Stalowa świętuje. Sąsiedzkie śniadanie, koncert balkonowy, pochód piesków

Święto Ulicy Stalowej 2023
Święto Ulicy Stalowej 2023
Źródło: Szymon Pulcyn/PAP
Jedną z ulubionych praskich ulic wypełnią w weekend koncerty, warsztaty, spacery i wystawy. Po raz trzeci Dom Kultury Praga organizuje Święto Ulicy Stalowej. Po Pradze będą jeździły historyczne tramwaje linii S.

Lokalny festiwal na Stalowej potrwa od piątku do niedzieli (14-16 czerwca) i będzie połączony z obchodami 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, dlatego tegoroczne hasło brzmi "Lokalność w Europie – wczoraj, dziś i jutro". Na scenie pojawią się zespoły i artyści z państw założycielskich UE (piątek), tych, które dołączyły później (sobota) oraz przedstawiciele krajów ubiegających się o członkostwo (niedziela).

Święto Ulicy Stalowej - program

"14 czerwca, będzie można zjeść kolację śródziemnomorską, usłyszeć koncert polsko-francuskiego zespołu BeMy oraz wziąć udział w silent disco z niemieckim techno i italo disco. Z kolei 15 czerwca zacznie się przejazdem rowerowym i paradą sąsiedzką, a na scenie odbędą się koncerty warszawskiej Kapeli Sztajer, polsko-słowackiego Trio Julii Masnicovej i Los Payos z repertuarem hiszpańskim. Niedzielę, 16 czerwca, rozpocznie sąsiedzkie śniadanie i operowy koncert balkonowy. Po południu wyruszy pochód piesków, a wieczorem wystąpią: polsko-białoruska Hajda Banda, zespół Dagadana oraz grająca bałkańskie rytmy grupa Bum Bum Orkestar" - zapowiada w komunikacie urząd miasta.

Poza tym wzdłuż ulicy będzie rozstawionych 14 namiotów, w których będą się odbywać warsztaty prowadzone przez mieszkańców, lokalne instytucje, a także przez lokalnych twórców. 

W trakcie Święta Stalowej będzie można też nauczyć się rękodzieła pochodzącego z Ukrainy i zapoznać się z literaturą tego kraju, skosztować duńskich przysmaków, namalować swoją ceramiczną płytkę azulejo, zatańczyć taniec brzucha czy współtworzyć pomnik "Prażaka Europejczyka".

Zmiany w komunikacji, zabytkowy tramwaj

W sobotę i niedzielę, 15 i 16 czerwca, w godzinach 12-18, uruchomiona zostanie linia tramwajowa S obsługiwana przez zabytkowy wagon z lat 40. XX wieku.

Linia S będzie kursowała na trasie: Ratuszowa-Zoo, Jagiellońska, Ratuszowa, Targowa, 11 Listopada, Stalowa, Środkowa, Wileńska, Czynszowa (powrót: Czynszowa – Stalowa). W wybranych kursach tramwaje przejadą trasą: Kawęczyńska-Bazylika, Kawęczyńska, al. Tysiąclecia, Kijowska, Targowa, 11 Listopada, Stalowa, Środkowa, Wileńska, Czynszowa (powrót: Czynszowa – Stalowa).

Przejazd tramwajami linii S będzie bezpłatny. Wszystkie kursy realizowane są przez pojazdy wysokopodłogowe. Na pokład wagonów, w miarę możliwości, wejść pomoże brygada konduktorska.

"Autobusy linii nocnych N03 i N14, od nocy z 14 na 15 czerwca do końca kursowania w poniedziałek 17 czerwca, w podstawowych kursach, czyli bez podjazdu pod Zajezdnię Stalowa, nie zmienią tras. W kursach z podjazdami do zajezdni autobusy pojadą objazdem przez ulicę 11 Listopada i Ratuszową; na taką trasę zostaną skierowane także autobusy N64" - przekazał Zarząd Transportu Miejskiego.

Czytaj także: Pokażą mniej znane prace twórcy Thorgala. "Zmienił oblicze komiksu w Polsce i Europie":

komiks
Na wystawie zaprezentowane zostaną prace Grzegorza Rosińskiego
Źródło: prace Grzegorza Rosińskiego, mat. prasowe Muzeum Karykatury w Warszawie
Czytaj także: