Artyści mogą stracić lokal przy placu Hallera. Proszą o wsparcie i zbierają podpisy pod petycją

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Artyści z Pracowni Wschodniej mogą stracić lokal przy placu Hallera
Artyści z Pracowni Wschodniej mogą stracić lokal przy placu Hallera
Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
Artyści z Pracowni Wschodniej mogą stracić lokal przy placu HalleraTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Stowarzyszenie Pracownia Wschodnia może stracić lokal przy placu Hallera. Organizacja wydała oświadczenie, powstała także petycja w obronie lokalu. W działanie zaangażowali się radni. Urząd miasta odpowiada, że jest jeszcze możliwość rozmowy z burmistrzem i szansa na znalezienie rozwiązania.

Stowarzyszenie Pracownia Wschodnia, korzystające z siedziby przy ulicy Władysława Skoczylasa w okolicy placu Hallera, może niebawem zniknąć z kulturalnej mapy Pragi-Północ. Organizacja prawdopodobnie nie otrzyma przedłużenia najmu lokalu. W mediach społecznościowych związani z placówką artyści opublikowali oświadczenie, w którym poinformowali o sytuacji.

"Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy czwartkową decyzję Zarządu Dzielnicy Praga Północ o nieprzedłużaniu nam umowy najmu na nasz lokal (....). Do 4 grudnia 2023 musimy opuścić naszą siedzibę. Pracownia Wschodnia w aktualnej formie może przestać istnieć" - napisali członkowie Stowarzyszenia Pracownia Wschodnia.

Negocjacje w Zakładzie Gospodarowania Nieruchomościami

O sytuacji rozmawialiśmy z członkami stowarzyszenia. - Po złożeniu wniosku o przedłużenie umowy zostaliśmy zaproszeni do praskiej centrali Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami na negocjacje dotyczące nowej umowy. W miejscu negocjacji otrzymaliśmy protokół informujący, że umowa ma nie być przedłużona - opowiadał Łukasz Zembaty z Pracowni Wschodniej.

Zapis w protokole, który otrzymali, brzmiał następująco: "Komisja do spraw lokali użytkowych w dniu 05.102023 r. poinformowała Najemcę, że dnia 28.09.2023 r. na posiedzeniu Zarządu Dzielnicy Praga-Północ m. st. Warszawy podjęto decyzję o nieprzedłużeniu na kolejny okres najmu lokalu nr 196 przy ulicy Skoczylasa 8 ze Stowarzyszeniem Pracownia Wschodnia. Lokal zostanie przeznaczony na potrzeby Dzielnicy Praga-Północ".

Osoby ze stowarzyszenia obecne na negocjacjach pytały przedstawicieli ZGN, czy mogą ubiegać się o inny lokal. - Odpowiedzieli, że dzielnica dysponuje paroma 30-metrowymi lokalami i możemy się o nie ubiegać. My teraz wynajmujemy lokal o powierzchni 400 metrów - tłumaczył Zembaty. I dodał: - Nie chcieli ani z nami negocjować, ani rozmawiać i wykazać się pomocą. Zasugerowali, że możemy się udać do burmistrza. Próbowaliśmy to zrobić. Mamy zaplanowane spotkanie w przyszłym tygodniu.

- Cały czas opieramy się na tym wewnętrznym protokole ze spotkania, oficjalnie nic nie wiemy - powiedziała nam z kolei Aneta Zdziech z Pracowni Wschodniej. Dlatego też stowarzyszenie zdecydowało się opublikować oświadczenie oraz zorganizować petycję. "Jest to dla nas ogromne rozczarowanie polityką miejską w kwestii wsparcia oddolnych inicjatyw kulturalnych" - czytamy w oświadczeniu.

Urząd dzielnicy: jest podjęta decyzja kierunkowa

O sprawę Stowarzyszenia Pracownia Wschodnia zapytaliśmy w Urzędzie Dzielnicy Praga-Północ. - W sprawie lokalu jest podjęta decyzja kierunkowa zarządu, nie ma jeszcze żadnej uchwały. Urząd jest na etapie rozmów - usłyszeliśmy od Mateusza Kędzierskiego, rzecznika prasowego dzielnicy Praga-Północ.

