Na terenie jednostki wojskowej w Rembertowie trwają prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Podczas pierwszego etapu zespół odnalazł zbiorowe pochówki. Na obszarze około 45 arów znaleziono osiem grobów, w tym dwa zbiorowe. Specjaliści natknęli się także na liczne luźne fragmenty ludzkich szczątków kostnych, które uległy przemieszczeniu podczas robót ziemnych prowadzonych w przeszłości.
Poszukiwania na terenie jednostki wojskowej JW. 4226 w Rembertowie rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku. W latach 1944-45 mieścił się tam obóz dla jeńców wojennych NKWD, a wcześniej niemiecki obóz pracy przymusowej dla Polaków (filia Stalag 333), dlatego specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN chcą zweryfikować, czy ziemia na tym terenie skrywa pochówki ofiar zbrodni niemieckich lub komunistycznych.
Obecnie prowadzony jest pierwszy etap prac, zainicjowany w związku ze zgłoszeniem przekazanym IPN przez aktualnego dysponenta terenu - 2. Regionalną Bazę Logistyczną (JW. 4226). "Z informacji przekazanych przez wnioskodawcę wynikało, iż na wspomnianym terenie wciąż mogą znajdować się pochówki więźniów obozu. Potwierdzeniem przypuszczeń są zarówno zachowane relacje świadków, jak również fakt odnalezienia w 2015 roku na pobliskim terenie szczątków w ramach prac prowadzonych przez byłą Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa" - wskazano w komunikacie IPN.
IPN potwierdził relacje o pochówkach
Działania BPiI - jak podkreślono - potwierdziły relacje o pochówkach. "Na przebadanym terenie ok. 45 arów ujawniono osiem grobów, w tym dwa zbiorowe oraz liczne luźne fragmenty ludzkich szczątków kostnych przemieszczonych na skutek prowadzonych w tym miejscu różnorodnych prac ziemnych" - wyjaśniono w komunikacie.
"Ze względu na rozległy obszar ujawnionych miejsc pochówku oraz konieczną do zastosowania metodologię prac, a także niezbędny do ich przeprowadzenia czas i zasoby, podjęto decyzję o zawieszeniu działań, zabezpieczeniu terenu i kontynuacji prac wiosną 2023 roku" - dodano.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: IPN