Potok spod Radarowej podtapia auta, zalewa piwnice, boiska zmienia w baseny

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Podtopione samochody na Radarowej
Podtopione samochody na RadarowejArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Podtopione samochody na RadarowejArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Woda wybijała ze studzienek, wlewała się do piwnic, podtopiła samochody, a dwa boiska piłkarskie zamieniła w baseny. Poniedziałkowa nawałnica wyrządziła na Radarowej poważne szkody. Nie pierwszy raz. Dlaczego ulica jest zalewana?

Tak źle jak w poniedziałek nie było chyba nigdy. Kałuża była tak głęboka, że kilka samochodów stało w wodzie tak, że koła były niemal w całości schowane pod wodą. Wlewało się do piwnic i garaży położonych poniżej drogi. Zatopione zostały dwa boiska pobliskiego klubu RKS Okęcie. - Boisko treningowe (leży bliżej Radarowej – red.) jest zalewane regularnie. Ale pierwszy raz została zalana płyta główna – mówi nam prezes klubu Stanisław Gajlewicz.

- Dzisiaj (w środę - red.) mieliśmy wizytację burmistrza dzielnicy Jarosława Karcza, przewodniczącego komisji sportu w Radzie Warszawy Dariusza Dziekanowskiego i Kamila Prokopiuka z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, to świetny fachowiec, mój guru od trawy - mówi Gajlewicz.

Na naprawę murawy potrzeba 12 tysięcy złotych

Czy murawę uda się uratować? To okaże się dopiero, gdy do końca wyschnie. - Ale wstępnie oceniamy, że kilka rzeczy będzie do wykonania. Doraźne prace przy tej murawie to koszt około 12 tysięcy złotych – wylicza prezes i przyznaje, że w klubowej kasie takich pieniędzy nie ma. Środków będzie szukał w urzędzie dzielnicy. W poniedziałek spotka się także z minister sportu Danutą Dmowska-Andrzejuk, która swoją gotowość do pomocy deklarowała na Twitterze.

Poniedziałkowe wydarzenia pokazały, że nieprędko zazieleni się boisko treningowe, które dziś jest klepiskiem. - Zrobienie fajnej trawy to wydatek 60 tysięcy złotych. Ale jeśli zostanie raz czy dwa zalane, to pieniądze pójdą w błoto - wyjaśnia Stanisław Gajlewicz. Póki co na żadnym z dwóch boisk nie da się ani grać, ani trenować. Prezes zapewnia, że znaleziono alternatywę. - Młodzież będzie trenować w Parku Kotańskiego, a seniorzy na Bemowie. Szukamy miejsca jeszcze dla sekcji podnoszenia ciężarów. To największy problem, bo zalało budynek, a ciężarowcy potrzebują specjalistycznej siłowni - wyjaśnia nasz rozmówca.

Pod Radarową biegnie Potok Służewiecki

Wszystkim nieszczęściom winna jest Radarowa, a konkretniej woda, której po silnych opadach na odcinku między Hynka a Lechicką jest tam za dużo. Z czego to wynika, pytamy w urzędzie dzielnicy Włochy.

- Doszło do przepełnienia urządzeń kanalizacji deszczowej. Odbiorniki z sieci deszczowej nie nadążały z odbiorem wód opadowych. Jednym z odbiorników jest Potok Służewiecki - tłumaczy Piotr Daniluk, rzecznik urzędu dzielnicy. Bo choć potoku tam nie widać, to jest - biegnie w kilometrowym kanale pod Radarową. Gdy po nawałnicach woda wzbiera, wybija ona studzienkami, które na co dzień ją zbierają.

- W sytuacji dużych opadów atmosferycznych i nadmiernego wypełnienia odbiornika, dochodzi do cofnięcia wody która wylewa się potem na odcinku Radarowej. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w poniedziałek 22 czerwca. Urządzenia kanalizacji deszczowej odwadniające pas drogowy ulicy nie były w stanie odebrać tych wód - klaruje Daniluk. - Potokiem Służewieckim, w imieniu Skarbu Państwa, włada jednostka Wody Polskie do której zwrócimy się z prośbą o pilną interwencję – podsumowuje.

Radarową zalewało wcześniej nie raz. Tak ulica wyglądała w lipcu 2017 roku:

Zalana Radarowa
Zalana RadarowaLech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie próbowali w poniedziałek rano blokować skrzyżowanie ulicy Świętokrzyskiej z Marszałkowską. Kilka osób przykleiło się do asfaltu. Na miejscu pojawiła się policja.

Aktywiści przykleili się do asfaltu w centrum Warszawy

Aktywiści przykleili się do asfaltu w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki głosowania w tak zwanym warszawskim obwarzanku. Wiadomo, kto będzie burmistrzem w Markach, Łomiankach, Ząbkach czy Konstancinie-Jeziornie.

Konstancin, Łomianki, Pruszków, Wołomin, Ząbki. Kto będzie rządził w podwarszawskich miastach?

Konstancin, Łomianki, Pruszków, Wołomin, Ząbki. Kto będzie rządził w podwarszawskich miastach?

Źródło:
PAP

Są wyniki wyborów w Legionowie. Bogdan Kiełbasiński z Trzeciej Drogi ( 51,92 proc. głosów) pokonał w drugiej turze dotychczasowego prezydenta Romana Smogorzewskiego (48,08 proc.), który pełnił tę funkcję od 22 lat.

Wyborcza sensacja w Legionowie. Roman Smogorzewski traci władzę po 22 latach

Wyborcza sensacja w Legionowie. Roman Smogorzewski traci władzę po 22 latach

Źródło:
PAP

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała na poniedziałkowej konferencji, że był problem z policzeniem głosów w Legionowie. - Opóźniło to podanie wyników dla całego kraju - powiedział przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Ostatecznie protokół wiozła na sygnale do Warszawy policja.

