Obchody Święta Dziękczynienia. Procesja przeszła do Świątyni Opatrzności Bożej

Procesja dziękczynna z relikwiami błogosławionych przeszła w niedzielę ulicami Warszawy. Wierni wyruszyli o poranku z archikatedry warszawskiej pw. św. Jana Chrzciciela na Starówce do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Centralnym punktem obchodów XV Święta Dziękczynienia była msza święta z udziałem członków Episkopatu Polski.

Centralne obchody XV Święta Dziękczynienia rozpoczęły się procesją dziękczynną z relikwiami błogosławionych, która wyruszyła o poranku z archikatedry warszawskiej przy Świętojańskiej. Pątników pobłogosławił biskup Piotr Jarecki. Prosił on błogosławionych, aby wstawiali się do Boga, za narodem, by żył "we wzajemnej miłości, szacunku i poświęceniu jedynemu Bogu". - Niech błogosławiona Elżbieta, która przyjęła utratę wzroku jako swój krzyż i dostrzegła w tym powołanie do służenia Bogu w niewidomych na ciele i duszy wstawia się za nami pielgrzymującymi po tej ziemi - powiedział biskup Jarecki.

Na czele precesji znajdował się krzyż, za nim sztandary, osoby konsekrowane, orkiestra oraz osoby niosące krzyż. Zgodnie z programem procesja o godzinie 8.25 przechodziła obok kościoła św. Aleksandra, kierując się w stronę Belwederu. Następnie około godziny 10.45 dotarła w rejon kościoła św. Antoniego M. Zaccarii, gdzie została uformowana uroczysta procesja z udziałem Episkopatu Polski, kapituł i zaproszonych gości.

Trasa procesji wiodła ulicami: Świętojańską, plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, rondo de Gaulle'a, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży, Aleje Ujazdowskie, Belwederską, Jana III Sobieskiego, aleją Rzeczypospolitej, Hlonda. Przemarsz zakończył się około godziny 11.30 przed Świątynią Opatrzności Bożej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Dziękczynienie za beatyfikację dwojga błogosławionych

Hasłem tegorocznego Święta Dziękczynienia są słowa "Dziękujemy za błogosławionych kardynała Stefana Wyszyńskiego i matkę Elżbietę Różę Czacką". Jest to zarazem ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikacje obojga błogosławionych.

Centralnym punktem obchodów była uroczysta msza święta w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 12.00, której przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Homilię przygotował biskup Jan Kopiec.

- "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi" - te słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II w Wigilię Zesłania Ducha Świętego przywołujemy dziś w Dzień Pięćdziesiątnicy - powiedział kardynał Nycz, witając zgromadzonych.

Jak mówił, "wierzymy, że słowa te stały się wtedy początkiem wielkiej zmiany w Polsce, w Europie Środkowo-Wschodniej, w Kościele". - Ufamy, że to wołanie do Ducha Świętego dziś - w czasie, kiedy świat wychodzi ze skutków pandemii, okrutnej wojny wywołanej przez państwo rosyjskie wobec Ukrainy, w czasie pomocy uchodźcom ukraińskim, gdy Kościół heroicznie szuka drogi do młodego pokolenia - jest uzasadnione i konieczne także dzisiaj - podkreślił metropolia warszawski.

Przyznał, że w czasie beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej, która odbyła się 12 września ubiegłego roku, nikt nawet nie przypuszczał, Bóg dał nam nowych patronów na nowe czasy i wyzwania zarówno w świecie, jak i w Kościele.

Liturgię koncelebrowało kilkudziesięciu biskupów, w tym m.in. prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, arcybiskup Józef Guzdek, kardynał Stanisław Dziwisz, arcybiskup Grzegorz Ryś, biskup Andrzej Dziuba, biskup Ryszard Kasyna oraz biskup Romuald Kamiński.

W uroczystości brali także udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz Wojska Polskiego.

Atrakcje z okazji Święta Dziękczynienia

Zgodnie z tradycją, po liturgii zaplanowano szereg atrakcji dla dzieci z rodzicami. Obok świątyni otwarto "Miasteczko dla Dzieci". W tym roku grę dla najmłodszych przygotowało Zgromadzenie Franciszkanek Służebnic Krzyża. Składała się z czterech etapów: "Bezpieczna Przystań", "Kuźnia Talentów", "Smocza Jama" i "Królestwo Niebieskie". Na każdym z nich dzieci miały do wykonania konkretne zadania np. udział w rebusie czy wykonanie rysunku.

Integralną częścią Miasteczka jest specjalna przestrzeń polsko-ukraińska w "Namiocie Wdzięczności", w której zarówno uchodźcy z Ukrainy, jak i Polacy mogą wyrazić swoją wzajemną wdzięczność i jedność. Wypowiedzi wszystkich chętnych są rejestrowane.

W programie XV Święta Dziękczynienia jest także pokaz filmów, występ Józefa Skrzeka i artystów z Ukrainy oraz wieczór uwielbienia z udziałem Dariusza "Maleo" Malejonka. Obchody zakończy odśpiewanie o godz. 21.37 "Barki" i iluminacja świątyni.

5 czerwca w kraju odbywa się także ogólnopolska zbiórka do puszek na rzecz budowy Świątyni Opatrzności Bożej.

Kościelne Święto Dziękczynienia

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 roku przez arcybiskupa Kazimierza Nycza. Jest ono kontynuacją inicjatywy podjętej jeszcze przez Sejm Czteroletni, który postanowił złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Miało nim być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Planu nie udało się zrealizować z powodu rozbiorów.

Prace na rzecz budowy świątyni podjęto w 1918 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Przerwała je II wojna światowa i czas PRL-u. Do realizacji idei wrócił prymas Polski kardynał Józef Glemp.


Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie
Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie
Źródło: Shutterstock
Czytaj także: