"Naród, który chce być wolny, musi pamiętać jak wolność została zdobyta"

Źródło:
TVN24
Prof. Leszek Żukowski opowiedział o Powstaniu Warszawskim
Prof. Leszek Żukowski opowiedział o Powstaniu Warszawskim
TVN24
Prof. Leszek Żukowski opowiedział o Powstaniu WarszawskimTVN24

Prof. Leszek Żukowski we "Wstajesz i wiesz" opowiedział o swoich przeżyciach i walkach, jakie toczył podczas Powstania Warszawskiego. Był wtedy nastolatkiem, miał zaledwie 15 lat.

Profesor Leszek Żukowski był gościem programu "Wstajesz i wiesz". Mając 15 lat brał udział w powstaniu, przyjął wtedy pseudonim "Antek". Początkowo był łącznikiem i roznosił rozkazy. Potem walczył, m.in. na placu Krasińskich i na placu Teatralnym.

Miał być ewakuowany do Śródmieścia, jednak kiedy wchodził do kanału, nastąpiła zmiana. - Jeden z oficerów dostał rozkaz zorganizowania czterech tak zwanych patroli bojowych do pozorowania obecności. Ja byłem w jednym z nich, w trójce, która została wysłana na ruiny ratusza. Po drugiej stronie placu Teatralnego byli Niemcy. Dostaliśmy dodatkową amunicję, mieliśmy oddawać strzał co jakiś czas. Wtedy był ogień na nas. O 22 miał nas ściągnąć łącznik. Sprawa się przeciągnęła do rana - wspominał wydarzenia sprzed 79 lat.

Rano dwóch jego kolegów już nie żyło, a on nie miał amunicji. Został aresztowany razem z ludnością cywilną i odprowadzony do kościoła św. Wojciecha na Woli. Po południu, drugiego września był podział na trzy grupy. Żukowski trafił do grupy, która została wsadzona do wagonu towarowego, znajdującego się między ulicą Wolską i Górczewską. Przebywający tam ludzie stali, było ich około stu. - Zamknęli wagon i otworzyli dopiero 7 września - dodał profesor.

Prof. Leszek Żukowski był gościem programu "Wstajesz i wiesz"TVN24

Dwie najtrudniejsze chwile

Profesor Żukowski stwierdził, że podczas powstania dwa momenty były dla niego najtrudniejsze. Pierwszy zdarzył się 14 sierpnia. - Byłem na barykadzie, na ulicy Senatorskiej, naprzeciwko kościoła św. Antoniego i byłem z człowiekiem, który był dowódcą oddziału. On mnie przyjął jeszcze na Woli, w szeregi, jako łącznika. Powiedział: "znasz teren, będziesz naszym łącznikiem" - opowiadał profesor. Zdobył broń i wtedy został włączony do batalionu "Łukasiński". - Na moich oczach on dostał pociskiem w głowę, równocześnie strzelając do Niemca, który był w kościele św. Antoniego. Tamten Niemiec spadł z podwyższenia. Dla mnie było to przeżycie, ja byłem dzieciakiem. Myślałam, że do walki są żołnierze, a dowódca to ma kierować, a nagle dowódca dostaje pocisk w głowę. To był dla mnie pierwszy wstrząs - podkreślił Żukowski.

Drugi był, wspominanego już wcześniej, 2 września. - Poczułem (....), że to już koniec, bo nie miałem amunicji, musiałem schować karabinek i byłem aresztowany. To był dla mnie koniec, bo ja byłem raczej przygotowany, że zostanę rozstrzelany - powiedział.

"Walczyliśmy, praktycznie bez nadziei zwycięstwa"

Dla Żukowskiego każda rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest "przypomnieniem zrywu, w którym walczyliśmy, praktycznie bez nadziei zwycięstwa". Jak wspomniał, podczas rozmowy, od lat 70, żyjący żołnierze batalionu spotykali się i chodzili po miejscach walk na Starym Mieście. - Składaliśmy kwiaty w miejscach dla nas ważnych. Niestety, jestem ostatnim żyjącym żołnierzem batalionu "Łukasiński".

- Naród, który chce być wolny, musi pamiętać jak wolność została zdobyta. Niestety, historia jest taka, że wolności nie dostajemy za darmo. O wolność trzeba walczyć - podkreślił Żukowski.

Na pytanie, czym jest dla niego patriotyzm odpowiedział krótko. - Patriotyzmem jest miłość ojczyzny i gotowość zrobienia dla niej wszystkiego - zaznaczył.

Autorka/Autor:mg/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl