1561 kontroli, 460 nieprawidłowości. Stołeczni urzędnicy o przewozach osób

Autor:
kz/r
Źródło:
PAP
Policjanci zatrzymali 12 kierowców przewozu osób (wideo archiwalne)
Policjanci zatrzymali 12 kierowców przewozu osób (wideo archiwalne)
KGP
KGPPolicjanci zatrzymali 12 kierowców przewozu osób

Stołeczny ratusz zapewnia, że cały czas trwają kontrole przewozów osobowych w Warszawie. - Służby miejskie i policja w zeszłym roku łącznie przeprowadziły 1561 czynności. Poza troską o bezpieczeństwo jej celem jest również poprawa jakości usług świadczonych w stolicy – twierdzą urzędnicy. 

- Dokładamy wszelkich starań, aby zwiększyć bezpieczeństwo osób korzystających z usług przewozowych. Szczególnie zależy nam na ochronie kobiet, ponieważ to one doświadczyły najwięcej przemocy, na tle seksualnym w 2022 roku w przewozach na aplikacje mobilne w Warszawie - powiedziała zastępca prezydenta Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Kontrole

W zeszłym roku w stolicy służby weryfikowały legalność prowadzenia przewozu osób taksówką i samochodem osobowym w Warszawie. W kontrolach brali udział m.in. policja, urząd celno-skarbowy, Inspekcja Transportu Drogowego oraz Straż Graniczna.

Łącznie w zeszłym roku w stolicy przeprowadzono 1 tys. 561 kontroli przewoźników osób. W 460 przypadkach zakończyły się stwierdzeniem nieprawidłowości. Wśród najczęstszych wykrytych naruszeń był m.in. transport bez licencji (138 kierowców), brak badań lekarskich i psychologicznych (168 kierowców), 160 kierowców naruszyło przepisy prawa miejscowego a 97 kierowców poruszało się pojazdem bez uprawnień do kierowania. W ośmiu przypadkach kierowcy byli po spożyciu narkotyków, sześciu było po alkoholu. W trakcie kontroli wyszło na jaw, że 55 kierowców posługiwało się fałszywym prawem jazdy, pięciu było poszukiwanych.

Dodatkowo w trakcie kontroli służby zatrzymały 70 dowodów rejestracyjnych pojazdów oraz 77 pojazdów odholowano.

Gdzie można zgłosić nieprawidłowości?

Stołeczni urzędnicy przypomnieli, że w przypadku podejrzenia, że usługa została wykonana niewłaściwie pasażer może złożyć zgłoszenie do Urzędu m.st. Warszawy. Zgłoszenie można złożyć również za pośrednictwem portalu Warszawa 19115.

"Korzystając z przewozu trzeba sprawdzać, czy pojazd posiada lampę na dachu z napisem +TAXI+ wymaganą w przypadku licencjonowanych taksówek oraz czy wewnątrz pojazdu – w widocznym miejscu, znajduje się specjalny identyfikator opatrzony hologramem, zdjęciem kierowcy oraz opisany jego imieniem i nazwiskiem" - dodał warszawski ratusz.

Autor:kz/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KGP

Pozostałe wiadomości