Jak wyjaśnił, lokali potrzebują sami urzędnicy. - W tej chwili Zarząd Praskich Terenów Publicznych (ZPTP) znajduje się w bardzo małym lokalu i współdzieli go z jedną z administracji ZGN. Ten lokal jest dla nich niewystarczający, a dla nas jednostki dzielnicowe są priorytetem. Lokal zajmowany przez stowarzyszenie został wyznaczony wstępnie na miejsce, gdzie zostanie przeniesiony ZPTP - uściślił Kędzierski.

Umowa, którą podpisało Stowarzyszenie Pracownia Wschodnia, obowiązuje do końca roku. - Zanim nadejdzie koniec roku, są możliwości podejmowania rozmów i szukania rozwiązań. Pan burmistrz bardzo chętnie przyjmuje interesantów i szuka rozwiązań, które będą dobre dla wszystkich stron - zapewnił Kędzierski.

Stowarzyszenie działa od 17 lat

Stowarzyszenie Pracownia Wschodnia działa od przeszło 17 lat, w tym od prawie trzech lat przy placu Hallera. "Jesteśmy samofinansującym się i niekomercyjnym centrum artystycznym. Tworzymy infrastrukturę dla artystek i artystów oraz program kulturalny, z którego mogą korzystać mieszkańcy miasta. Utrzymujemy to miejsce z naszych składek i pracy pro publico bono" - czytamy w oświadczeniu.

Pracownia Wschodnia przez dwa lata zorganizowała 55 wystaw, 21 różnego typu programów warsztatowych, 12 koncertów oraz 33 inne wydarzenia kulturalne, takie jak debaty, projekcje, pokazy.

- Mamy przestrzeń galeryjną, w której są organizowane wydarzenia cykliczne, gdzie cyklicznie zapraszamy artystów lokalnych. Mamy przestrzeń sitodruku, gdzie prowadzimy warsztaty, artyści mogą u nas drukować. Jest też przestrzeń fotograficzna, w której znajduje się studio oraz ciemnia. W lokalu mieści się także oficyna Peryferie, która wydaje niezależne publikacje - opowiadała Zdziech.

"Utrzymujemy zaplecze warsztatowe dla dziesiątek artystów i artystek z różnych dziedzin, tworząc możliwości rozwoju sztuki, która eksponowana była nie tylko w naszej galerii, ale również w instytucjach kultury na całym świecie" - podano w oświadczeniu.

To nie pierwszy taki przypadek

W obronę lokalu zaangażowali się radni i ludzie kultury. Informację o nieprzedłużeniu najmu skomentowała Agata Diduszko-Zyglewska, niezrzeszona radna Warszawy. "To działanie skrajnie sprzeczne z polityką kulturalną prezydenta miasta" – cytuje radną "Gazeta Stołeczna". Dalej czytamy, że "Agata Diduszko-Zyglewska, wiceprzewodnicząca komisji kultury w Radzie Warszawy, mówiła, że problem nie dotyczy tylko Pragi i Pracowni Wschodniej. Wyliczyła przykłady Prochowni Żoliborz, Pogłosu i lokali przy bulwarach wiślanych". "To jest kolejna sytuacja, kiedy ludzie kultury wkładają swoje pieniądze i czas w działanie na rzecz społeczności lokalnej i nagle mówi im się "do widzenia"" – powiedziała "Gazecie Stołecznej" radna.

- Nasza sytuacja nie jest jedyna. Z podobnym problemem nieprzedłużenia umowy spotkała się Stacja Praga. Innej artystce dzielnica też wypowiedziała umowę, tylko u niej umowa jeszcze trwała. Dzieją się czystki w kulturalnym świecie dzielnicy Pragi. Nikt nie zna powodu, dnia ani godziny. Nie ma szansy na tworzenie oddolnej inicjatywy - stwierdziła Aneta Zdziech.

O nieprzedłużenie najmu lokalu zajmowanego przez Stowarzyszenie Pracownia Wschodnia zapytaliśmy też Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Praga-Północ. Czekamy na odpowiedź.

Przeczytaj także: Nie będzie umowy z dawną najemczynią Prochowni. Ratusz zrzuca winę na radnych

Oświadczenie dawnej najemczyni Prochowni
Oświadczenie dawnej najemczyni Prochowni Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:mg/tok

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl