ukończone 70 lat. RPO zwrócił się do drogowców o wyjaśnienia.

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Źródło:
PAP

Kilka rzeźb warszawskiego artysty Łukasza Krupskiego można oglądać przy kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży. Stanęły tam w ramach plenerowej wystawy "Magia spotkania", i zostaną do 10 października.

Plac Trzech Krzyży jak grecka agora. Przed kościołem stanęła plenerowa wystawa rzeźby

Plac Trzech Krzyży jak grecka agora. Przed kościołem stanęła plenerowa wystawa rzeźby

Źródło:
tvnwarszawa.pl