- Policjanci stołecznego Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą od pewnego czasu weryfikowali, we współpracy z Departamentem Ceł Ministerstwa Finansów, informacje dotyczące możliwego handlu kością słoniową - informuje w komunikacie podinsp. Sylwester Marczak, rzecznik prasowy komendanta stołecznego policji. - Z wiedzy posiadanej przez funkcjonariuszy wynikało, że galerie w Tarnowie i Krakowie oferują do sprzedaży wyroby z kości słoniowej, opisane jako antyki, w większości pochodzące z Azji. Ustalili, że właściciel galerii nie posiada wymaganych od 2022 roku zezwoleń i świadectw CITES na sprzedaż tego rodzaju okazów wydawanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
ZOBACZ: Dożywocie za handel kością słoniową. Przełomowy wyrok w Ugandzie.
Wyroby bez koniecznych zezwoleń
W związku z tym, z udziałem ekspertów z Departamentu Ceł Ministerstwa Finansów oraz małopolskiej KAS z zakresu identyfikacji okazów CITES, policjanci przeprowadzili w obu galeriach czynności, których celem było "zwalczanie przestępstw popełnianych ma szkodę gatunków zagrożonych wyginięciem roślin i zwierząt (CITES)".
Dodatkowo funkcjonariusze Podlaskiego i Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego dokonali kontroli w zakresie prowadzenia przez podmiot wyspecjalizowany w obrocie zabytkami prowadzenia ksiąg ewidencyjnych oraz legalności pochodzenia obiektów znajdujących się na rynku sztuki.
W obu galeriach policjanci zabezpieczyli łącznie prawie 230 okazów, wśród których znajdują się eksponaty z kości słoniowej, kłów morsa, koralowce rafotwórcze, a także wyrób ze skóry krokodyla. Żaden z tych przedmiotów nie miał wymaganych prawem świadectw CITES, w związku z czym nie powinien zostać wystawiony do sprzedaży. Zabezpieczono też przedmioty, które właściciel galerii oferował do sprzedaży jako kość słoniową, a w rzeczywistości nie były z niej wykonane.
Eksponaty zostały przekazane na przechowanie do Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
Warte w sumie 600 tysięcy
- W sumie policjanci wraz z funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej zabezpieczyli w obu galeriach przedmioty o wartości około 600 tysięcy złotych. Dalej sprawą zajmują się policjanci z komendy w Tarnowie, którzy współpracują z tamtejszą prokuraturą. Postępowanie prowadzone jest w związku z podejrzeniem naruszenia przepisów artykułu 128 ustawy o ochronie przyrody, który to czyn podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat – dodaje w komunikacie podinsp. Sylwester Marczak.
Art. 128. ustawy o ochronie przyrody Kto: 1) bez dokumentu wymaganego na podstawie przepisów, o których mowa w art. 61 wywóz roślin, import zwierząt lub jaj gatunków objętych ochroną, eksport okazów gatunków objętych ochroną ust. 1, lub wbrew jego warunkom przewozi przez granicę Unii Europejskiej okaz gatunku podlegającego ochronie na podstawie przepisów, o których mowa w art. 61 wywóz roślin, import zwierząt lub jaj gatunków objętych ochroną, eksport okazów gatunków objętych ochroną ust. 1, 2) narusza przepisy prawa Unii Europejskiej dotyczące ochrony gatunków dziko żyjących zwierząt i roślin w zakresie regulacji obrotu nimi poprzez: a) nieprzedkładanie zgłoszenia importowego, b) używanie okazów określonych gatunków w innym celu niż wskazany w zezwoleniu importowym, c) korzystanie w sposób nieuprawniony ze zwolnień od nakazów przy dokonywaniu obrotu sztucznie rozmnożonymi roślinami, d) oferowanie zbycia lub nabycia, nabywanie lub pozyskiwanie, używanie lub wystawianie publicznie w celach zarobkowych, zbywanie, przetrzymywanie lub przewożenie w celu zbycia okazów określonych gatunków roślin lub zwierząt, e) używanie zezwolenia albo świadectwa dla okazu innego niż ten, dla którego było ono wydane, f) składanie wniosku o wydanie zezwolenia importowego, eksportowego, reeksportowego, lub świadectwa bez poinformowania o wcześniejszym odrzuceniu wniosku, 3) wbrew zakazom, o których mowa w art. 73 zakaz posiadania, sprowadzania i obrotu zwierzętami gatunków niebezpiecznych ust. 1, posiada i przetrzymuje lub sprowadza z zagranicy żywe zwierzęta gatunków niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi, lub je sprzedaje, wymienia, wynajmuje, udziela z nich darowizny lub użycza je podmiotom nieuprawnionym do ich posiadania - podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
W Polsce i całej Unii Europejskiej obowiązuje zakaz handlu wyrobami z kości słoniowej, które powstały po 1947 roku.
Autorka/Autor: pop
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: KSP