"Perełki odnalezione na śmietniku". Nieznane zdjęcia Bielan i Żoliborza z lat 60.

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Bielany i Żoliborz na zdjęciach z lat 60.
Bielany i Żoliborz na zdjęciach z lat 60.
Bielańska Fototeka
Bielany i Żoliborz na zdjęciach z lat 60.Bielańska Fototeka

Gdyby nie czujność jednego z mieszkańców Bielan, nie zobaczylibyśmy zdjęć pokazujących, jak ta dzielnica i sąsiadujący z nią Żoliborz wyglądały pięćdziesiąt lat temu. Skoroszyt pełen czarno-białych odbitek mężczyzna znalazł na śmietniku. Oddał je w ręce osób, które tworzą cyfrową Bielańską Fototekę.

Bielańscy urzędnicy mówią, że to "perełki odnalezione na śmietniku". Pośród sterty papierów przeznaczonych do wyrzucenia trafił na nie pan Jan. - Jestem bardzo wyczulony na książki, historyczne czasopisma i gazety, które podczas domowych porządków są wyrzucane do śmieci. Tak było też tym razem, gdy mieszkanie po zmarłym zostało opróżnione ze wszystkiego - mówi mieszkaniec Bielan, cytowany w komunikacie urzędu dzielnicy.

W jego rękach znalazł się skoroszyt pełen czarno-białych odbitek stykowych. - Zabrałem je do domu. Okazało się, że fotografie przedstawiają Bielany i Żoliborz blisko pół wieku temu - zaznacza mężczyzna.

Warszawy na ulicach, "ogórki" wśród łąk

Na niepublikowanych dotąd fotografiach ktoś uwiecznił popularne "ogórki" przejeżdżające ulicą Żeromskiego. Na jednym z autobusów odczytamy numer linii - 132. Z dawnych rozkładów jazdy wynika, że kursowała ona z bielańskiej Huty na Nowy Świat. Jest też widok na budowę bloków w rejonie Perzyńskiego albo Serek Bielański, gdzie dziś na dawnej łące stoi stacja metra Słodowiec. Jeszcze inne zdjęcie pokazuje konia skubiącego trawę na tle bloków osiedla Wrzeciono.

Dzięki odkryciu pana Jana możemy też porównać, jak od lat 60. zmieniły się ulice Kasprowicza, Staffa czy Mickiewicza. Gdy fotograf naciskał spust migawki przed budynkiem dawnej Krawieckiej Spółdzielni Pracy "Żoliborzanka", ulicą Podczaszyńskiego przejeżdżała warszawa, a na placu Inwalidów - morris oxford. W porównaniu z dzisiejszym natężeniem ruchu tamte drogi wydają się opustoszałe. Tak wyglądał na przykład rejon Dworca Gdańskiego i dzisiejszej ulicy Słomińskiego. Stojących tu dziś biurowców, bloków czy centrum handlowego Arkadia nie było nawet w planach.

Kępa Potocka nie do poznania

Jedno z ujęć z Żoliborza pokazuje blondynkę w kwiecistej sukience wychodzącą z Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej przy ulicy Słowackiego. Ceglana fasada budynku dziś przykryta jest tynkiem. Zmienił się też szyld. Obecnie nad wejściem przeczytamy, że trafiliśmy do urzędu dzielnicy.

Jest też zdjęcie, na którym z góry zobaczymy, jak 50 lat temu wyglądała Kępa Potocka. Gdybyśmy dziś z tego samego punktu spojrzeli na prawo, w stronę Wisły, między nią a Łachą Potocką byłaby jeszcze Wisłostrada. I więcej dużych drzew. Inna fotografia przedstawia widok na ulicę Krasińskiego i Żoliborz Oficerski, w tle majaczy panorama centrum, nad którą samotnie góruje Pałac Kultury i Nauki.

Mężczyzna ze zdjęcia na placu Wilsona stoi przy jezdni. Czemu się przygląda? Nie wiemy. Dziś w polu widzenia miałby wejście do stacji metra. Znad budynków po przeciwnej stronie placu wyłaniają się dwie pozbawione iglic wieżyczki kościoła św. Stanisława Kostki. Przez plac przejeżdża akurat tramwaj.

Historia trafia do sieci

Wszystkie te ujęcia zobaczymy w Bielańskiej Fototece, zajmującej się archiwizowaniem i opisywaniem historycznych zdjęć dzielnicy. - Nasz zbiór robi się coraz bardziej pokaźny. Zawiera nie tylko zdjęcia z okresu PRL, ale także obrazy przedwojenne oraz całkiem współczesne. Zachęcam wszystkich do przejrzenia rodzinnych archiwów i albumów, w których na pewno znaleźć można niejedną perełkę - mówi Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany.

Fototeka jest projektem urzędu dzielnicy. Każdy, kto ma dawne fotografie tej części miasta, może wysyłać je mailem na adres bielany.fototeka@um.warszawa.pl lub przynieść osobiście do urzędu dzielnicy (wcześniej kontaktując się pod numerem 22 443 47 62), gdzie zostaną zeskanowane i następnie zwrócone właścicielom.

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Bielańska Fototeka

Pozostałe wiadomości

Strażacy prowadzili poszukiwania na Wiśle w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Niestety odnalezionego mężczyzny nie udało się uratować.

Na dzikiej plaży nurt Wisły porwał 32-latka

Na dzikiej plaży nurt Wisły porwał 32-latka

Aktualizacja:
Źródło:
tvnnwarszawa.pl, PAP

Panoramę Warszawy z 46. piętra można podziwiać z budynku Varso Tower, wchodzącego w skład kompleksu biurowo-usługowego Varso Place. Na tvnwarszawa.pl pokazujemy najświeższe zdjęcia.

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Czerniakowskiej zderzyły się dwa samochody. Jeden przeleciał przez barierę energochłonną i zakończył jazdę na poręczy kładki dla pieszych. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę w alei Krakowskiej doszczętnie spłonął samochód osobowy. Na szczęście podróżującym osobom udało się opuścić pojazd, przed rozwinięciem się pożaru.

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na autostradzie A2 pod Grodziskiem Mazowieckim zapaliła się ciężarówka, przewożąca warzywa. Pojazd stanął w płomieniach, a nad okolicą unosił się gęsty dym. Do akcji gaśniczej ruszyli strażacy.

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkaniec Garwolina przejął się losem małego dzika. Przygarnął do mieszkania w bloku zwierzę, która błąkało się po lesie. Sąsiedzi wezwali policję. Mężczyźnie grozi odpowiedzialność karna.

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Źródło:
PAP

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci skontrolowali przewoźników na aplikację. Wykryli 11 naruszeń ustawy o transporcie drogowym lub przepisów porządkowych. Posypały się mandaty, zatrzymano siedem dowodów rejestracyjnych.

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Jest pierwsza wizualizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska pokazała ją w mediach społecznościowych, informując jednocześnie o ogłoszonym przetargu na wybór wykonawcy modernizowanego obiektu.

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl