Ulice Batorego i Boboli będą węższe po wprowadzeniu strefy płatnego parkowania na Mokotowie. Miejsca postojowe zostaną wytyczone na jezdni. Zmiany wejdą w życie na początku stycznia.
Strefa płatnego parkowania na Mokotowie obejmie 85 ulic. Drogowcy rozpoczęli już przygotowania do wdrażania nowych projektów organizacji ruchu. Zmiany czekają między innymi kierowców na ulicy Batorego, gdzie po jej północnej stronie auta są obecnie pozostawiane na chodniku.
"Taka sytuacja z punktu widzenia pieszych była bardzo niekorzystna, dlatego w ramach wdrażania strefy płatnego parkowania postanowiliśmy to zmienić. Teraz pojazdy będą parkować w znacznej części na jezdni, co pozwoli pieszym na swobodne poruszanie się po przeznaczonym dla nich chodniku" - zapowiada Zarząd Dróg Miejskich na Facebooku.
W ramach nowej organizacji ruchu prawy pas jezdni będzie przestrzenią do parkowania skośnego. Nasz reporter Mateusz Szmelter sprawdził we wtorek przed południem sytuację na ulicy. Okazało się, że drogowcy rozpoczęli już wytyczanie miejsc parkinowych.
Również na ulicy Boboli kierowcy będą parkowali na jezdni. Na odcinku między Rakowiecką a Narbutta drogowcy namalowali już oznakowania poziome. Po obu stronach ulicy prawy pas zmieni się w przestrzeń postojową. Przewidziano, że zmieści się tam 70 samochodów zaparkowanych równolegle do osi jezdni.
OGLĄDAJ PROGRAM "7 ŻYĆ" O BEZPIECZEŃSTWIE NA POLSKICH DROGACH >>>
Strefa płatnego parkowania na Mokotowie
Dotychczas strefa płatnego parkowania od dekady obejmowała niewielki skrawek Mokotowa o powierzchni nieco ponad kilometra kwadratowego. Decyzją Rady Warszawy, od 2 stycznia SPPN obejmie w sumie 85 ulic, alei i placów. W dzielnicy pojawi się też 116 nowy parkomatów. Rozszerzenie dotyczy dolnego Mokotowa (do linii ulicy Gagarina) oraz górnego Mokotowa (do linii ulicy Różanej).
"Łączna długość ulic ze strefą płatnego parkowania w dzielnicy to 40 kilometrów. Wyznaczamy na nich około 5,3 tysiąca ogólnodostępnych miejsc postojowych, z czego 3,8 tysiąca przypadać będzie na obszar włączony do strefy. Zgodnie z przepisami, co najmniej 4 procent wszystkich miejsc to miejsca dla osób z niepełnosprawnościami" - informują drogowcy. "Dodatkowo, bilans parkingowy poprawią strefy przeznaczone do parkowania tylko dla mieszkańców. To miejsca (za znakiem B-35) oraz strefy (za znakiem B-39) z zakazem postoju, który nie będzie dotyczył tylko posiadaczy odpowiedniego identyfikatora, przysługującego mieszkańcom najbliższej okolicy" - podkreślają.
Autorka/Autor: kk
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: ZDM / Facebook