- Dokładamy wszelkich starań, aby zwiększyć bezpieczeństwo osób korzystających z usług przewozowych. Szczególnie zależy nam na ochronie kobiet, ponieważ to one doświadczyły najwięcej przemocy, na tle seksualnym w 2022 roku w przewozach na aplikacje mobilne w Warszawie - powiedziała zastępca prezydenta Warszawy Aldona Machnowska-Góra.
Kontrole
W zeszłym roku w stolicy służby weryfikowały legalność prowadzenia przewozu osób taksówką i samochodem osobowym w Warszawie. W kontrolach brali udział m.in. policja, urząd celno-skarbowy, Inspekcja Transportu Drogowego oraz Straż Graniczna.
Łącznie w zeszłym roku w stolicy przeprowadzono 1 tys. 561 kontroli przewoźników osób. W 460 przypadkach zakończyły się stwierdzeniem nieprawidłowości. Wśród najczęstszych wykrytych naruszeń był m.in. transport bez licencji (138 kierowców), brak badań lekarskich i psychologicznych (168 kierowców), 160 kierowców naruszyło przepisy prawa miejscowego a 97 kierowców poruszało się pojazdem bez uprawnień do kierowania. W ośmiu przypadkach kierowcy byli po spożyciu narkotyków, sześciu było po alkoholu. W trakcie kontroli wyszło na jaw, że 55 kierowców posługiwało się fałszywym prawem jazdy, pięciu było poszukiwanych.
Dodatkowo w trakcie kontroli służby zatrzymały 70 dowodów rejestracyjnych pojazdów oraz 77 pojazdów odholowano.
Gdzie można zgłosić nieprawidłowości?
Stołeczni urzędnicy przypomnieli, że w przypadku podejrzenia, że usługa została wykonana niewłaściwie pasażer może złożyć zgłoszenie do Urzędu m.st. Warszawy. Zgłoszenie można złożyć również za pośrednictwem portalu Warszawa 19115.
"Korzystając z przewozu trzeba sprawdzać, czy pojazd posiada lampę na dachu z napisem +TAXI+ wymaganą w przypadku licencjonowanych taksówek oraz czy wewnątrz pojazdu – w widocznym miejscu, znajduje się specjalny identyfikator opatrzony hologramem, zdjęciem kierowcy oraz opisany jego imieniem i nazwiskiem" - dodał warszawski ratusz.
Autorka/Autor: kz/r
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: KGP