Oddziały Szpitala na Solcu przeniesione na Ursynów. Ratusz mówi o planach, radni PiS chcą nadzwyczajnej sesji

Autor:
kz,
kk
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Dlaczego szpital musiał zostać połączony z placówkami na Mokotowie i Solcu?
Dlaczego szpital musiał zostać połączony z placówkami na Mokotowie i Solcu?
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plDlaczego szpital musiał zostać połączony z placówkami na Mokotowie i Solcu?

Stołeczny ratusz zakończył przenosiny oddziałów ze Szpitala na Solcu do Szpitala Południowego. Obecnie, jak informują urzędnicy, trwa inwentaryzacja budynku w Śródmieściu oraz szacowanie kosztów niezbędnych remontów, aby zgodnie z planami miasta uruchomić w nim między innymi oddział długoterminowej opieki dla osób starszych, przewlekle chorych. Tymczasem radni Prawa i Sprawiedliwości chcą zwołania w tej sprawie nadzwyczajnej sesji rady dzielnicy. 

Szpital Południowy rozpoczął działalność jako placówka dla chorych z COVID-19. Stało się to jeszcze przed planowanym oddaniem nowego budynku do użytku. Wybuch pandemii przyspieszył ostatnie prace wykończeniowe. Funkcjonował w ten sposób od lutego 2021 roku do końca marca 2022 roku. Po wygaszeniu szpitala tymczasowego ratusz zdecydował o rozpoczęciu stopniowego przenoszenia tam oddziałów specjalistycznych ze Szpitala na Solcu. Ruch ten podyktowany był brakiem samodzielnego kontraktu z NFZ dla nowego podmiotu. Przeszkodą były zapisy w ustawie o sieci szpitali. Urzędnicy postanowili więc, że Szpital Południowy na Ursynowie połączy się ze Szpitalem Czerniakowskim, a nową jednostką zarządzał będzie Szpital Solec.

- Od kilku już lat, kiedy wiadomo było, że Szpital Południowy nie dostanie nowego kontraktu z NFZ, czyli nie wejdzie do tzw. sieci szpitali, planowaliśmy przeniesienie oddziałów ze szpitala Solec i informowaliśmy o tych zamierzeniach. Takie podejście miało też bezpośredni związek z tym, że budynek szpitala przy Solec w znacznej części wymaga kompleksowego remontu. Dalsze prowadzenie działalności medycznej, z pełnym wykorzystaniem infrastruktury budynkowej będzie możliwe po jego przeprowadzeniu - przypomina Renata Kaznowska, wiceprezydentka Warszawy, cytowana w komunikacie prasowym.

O harmonogramie, zakresie przeprowadzki do Szpitala Południowego i planowanych zamierzeniach, miasto poinformowało również zarząd dzielnicy Śródmieście i komisję zdrowia rady dzielnicy.

- Cieszy nas zrozumienie i niezwykle rzeczowe podejście naszych partnerów do podjętych działań, tak na poziomie dzielnicy, jak i na poziomie spółki Szpital Solec. Zarządowi dzielnicy zależało na zachowaniu tych najpilniejszych funkcji medycznych jak poradnie, do których mieszkańcy Powiśla są przyzwyczajeni, natomiast miejsce pobytu szpitalnego było kwestią absolutnie wtórną. Wszyscy rozmówcy mieli świadomość tego, że szpital na Solcu w znacznej mierze wymaga kompleksowego remontu - dodaje wiceprezydentka.

Solec przeznaczą dla seniorów

Obecnie, jak poinformowano, trwa inwentaryzacja budynku przy Solec oraz szacowanie kosztów niezbędnych remontów aby zgodnie z planami miasta w przyszłym roku uruchomić w nim oddział długoterminowej opieki dla osób starszych, przewlekle chorych.

Oddział będzie filią Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego (SCOL), które zapewnia w trzech lokalizacjach na terenie Warszawy blisko 800 miejsc opieki długoterminowej. Średnia wieku pensjonariuszy w domach opieki długoterminowej SCOL to 76 lat, a czas oczekiwania na miejsce wynosi do sześciu miesięcy.

Zostały poradnie specjalistyczne

W części budynku na Solcu pozostały gabinety podstawowej opieki zdrowotnej oraz poradnie specjalistyczne. 

Natomiast w części szpitala wyremontowanej w latach 2015-2017 (część po SOR), została otwarta izba przyjęć dzięki czemu zapewniony jest całodobowy dyżur medyczny - w przypadku konieczności leczenia szpitalnego, pacjent zostaje przewieziony karetką do odpowiedniego szpitala. Jak pokazują szacunki od końca sierpnia, czyli od kiedy został zamknięty SOR na Solcu, średnio w ciągu doby do izby zgłasza się pięciu pacjentów.