Nie mogli się doliczyć głosów, opóźnili podanie wyników wyborów. Protokół wiozła na sygnale policja

Nie mogli się doliczyć głosów, opóźnili podanie wyników wyborów. Protokół wiozła na sygnale policja

Źródło:
PAP

Wybory samorządowe dobiegły końca. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała już pełne wyniki II tury wyborów na prezydentów wszystkich miast, w których w niedzielę toczyła się walka o zwycięstwo. Frekwencja wyniosła 44,06 procent. W tvn24.pl podajemy listę zwycięzców (tekst aktualizowany).

Wybory samorządowe - II tura. Pełne wyniki z miast

Wybory samorządowe - II tura. Pełne wyniki z miast

Źródło:
tvn24.pl

Radosław Witkowski popierany m.in. przez Koalicję Obywatelską wygrywa z poparciem 54,58 proc. wyborców II turę wyborów prezydenta Radomia - wynika z danych PKW. Jego rywal Artur Standowicz z Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 45,42 proc poparcia.

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Zakończyły się utrudnienia w związku z pożarem pociągu metra na stacji Księcia Janusza. Linia metra M2 kursuje na całej trasie.

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl/Kontakt 24

Na Białołęce na ulicy Fajnej ruszy budowa kanalizacji, a u zbiegu ulic Czeremchowej i Prząśniczek powstanie rondo. Na Woli wyremontowane zostaną ulice Pereca i Waliców, a na Wawrze ulica Wydawnicza. Prace rozpoczną się w poniedziałek, 22 kwietnia. Spowodują zmiany w organizacji ruchu. Inaczej pojedzie też komunikacja miejska.

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
PAP

41-latka zdenerwowało to, że w jego ocenie ktoś zaparkował swoje auto zbyt blisko niego. - Postanowił więc "ukarać" jego właściciela, urywając wycieraczkę, po czym wsiadł do swojego bmw i odjechał - opisuje rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Wszystko nagrała kamera.

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aspirant sztabowy Łukasz Ziębiński w drodze na służbę zauważył leżący na dachu w rowie pojazd, z którego wydobywał się dym. Zatrzymał się w bezpiecznym miejscu i pobiegł na ratunek uwięzionemu we wraku auta kierowcy.

W drodze do pracy uratował kierowcę

W drodze do pracy uratował kierowcę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest w ciąży, pobił ją partner, z którym mieszka. Uciekła przez okno i poprosiła przechodnia o pomoc. Kobieta trafiła do szpitala, a jej partner do aresztu. 

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zdarzenia doszło w parku Morskie Oko na Mokotowie. To tam mężczyzna obrażał, a później miał uderzyć w twarz nieznaną mu kobietę. 33-latek został zatrzymany.

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaną dwa nowe ronda - u zbiegu ulic Krasińskiego z Przasnyską na Żoliborzu oraz ulic Augustówka i Zawodzie na Mokotowie. W audycie przejść dla pieszych to pierwsze dostało notę 1, a drugie 0. Ronda mają to poprawić sytuację. Do budowy pierwszego są chętne cztery firmy, drugiego - trzy.

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina działa punkt paszportowy, w którym można wyrobić tymczasowy dokument. Podróżni korzystają z niego w różnych sytuacjach: gdy zapomnieli paszportu z domu, został on ukradziony lub stracił ważność. Powodem bywa też sytuacja rodzinna. Od otwarcia punktu wydano już 15 tysięcy paszportów tymczasowych.

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stolicy przybywa doświetlonych przejść dla pieszych. To rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo. Na niektórych z nich pojawiły się Bezpieczne Punkty Oświetleniowe. Wykorzystano w nich latarnie ze wzmocnionym słupem i oprawą oświetleniową. To nowe rozwiązanie testowane w pięciu dzielnicach.

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypalanie traw może zakończyć się pożarem, przenieść na las lub zabudowania oraz zagrozić ludziom i zwierzętom. Policjanci przypominają, że może zostać uznane za wykroczenie, a nawet przestępstwo.

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w niedzielę, 21 kwietnia, ulicami stolicy przeszedł Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego. Organizatorem była Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Ubiegająca się o funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska nie może kandydować, bo została ukarana karą dyscyplinarną - przekazał w piątek rektor uczelni prof. Zbigniew Gaciong. Jednocześnie poinformował, że sam wycofuje się z ubiegania o reelekcję. Cudnoch-Jędrzejewska stwierdziła, że może dalej ubiegać się o najważniejsze stanowisko na uczelni, bo decyzja o nałożonej na nią karze nie jest prawomocna.

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Źródło:
PAP

Policjanci przetransportowali wątrobę, na którą czekał 49-letni pacjent. Organ został pobrany od dawcy w litewskim szpitalu. Krzysztof Zając z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie podkreśla, że o losie pacjenta decydowały minuty.

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Pasażerowie podróżujący samolotem z Nowego Jorku do Warszawy mieli nieplanowany postój. Maszyna lądowała na Islandii.

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę po raz pierwszy od 1973 roku tramwaj skręcił z ulicy Puławskiej w Goworka. To testowy przejazd, w drugiej połowie maja z otwartej po latach drodze z Dolnego na Górny Mokotów będą mogli skorzystać pasażerowie.

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Źródło:
tvn24.pl

Sporo zmian szykuje się dla pasażerów Szybkiej Kolei Miejskiej od czerwca. Pociągi niektórych linii pojadą z większą częstotliwością, inne wrócą na swoje stałe, dłuższe trasy.

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Źródło:
tvnwarszawa.pl