Obchody Święta Dziękczynienia. Procesja przeszła do Świątyni Opatrzności Bożej

Źródło:
PAP

Procesja dziękczynna z relikwiami błogosławionych przeszła w niedzielę ulicami Warszawy. Wierni wyruszyli o poranku z archikatedry warszawskiej pw. św. Jana Chrzciciela na Starówce do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Centralnym punktem obchodów XV Święta Dziękczynienia była msza święta z udziałem członków Episkopatu Polski.

Centralne obchody XV Święta Dziękczynienia rozpoczęły się procesją dziękczynną z relikwiami błogosławionych, która wyruszyła o poranku z archikatedry warszawskiej przy Świętojańskiej. Pątników pobłogosławił biskup Piotr Jarecki. Prosił on błogosławionych, aby wstawiali się do Boga, za narodem, by żył "we wzajemnej miłości, szacunku i poświęceniu jedynemu Bogu". - Niech błogosławiona Elżbieta, która przyjęła utratę wzroku jako swój krzyż i dostrzegła w tym powołanie do służenia Bogu w niewidomych na ciele i duszy wstawia się za nami pielgrzymującymi po tej ziemi - powiedział biskup Jarecki.

Na czele precesji znajdował się krzyż, za nim sztandary, osoby konsekrowane, orkiestra oraz osoby niosące krzyż. Zgodnie z programem procesja o godzinie 8.25 przechodziła obok kościoła św. Aleksandra, kierując się w stronę Belwederu. Następnie około godziny 10.45 dotarła w rejon kościoła św. Antoniego M. Zaccarii, gdzie została uformowana uroczysta procesja z udziałem Episkopatu Polski, kapituł i zaproszonych gości.

Trasa procesji wiodła ulicami: Świętojańską, plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, rondo de Gaulle'a, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży, Aleje Ujazdowskie, Belwederską, Jana III Sobieskiego, aleją Rzeczypospolitej, Hlonda. Przemarsz zakończył się około godziny 11.30 przed Świątynią Opatrzności Bożej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Dziękczynienie za beatyfikację dwojga błogosławionych

Hasłem tegorocznego Święta Dziękczynienia są słowa "Dziękujemy za błogosławionych kardynała Stefana Wyszyńskiego i matkę Elżbietę Różę Czacką". Jest to zarazem ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikacje obojga błogosławionych.

Centralnym punktem obchodów była uroczysta msza święta w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 12.00, której przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Homilię przygotował biskup Jan Kopiec.

- "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi" - te słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II w Wigilię Zesłania Ducha Świętego przywołujemy dziś w Dzień Pięćdziesiątnicy - powiedział kardynał Nycz, witając zgromadzonych.

Jak mówił, "wierzymy, że słowa te stały się wtedy początkiem wielkiej zmiany w Polsce, w Europie Środkowo-Wschodniej, w Kościele". - Ufamy, że to wołanie do Ducha Świętego dziś - w czasie, kiedy świat wychodzi ze skutków pandemii, okrutnej wojny wywołanej przez państwo rosyjskie wobec Ukrainy, w czasie pomocy uchodźcom ukraińskim, gdy Kościół heroicznie szuka drogi do młodego pokolenia - jest uzasadnione i konieczne także dzisiaj - podkreślił metropolia warszawski.

Przyznał, że w czasie beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej, która odbyła się 12 września ubiegłego roku, nikt nawet nie przypuszczał, Bóg dał nam nowych patronów na nowe czasy i wyzwania zarówno w świecie, jak i w Kościele.

Liturgię koncelebrowało kilkudziesięciu biskupów, w tym m.in. prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, arcybiskup Józef Guzdek, kardynał Stanisław Dziwisz, arcybiskup Grzegorz Ryś, biskup Andrzej Dziuba, biskup Ryszard Kasyna oraz biskup Romuald Kamiński.

W uroczystości brali także udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz Wojska Polskiego.

Atrakcje z okazji Święta Dziękczynienia

Zgodnie z tradycją, po liturgii zaplanowano szereg atrakcji dla dzieci z rodzicami. Obok świątyni otwarto "Miasteczko dla Dzieci". W tym roku grę dla najmłodszych przygotowało Zgromadzenie Franciszkanek Służebnic Krzyża. Składała się z czterech etapów: "Bezpieczna Przystań", "Kuźnia Talentów", "Smocza Jama" i "Królestwo Niebieskie". Na każdym z nich dzieci miały do wykonania konkretne zadania np. udział w rebusie czy wykonanie rysunku.

Integralną częścią Miasteczka jest specjalna przestrzeń polsko-ukraińska w "Namiocie Wdzięczności", w której zarówno uchodźcy z Ukrainy, jak i Polacy mogą wyrazić swoją wzajemną wdzięczność i jedność. Wypowiedzi wszystkich chętnych są rejestrowane.

W programie XV Święta Dziękczynienia jest także pokaz filmów, występ Józefa Skrzeka i artystów z Ukrainy oraz wieczór uwielbienia z udziałem Dariusza "Maleo" Malejonka. Obchody zakończy odśpiewanie o godz. 21.37 "Barki" i iluminacja świątyni.

5 czerwca w kraju odbywa się także ogólnopolska zbiórka do puszek na rzecz budowy Świątyni Opatrzności Bożej.

Kościelne Święto Dziękczynienia

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 roku przez arcybiskupa Kazimierza Nycza. Jest ono kontynuacją inicjatywy podjętej jeszcze przez Sejm Czteroletni, który postanowił złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Miało nim być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Planu nie udało się zrealizować z powodu rozbiorów.

Prace na rzecz budowy świątyni podjęto w 1918 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Przerwała je II wojna światowa i czas PRL-u. Do realizacji idei wrócił prymas Polski kardynał Józef Glemp.

Świątynia Opatrzności Bożej w WarszawieShutterstock

Autorka/Autor:kk

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek po południu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów na Targówku. Trzy osoby wymagały opieki medycznej.

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Zadzwonił na policję i powiedział, że jest poszukiwany. Podał adres i poprosił o przyjazd patrolu. Trafił do aresztu, bo - jak powiedział - chciał zrobić "na złość" swojej partnerce.

"Na złość" partnerce trafił do aresztu

"Na złość" partnerce trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek późnym wieczorem na warszawskich Bielanach zderzyły się dwa auta: karetka i taksówka. W wyniku uderzenia pojazd uprzywilejowany przewrócił się na bok.

Po zderzeniu z taksówką karetka przewróciła się na bok

Po zderzeniu z taksówką karetka przewróciła się na bok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Wiele osób wybiera się na groby bliskich wcześniej, dlatego już w najbliższy weekend zostanie ułatwiony dojazd do cmentarzy Północnego i Bródnowskiego. Na trasy wyjadą autobusy przegubowe - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Pierwsze zmiany w organizacji ruchu przy stołecznych cmentarzach

Pierwsze zmiany w organizacji ruchu przy stołecznych cmentarzach

Źródło:
PAP

W sobotę, 19 października, w Rembertowie odbędzie się 12 edycja biegu "RUNbertów". Z kolei w niedzielę, 20 października biegacze spotkają się na starcie Biegu Przez Most ulicami Białołęki oraz mostem północnym. W związku z biegami mieszkańców czekają utrudnienia.

W sobotę bieg w Rembertowie, w niedzielę na Białołęce

W sobotę bieg w Rembertowie, w niedzielę na Białołęce

Źródło:
PAP