Od czterech miesięcy w "Alternatywach" pomagają rodzicom osób LGBT. "Mogą tu uzyskać rzetelne informacje"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Dyrektor UCK o działalności punktu wsparcia dla rodziców osób LGBT
Dyrektor UCK o działalności punktu wsparcia dla rodziców osób LGBTTVN24
wideo 2/4
Dyrektor UCK o działalności punktu wsparcia dla rodziców osób LGBTTVN24

W Ursynowskim Domu Kultury "Alternatywy" od czterech miesięcy działa punkt wsparcia dla rodziców osób LGBT. - Najlepszym wskaźnikiem, świadczącym o tym, że nasz punkt był i jest potrzebny, jest ogromne i niesłabnące zainteresowanie jego ofertą. Zapewniam, że projekt będzie kontynuowany - zapowiedział w czwartek dyrektor placówki Krzysztof Czubaszek.

W międzynarodowy Dzień Widoczności Osób Transpłciowych przedstawiciele Ursynowskiego Domu Kultury Alternatywy podsumowali cztery miesiące działalności punktu wsparcia dla rodziców osób LGBT. Jest to pierwsze tego typu miejsce w Warszawie, prowadzone przez instytucję samorządową. Punkt uruchomiono w "Alternatywach" od 10 grudnia ubiegłego roku. Rodzice oraz pedagodzy mogą bezpłatnie otrzymać w nim pomoc w ramach rozmów na żywo i konsultacji telefonicznych oraz online. Dyżury stacjonarne odbywają się w każdy piątek w godzinach 9 - 12.

-To taka inicjatywa, która może wydawać się mała i drobna, bo każdorazowo na dyżurze jest około czterech osób. Każda z tych osób to przede wszystkim rodzice, pedagodzy i nauczyciele. Ale za każdą z nich stoi kilkadziesiąt osób, które dalej są edukowane. Każde takie piątkowe spotkanie to rzucony kamień, który zatacza dalej kręgi edukacji - zaznaczyła podczas konferencji prasowej Ewelina Negowetti, specjalistka i koordynatorka punktu.

Podczas konsultacji udzielane są porady, jak odnaleźć się w nowej sytuacji, wspierać dzieci i tworzyć przestrzeń bez wykluczenia. Koordynatorka punktu tłumaczyła, że istotą i podstawą jest rozmowa. - Konsultant z ursynowskich "Alternatyw" nie realizuje wsparcia terapeutycznego, istotą jego oferty jest rozpoznanie, jakiego rodzaju pomocy dana osoba potrzebuje, a następnie pokierowanie do właściwego specjalisty. Osoby dążące do korekty płci, a także ich rodzice, mogą tu uzyskać rzetelne informacje o tym, jak przebiega proces tranzycji, jakie w tym celu należy podjąć kroki, czy do jakiego lekarza należy się udać - wskazała.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z konsultacji mogą umawiać się na nie pod adresem: ewelk@icloud.com.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Dyrektor UCK: chcemy, żeby wszyscy czuli się tu dobrze

Dyrektor UCK Krzysztof Czubaszek poinformował, że w ciągu czterech miesięcy działalności punktu, zorganizowano już czternaście spotkań na żywo, dziesiątki godzin konsultacji on-line i liczne wydarzenia tematyczne. Jak dodał, celem UCK jest tworzenie "otwartej i przyjaznej przestrzeni". - Chcemy, żeby ta przestrzeń nikogo nie wykluczała, żeby wszyscy czuli się tu dobrze, czuli się potrzebni i akceptowani - podkreślił.

 - Projekt jest realizacją nie tylko założeń Warszawy, jako miasta różnorodnego i dla wszystkich, ale także odpowiedzią na rosnącą liczbę samookaleczeń i prób samobójczych wśród uczniów. Nie chcemy i nie możemy pozostać na to obojętni - zwłaszcza w dobie ataków i wykorzystywania sytuacji mniejszości do budowania kapitału politycznego przez niektóre ugrupowania - zaznaczył dyrektor UCK.

- Najlepszym wskaźnikiem, świadczącym o tym, że nasz punkt był i jest potrzebny, jest ogromne i niesłabnące zainteresowanie jego ofertą. Zapewniam, że projekt będzie kontynuowany, a przestrzeń naszego centrum pozostanie przyjazna wszystkim. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie, chcemy dopasowywać ofertę punktu do potrzeb mieszkańców, czyli osób, dla których jest on prowadzony - dodał Czubaszek.

Warszawa podpisze Kartę Różnorodności

Ratusz zamierza podpisać Kartę Różnorodności. - To jest międzynarodowa inicjatywa pod patronatem Unii Europejskiej, prowadzona w Polsce przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Dotyczy promowania różnorodności w miejscu pracy, przede wszystkim walki o to, by nie było wykluczeni i dyskryminacji. Miasto Stołeczne Warszawa postanowiło podpisać ten dokument - poinformowała Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w ratuszu.

Jak dodała, ratusz przygotował też politykę różnorodności społecznej. – To bardzo duży i ważny dokument dla miasta, który określa zasady i wartości, jakimi powinniśmy się kierować, by czerpać z potencjału różnorodności, przeciwdziałać wykluczeniu, dyskryminacji. Dokument również określa, jakimi zasadami powinniśmy się kierować w realizacji różnych miejskich programów – wyjaśniła Zdrodowska.

"My, trans" - spotkanie z Piotrem Jaconiem

W czwartek, 31 marca o godzinie 19:00 "Alternatywy" organizują specjalne spotkanie z Piotrem Jaconiem, dziennikarzem TVN24 i autorem poruszającego zbioru wywiadów "My, trans" z osobami transpłciowymi, ich rodzicami, psycholożką, adwokatką, aktywistką i księdzem. Bohaterowie publikacji, odwołując się do swoich - niekiedy bolesnych - doświadczeń, pokazują, jak istotny jest brak ocen i moralizatorstwa, a także bezwarunkowa miłość do własnych dzieci.

W spotkaniu udział wezmą Renata i Radosław Bąkałowie oraz ich transpłciowa córka Laura, a poprowadzi je dziennikarz Anton Ambroziak. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa prac osób transpłciowych.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, należy jedynie pobrać wejściówkę.

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ursynowskie Centrum Kultury "Alternatywy" / Facebook

Pozostałe wiadomości

Do jednego z wolskich mieszkań wdarł się mężczyzna, który bił po głowie i groził przedmiotem przypominającym broń mężczyźnie. Powodem było nagranie zamieszczone w internecie dotyczące jego partnerki. Policjanci zatrzymali dwójkę podejrzanych: 33-latka i 25-latkę.

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl