Radni uchwalili budżet Warszawy na 2023 rok. "Problemem są spadające dochody miasta"

Źródło:
PAP
Budżetowa sesja Rady WarszawyUM Warszawa

Rada Warszawy, głosami radnych Koalicji Obywatelskiej, przyjęła w czwartek uchwałę budżetową na przyszły rok. Radni Prawa i Sprawiedliwości byli przeciw, a Lewica wstrzymała się od głosu.

Stołeczni radni przegłosowali uchwałę budżetową na rok 2023. Za przyjęciem budżetu głosowało 38 radnych, przeciw było 14, wstrzymały się cztery osoby. Prezydent Rafał Trzaskowski po głosowaniu podziękował radnym KO za przyjęcie uchwały a radnym opozycji za rzeczową debatę. W oddzielnym głosowaniu w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej "za" było 39 radnych, 13 było "przeciw", 3 wstrzymało się od głosowania.

Dochody będą niższe o 826 milionów

Prezentację budżetu poprzedziło wystąpienie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. - Największymi pozycjami w budżecie są edukacja oraz transport i komunikacja. Mimo coraz trudniejszej sytuacji finansowej miasta spowodowanej posunięciami rządu, utrzymujemy nadal wysokie nakłady na inwestycje. Mimo tego, że zabierane są nam pieniądze, robimy wszystko żeby miasto nadal było zarządzane efektywnie, żeby kontynuować inwestycje i robić wszystko to, co obiecaliśmy - powiedział prezydent Warszawy. - Nawet jeśli tempo nie jest takie, jakie powinno być i niektóre inwestycje są opóźniane - dodał.

Zaznaczył, że w tej chwili miasto buduje nowoczesny transport miejski, w tym ostatnie stacje metra czy trasę tramwajową do Wilanowa. - Dalej inwestujemy w edukację budując nowe szkoły i przedszkola. Kontynuujemy przebudowę ważnych obiektów drogowych na przykład wiaduktów Trasy Łazienkowskiej. Budujemy też nowe centrum Warszawy w tym Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Realizujemy program darmowych żłobków i budujemy nowe - podkreślił.

Projekt budżetu Warszawy na rok 2023 przedstawił skarbnik miejski Mirosław Czekaj. Prognozowane dochody to 20 mld 218 mln zł. Wydatki 24 mld 371 mln zł. Planowany deficyt budżetowy to 4 mld 153 mln. - Problemem tego budżetu są spadające dochody miasta, które w przyszłym roku będą niższe o 826 milionów, niż plan tegoroczny. Problem ten ujawni się z większą mocą w kolejnych latach. Jeżeli nic się nie zmieni w rozwiązaniach prawnych, to trzeba będzie pięciu lat do powrotu nominalnego dochodu z 2022 roku - powiedział skarbnik. Zaznaczył, że problemem, w kontekście wydatków, o którym trzeba wspomnieć, jest bardzo wysoki poziom inflacji zwiększający koszty realizacji zadań. - Poziom inflacji i wzrost cen powoduje, że pula dochodów starcza na mniejsze realne wydatki. Problemem dla tego budżetu jest ograniczona możliwość wzrostu wydatków bieżących właśnie przy skumulowanej inflacji - dodał.

Największe wydatki: metro i dokapitalizowanie Tramwajów Warszawskich

W budżecie zarezerwowano środki do dyspozycji dzielnic w wysokości 9,682 mld, natomiast dochody, które bezpośrednio realizują dzielnice, to 1,569 mld.

Największe wydatki majątkowe (w sumie 3,555 mld zł) zaplanowane w budżecie na rok 2023 to m.in projekt i budowa II linii metra (507,1 mln), dokapitalizowanie spółki Tramwaje Warszawskie (250 mln), budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej (130,5). Suma wydatków bieżących to 20,816 mld z czego najwięcej w 2023 roku zaplanowano na edukację (6,174 mld), transport i komunikacja (4,641 mld), finanse (2,221 mld). Rezerwa ogólna w budżecie 2023 wynosi 140 mln zł a rezerwy celowe ponad 657 mln. Jeśli chodzi o zaplanowane na 2023 rok wydatki dzielnic to największe będą na Woli - 211 mln a najmniejsze w Rembertowie - 30 mln zł. Z kolei wydatki bieżące największe będą na Mokotowie - 949 mln zł a najmniejsze również w Rembertowie - 110 mln. zł.