W placówce, w ramach miejskiego programu "Aktywny Senior", mieszkańcy powyżej 60 lat mogą również bezpłatnie korzystać z rehabilitacji oraz ćwiczeń ogólnousprawniających.

Od października, jak podają w komunikacie urzędnicy, w wyremontowanej części szpitala na Solcu będzie też działać w ramach kontraktu z NFZ, tomograf komputerowy, tak więc mieszkańcy będą mieli dostęp do nowej usługi medycznej w tym miejscu.

Urzędnicy przypominają też, że w centralnej części miasta znajduje się wiele miejskich szpitali, w tym: Szpital Czerniakowski, Warszawski Szpital dla Dzieci, Centrum Medyczne "Żelazna", szpital przy Inflanckiej, Szpital Praski. W Szpitalu Czerniakowskim aktualnie trwa modernizacja i rozbudowa szpitalnego oddziału ratunkowego (inwestycja za ponad 13 mln zł finansowana z budżetu miasta), który zostanie powiększony o jedną kondygnację od strony Stępińskiej oraz dwie kondygnacje z podpiwniczeniem od strony ul. Górskiej (w wyniku rozbudowy łączna powierzchnia użytkowa oddziału ratunkowego zwiększy się o blisko 600 metrów kwadratowych). W tym roku na terenie Szpitala Czerniakowskiego został również wybudowany nowy pawilon medyczny o łącznej powierzchni 500 metrów kwadratowych.

"Co ważne w południowej części Warszawy, to jest na Ursynowie, Wilanowie i okolicy, do czasu uruchomienia Szpitala Południowego nie było ani jednego publicznego szpitala, wyłączając Narodowy Instytut Onkologii" - wskazują urzędnicy.

Prezydent Trzaskowski o kontrakcie z NFZ dla Szpitala Południowego
Prezydent Trzaskowski o kontrakcie z NFZ dla Szpitala PołudniowegoTVN24

Chcą nadzwyczajnej sesji

Tymczasem śródmiejscy radni PiS chcą zwołania nadzwyczajnej sesji rady dzielnicy w związku z likwidacją szpitala na Solcu. Chcą, aby na sesji obecna była odpowiedzialna w ratuszu za opiekę zdrowotną, wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

"W związku z licznymi protestami mieszkańców dzielnicy Śródmieście spowodowanymi likwidacją SOR na Solcu, przeniesieniem oddziałów szpitalnych do Szpitala Południowego i pogorszenia stanu systemu opieki zdrowotnej w Śródmieściu wnioskujemy o udzielenie informacji dotyczącej miejskich szpitali na terenie dzielnicy" - napisali radni w uzasadnieniu wniosku.

Przypomnieli, że szpital na Solcu prowadził wyspecjalizowane oddziały w zakresie: chirurgii urazowej i ortopedycznej, ginekologii i położnictwa, chirurgii ogólnej z pododdziałem proktologii, chorób wewnętrznych i kardiologii, neonatologii, anestezjologii i intensywnej terapii. Oprócz tych oddziałów w szpitalu funkcjonował wyremontowany w 2015 roku SOR.

Radni uważają, że to, co dla władz miasta jest przeniesieniem, dla mieszkańców jest likwidacją szpitala.

"Dlatego oczekujemy od władz miasta i dzielnicy informacji o planach powrotu szpitala na Solcu na swoje miejsce" - napisali w uzasadnieniu radni. Poprosili też, aby na sesji obecna była wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska oraz p.o. dyrektora biura polityki zdrowotnej Olga Pilarska-Siennicka.

Oddziały z Solca już w Szpitalu Południowym

W Szpitalu Południowym działają już wszystkie oddziały przeniesione z placówki na Solcu czyli: oddział wewnętrzny z pododdziałem kariologii, szpitalny oddział ratunkowy i oddział intensywnej opieki medycznej; oddział ginekologiczno – położniczy, oraz oddział neonatologiczny, oddział ortopedii z zespołem doświadczonym w endoprotezoplastyce, oddział chirurgii ogólnej, ze znaną z Solca specjalizacją chirurgii proktologicznej, OIT oraz pracownia endoskopii. Szpital Południowy dostał również w ramach NFZ dodatkowy kontrakt na rezonans magnetyczny.

W placówce na Ursynowie znajduje się również siedem nowoczesnych sal operacyjnych, apteka szpitalna, centralna sterylizatornia oraz laboratorium z pracownią serologii i bankiem krwi.

Autor:kz, kk

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: um.warszawa.pl

Pozostałe wiadomości