Radni zdecydują o udzieleniu wotum zaufania i absolutorium Rafałowi Trzaskowskiemu

Źródło:
PAP
Rada Warszawy (zdjęcie ilustracyjne)tvnwarszawa.pl

Na czwartkowej sesji Rady Warszawy radni będą decydować o udzieleniu wotum zaufania prezydentowi stolicy z tytułu rozpatrzenia raportu o stanie miasta oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2022 rok. Przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Figura zapowiedział, że jego klub będzie głosować przeciw.

Na sesji radni zapoznają się z przedstawionym przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego raportem o stanie miasta. Na jego podstawie zadecydują, czy udzielić mu wotum zaufania.

Radni wysłuchają także informacji przewodniczącej Komitetu Audytu na temat wyników badania sprawozdania finansowego Warszawy za 2022 rok. Zadecydują też w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Warszawy wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Warszawy za ubiegły rok.

Postanowią też w sprawie udzielenia prezydentowi Warszawy absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2022 rok.

Radni PiS będą przeciw

Przeciwko absolutorium z wykonania budżetu będą radni PiS. Przewodniczący klubu radnych PiS Dariusz Figura w rozmowie z Polską Agencją Prasową, analizując wykonanie budżetu, zwrócił uwagę, że dochody w 2022 roku były o ok. 2,4 mld większe niż zakładano. Z kolei wydatki - mniejsze od założonych. - Miał być deficyt, jest nadwyżka - powiedział. Dodał, że jest ona najprawdopodobniej najwyższa w całej najnowszej historii budżetu Warszawy.

Figura ocenił, że budżet na rok 2022 był źle zaplanowany. - Problemem Warszawy nie jest brak środków finansowych, a brak ich sensownego wydawania - dodał.

Zaznaczył, że w Warszawie jest problem z uszczelnianiem podatków. Jako przykład podał zaległości w wymiarze podatku do nieruchomości. Podkreślił również, że najniższy stopień realizacji planu dochodów w 2022 r. dotyczył sprzedaży lokali i nieruchomości, sprzedaży biletów komunikacji miejskiej i opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Szef radnych PiS ocenił, że wydatki majątkowe są niższe od najbardziej restrykcyjnego pod względem obostrzeń pandemii roku 2020. Podkreślił, że największe inwestycje, którymi teraz chwali się miasto, to tematy ciągnące się od wielu kadencji, czyli np. metro i Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

83. posiedzenie Rady Warszawy odbędzie się w czwartek w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej. Jej rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 10.

Czytaj także: List samorządowców do prezydenta Dudy w sprawie KPO. 1000 inwestycji czeka na pieniądze

Rafał Trzaskowski domaga się pieniędzy z KPO dla Warszawy
Rafał Trzaskowski domaga się pieniędzy z KPO dla WarszawyTVN24

Autorka/Autor:dg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Dzieci wraz z ojcem usiłowały dostać się w dmuchanych kołach na drugi brzeg Pilicy. Porwał je nurt rzeki. Z pomocą ruszyli ratownicy z WOPR w Białobrzegach (Mazowieckie). "Pompowane zabawki nie zapewniają bezpieczeństwa w rzekach" – przypominają i apelują o rozsądek nad wodą.

W dmuchanych kołach z ojcem próbowały dostać się na drugi brzeg rzeki. Nurt porwał czwórkę dzieci

W dmuchanych kołach z ojcem próbowały dostać się na drugi brzeg rzeki. Nurt porwał czwórkę dzieci

Źródło:
PAP

Około 300 pracowników uwija się codziennie jak w ukropie na budowie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Spektakularny biały budynek w centrum Warszawy zostanie otwarty dla zwiedzających w październiku. Zajrzeliśmy do niego z kamerą.

Światło "uniesie" wielką bryłę, widoki miasta mają zachwycać

Światło "uniesie" wielką bryłę, widoki miasta mają zachwycać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

18-latka musiała opuścić mieszkanie po policyjnej interwencji i decyzji prokuratora. Nie wolno jej się też zbliżać do matki. Córce może grozić do pięciu lat więzienia.

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

Źródło:
tvn24.pl

Awantura domowa, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym oraz zakłócanie porządku publicznego – powody zgłoszeń na numer alarmowy, których dokonywała 61-letnia ciechanowianka były różne. W trakcie, gdy policjanci przeprowadzali czynności w związku z jednym zawiadomieniem, kobieta zgłaszała telefonicznie kolejne. Wszystkie, by zrobić "na złość". Teraz zgłaszająca stanie przed sądem.

Dzwoniła na 112 i zgłaszała interwencje, by zrobić "na złość" sąsiadom

Dzwoniła na 112 i zgłaszała interwencje, by zrobić "na złość" sąsiadom

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zalew Zegrzyński leży niecałe 30 kilometrów na północ od centrum Warszawy. Rowery wodne, strzeżona plaża, miejsca do grillowania - to wszystko zachęca okolicznych mieszkańców, ale też warszawiaków, by chłodzić się tu w upalne dni. Do Zegrza dojeżdża pociąg, ale droga ze stacji na plażę to koszmar. Piesi muszą przejść prawie trzy kilometry, większość poboczem przy ruchliwej trasie. 

Obok pędzących aut, za barierą energochłonną i przez krzaki. Dojście na popularną plażę jak z koszmaru

Obok pędzących aut, za barierą energochłonną i przez krzaki. Dojście na popularną plażę jak z koszmaru

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy mają ręce pełne pracy po weekendowych nawałnicach, które przechodziły przez stolicę. Wpłynęło kilkaset zgłoszeń, swoje działania wciąż prowadzi Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego.

Pracowity weekend strażaków, już ponad 700 interwencji

Pracowity weekend strażaków, już ponad 700 interwencji

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

- Zabytkowe ogrody Muzeum Łazienki Królewskie są zamknięte z uwagi na konieczność kontroli i usunięcia skutków nocnej bardzo intensywnej nawałnicy - przekazała w sobotę Anita Kacprzyk, przedstawicielka muzeum. Ogród zamknięty będzie również w niedzielę, odwołano zaplanowane w nim imprezy.

"Pracownicy nie pamiętają takiej skali zniszczeń". Łazienki Królewskie wciąż zamknięte

"Pracownicy nie pamiętają takiej skali zniszczeń". Łazienki Królewskie wciąż zamknięte

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

62-letnia Polka była poszukiwana czerwoną notą Interpolu, Europejskim Nakazem Aresztowania oraz listem gończym. Została zatrzymana przez strażników granicznych na lotnisku Warszawa-Modlin.

Przyleciała z Londynu i trafiła do aresztu

Przyleciała z Londynu i trafiła do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

50-letni kierowca zginął w porannym wypadku w powiecie ciechanowskim. - To już trzecia ofiara wypadków, do których doszło na mazowieckich drogach od początku weekendu – poinformowała w niedzielę rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu podinsp. Katarzyna Kucharska.

Zjechał na pobocze, uderzył w drzewo. Nie żyje

Zjechał na pobocze, uderzył w drzewo. Nie żyje

Źródło:
PAP

Na terenie przedszkola osy zbudowały gniazda w plenerowych zabawkach w ogrodzie. Zauważyli je pracownicy, którzy poprosili o pomoc strażników miejskich, a ci strażaków.

Osy zamieszkały w zabawkach przy przedszkolu

Osy zamieszkały w zabawkach przy przedszkolu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciało, najprawdopodobniej kobiety, zostało w sobotę wyłowione z Wisły w Warszawie. - Jest w znacznym stanie rozkładu, praktycznie uniemożliwiającym identyfikację. Zostaną pobrane próbki DNA - poinformowała policja.

Z Wisły wyłowiono ciało. "Nie była możliwa identyfikacja"

Z Wisły wyłowiono ciało. "Nie była możliwa identyfikacja"

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja na płockim lotnisku. Podczas lądowania jedna z maszyn wywróciła się, na jej pokładzie były dwie osoby.

Samolot uderzył w płytę lotniska. Na pokładzie były dwie osoby

Samolot uderzył w płytę lotniska. Na pokładzie były dwie osoby

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

40-letni mężczyzna został napadnięty na placu Konstytucji. Jak podała straż miejska, został pobity i skopany do nieprzytomności. Poszkodowanemu na pomoc ruszył strażnik.

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek odniósł się w piątek do blokad ulic organizowanych w ostatnim czasie w Warszawie przez aktywistki i aktywistów z Ostatniego Pokolenia. - Nie ma tutaj przestrzeni dla wymierzania we własnym zakresie sprawiedliwości - skomentował próby usuwania protestujących przez kierowców na własną rękę.

Wiceszef MSWiA komentuje próby usuwania protestujących przez kierowców

Wiceszef MSWiA komentuje próby usuwania protestujących przez kierowców

Źródło:
PAP