PiS przeciw, Lewica wytyka braki

W dyskusji głos zabrał szef klubu radnych KO Jarosław Szostakowski. - Ta kadencja jest wyjątkowa również ze względów budżetowych. Mamy nadzieję, że w dłuższej perspektywie będą ubytki dla samorządów zrekompensowane. Naszą rolą jest troszczyć się o mieszkańców i o nasz budżet - powiedział. - Mając na uwadze pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w zakresie budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej, dobre oceny międzynarodowych agencji ratingowych, pozytywną opinię komisji budżetu i finansów Rady Warszawy, klub Koalicji Obywatelskiej będzie głosował za przyjęciem uchwały w sprawie przyjęcia Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2023 - 2050 i budżetu na rok 2023 - dodał.

- To jest budżet z największą kwotą rezerw w historii ostatnich budżetów. Zaapelował, żeby nie przywiązywać się do wszystkich informacji prezentowanych przez skarbnika miasta. - One są bardzo dobre, tylko trzeba czytać wszystkie dane ze zrozumieniem - powiedział przewodniczący klubu PiS w Radzie Warszawy Dariusz Figura. Zwrócił też uwagę, że stopień zadłużenia Warszawy nie jest duży. Przekazał, że klub radnych PiS będzie głosował przeciwko przyjęciu uchwały o przyjęciu budżetu na rok 2023.

Od głosowania wstrzymali się radni Nowej Lewicy. - Nie ma też w tym budżecie odpowiednich środków w kilku obszarach: zwiększania efektywności energetycznej budynków, dofinansowania straży miejskiej, mieszkalnictwa, Strefy Czystego Transportu. Są tam za to zaszyte cięcia w rozkładach jazdy w transporcie publicznym i oszczędności na kluczowych usługach publicznych. Niestety, tak skonstruowanego budżetu poprzeć nie możemy - dlatego wstrzymamy się dziś od głosu - powiedział wiceprzewodniczący warszawskich struktur Nowej Lewicy radny Marek Szolc.

Przeczytaj też: Druga linia metra będzie dokończona. Jest porozumienie, będzie dopłata:

Jest porozumienie w sprawie budowy ostatnich stacji II linii metra
Jest porozumienie w sprawie budowy ostatnich stacji II linii metraTVN24

Autorka/Autor:dg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszyła w niedzielę. Chętnych do obejrzenia pierwszego meczu Polaków na Euro 2024 nie brakowało. Humory nieco zepsuła porażka z Holandią. Będą jednak jeszcze dwa mecze, z Francją i Austrią.

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 16.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wieczorem grzmi na południowym wschodzie kraju. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca volvo trafił do szpitala po tym, jak zjechał z drogi i uderzył w murowaną stodołę. Tak mocno, że przebił jedną ze ścian i wjechał do środka. Okoliczności tego zdarzenia badają policjanci.

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po raz 19. ulicami Warszawy przeszedł Marsz dla Życia Rodziny. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Źródło:
PAP

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dym wydostawał się na zewnątrz, a w mieszkaniu nie było już praktycznie nic widać. Okazało się, że płonął garnek pozostawiony na kuchence. Niczego nieświadomy mężczyzna spał w jednym z pokoi. 

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca. Urzędnicy przyjmują kolejne wnioski o nadanie uprawnień do poruszania się po strefie.

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W niedzielę wieczorem rozpocznie się kolejny etap prac związany z przebudową tunelu w alei Prymasa Tysiąclecia w ramach modernizacji Dworca Zachodniego. Zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać do końca wakacji.

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
PAP

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 16 na 17 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę wieczorem w miejscowości Sikory (powiat legionowski) wyłowiono z rzeki Narew ciało 42-letniego mężczyzny. Ustaleniem dokładnych okoliczności zdarzenia zajmuje się Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Źródło:
PAP

W Serbii dostali się do naczepy ciężarówki i tak dotarli do Polski. Stąd próbowali się dostać do Niemiec. Samochód, którym podróżowało pięciu obywatele Indii zatrzymali strażnicy graniczni i policjanci. Wszyscy pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka. Kłopoty ma też kierowca, którym był Polak. Odpowie nie tylko za pomoc w przekraczaniu granic, ale i prowadzenia auta mimo zakazu, za to pod wpływem środków odurzających.

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

54-latek został zatrzymany, gdy pijany prowadził auto. Policjanci odebrali mu prawo jazdy, ale się tym nie przejął. Po kilku dniach został zatrzymany ponownie i znowu był pijany. Stanie przed sądem grozi mu do trzech lat więzienia.

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 17. przyznano Nagrody Literackie m.st. Warszawy. Jury wyróżniło autorki i autorów w pięciu kategoriach. Specjalny tytuł warszawskiej twórczyni, przyznawany za całokształt twórczości, trafił do Joanny Papuzińskiej.

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP