Drogowcy rozpoczną w lutym remont wiaduktu nad Globusową. Konieczna jest wymiana starego ustroju nośnego konstrukcji, co spowoduje utrudnienia w ruchu. Podczas prowadzenia prac ulice w sąsiedztwie będą zamknięte. Przejezdna pozostanie Globusowa, ale nie będzie ona dostępna w pełnym zakresie.
W połowie października Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę remontu zniszczonego wiaduktu nad Globusową. Inwestycja będzie kosztowała ponad 11 milionów złotych. Niedawno podpisano umowę z firmą Primost Południe, która złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu. Jej zadaniem będzie gruntowna przebudowa obiektu z lat 60. Jak opisują drogowcy, upływ czasu nadszarpnął jego stan. Wyeksploatowane są uszczelnienia, a przeciekająca woda naruszyła betonowo-stalową konstrukcję. Pojawiły się także uszkodzenia mechaniczne spowodowane przez zbyt wysokie auta.
W komunikacie podano, że wykonawca zajmuje się obecnie opracowaniem projektów: technologicznego rozbiórki istniejącego obiektu, technologicznego zabezpieczenia wykopów na czas prowadzenia robót, warsztatowego konstrukcji stalowej, montażu konstrukcji stalowej, konstrukcji i montażu łożysk, a także warsztatowego dylatacji. "Pierwszy wymieniony projekt powinien być gotowy w połowie stycznia, bo harmonogram prac zakłada ich rozpoczęcie w lutym" - zapowiada ZDM.
Rozbiorą płytę i wzmocnią podpory
Drogowcy opisują też, jak będą przebiegały prace. W pierwszej kolejności wykonawca rozbierze część drogową wiaduktu. Będzie to wymagało sfrezowania asfaltu i demontażu barierek i balustrad, a na zakończenie zdemontowania obecnego ustroju nośnego wiaduktu drogowego i kładki dla pieszych.
Podczas badań stanu technicznego wiaduktu w ubiegły roku stwierdzono, że nie trzeba będzie usuwać podpór, czyli tak zwanych przyczółków. Drogowcy sprawdzili, jak kilka wywierconych kawałków betonu zachowało się w warunkach laboratoryjnych, między innymi podczas prób ściskania i rozciągania. Okazało się, że konieczne będzie jedynie częściowe skucie starej warstwy i dozbrojenie podpór, tak by były one przygotowane na ułożenie nowej konstrukcji płyty.
Jak zapowiada ZDM, nowa konstrukcja nośna wiaduktu będzie zespolona, co oznacza, że stalowe belki będą połączone ze współpracująca żelbetową płytą pomostu. Dodatkowo w trakcie prac obiekt zyska przejściowe, jakich dotychczas nie było. Zmieni się też otoczenie - istniejący pas zieleni, zastąpią donice z zielenią. To dlatego, że według analiz drogowców, był on jednym z głównych czynników degradacji obiektu.
"Obecnie w ciągu ulic Świerszcza i Potrzebnej mamy tylko chodnik dla pieszych. Projekt i budowa zakładają wykonanie rezerwy umożliwiającej w przyszłości budowę, niezależnej od drogi dla pieszych, ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Świerszcza i Potrzebnej, która zostanie połączona z drogą dla rowerów na obiekcie. Układ ulicy Globusowej pozostanie bez zmian" - informuje ZDM.
W przeszłości wiadukt nie przechodził gruntownych remontów. "W latach 1979, 1995 i 2001 wykonywane były wzmocnienia podłoża gruntowego, a w ostatnich latach ustawione zostały dodatkowe podpory. Tymczasowe rozwiązania już nie wystarczą, dlatego zdecydowaliśmy o kapitalnym remoncie" - wyjaśniają drogowcy.
Utrudnienia w trakcie remontu wiaduktu
Na czas inwestycji zamknięte zostaną ulice Świerszcza i Potrzebna. Utrudnienia będą dotyczyły ich odcinków w sąsiedztwie wiaduktu. Ulica Globusowa będzie przejezdna, ale jej jezdnie - w zależności od etapów robót - będą zwężane do jednego pasa lub naprzemiennie zamykane. "W tym drugim przypadku kierowcy będą mieli do dyspozycji po jednym pasie w każdym kierunku na jezdni, która akurat będzie otwarta" - podają drogowcy.
Szczegóły dotyczące zmian w organizacji ruchu drogowcy zamierzają przekazać około tygodnia przed rozpoczęciem robót.
Autorka/Autor: kk/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: ZDM