Obchody Święta Dziękczynienia. Procesja przeszła do Świątyni Opatrzności Bożej

Źródło:
PAP

Procesja dziękczynna z relikwiami błogosławionych przeszła w niedzielę ulicami Warszawy. Wierni wyruszyli o poranku z archikatedry warszawskiej pw. św. Jana Chrzciciela na Starówce do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Centralnym punktem obchodów XV Święta Dziękczynienia była msza święta z udziałem członków Episkopatu Polski.

Centralne obchody XV Święta Dziękczynienia rozpoczęły się procesją dziękczynną z relikwiami błogosławionych, która wyruszyła o poranku z archikatedry warszawskiej przy Świętojańskiej. Pątników pobłogosławił biskup Piotr Jarecki. Prosił on błogosławionych, aby wstawiali się do Boga, za narodem, by żył "we wzajemnej miłości, szacunku i poświęceniu jedynemu Bogu". - Niech błogosławiona Elżbieta, która przyjęła utratę wzroku jako swój krzyż i dostrzegła w tym powołanie do służenia Bogu w niewidomych na ciele i duszy wstawia się za nami pielgrzymującymi po tej ziemi - powiedział biskup Jarecki.

Na czele precesji znajdował się krzyż, za nim sztandary, osoby konsekrowane, orkiestra oraz osoby niosące krzyż. Zgodnie z programem procesja o godzinie 8.25 przechodziła obok kościoła św. Aleksandra, kierując się w stronę Belwederu. Następnie około godziny 10.45 dotarła w rejon kościoła św. Antoniego M. Zaccarii, gdzie została uformowana uroczysta procesja z udziałem Episkopatu Polski, kapituł i zaproszonych gości.

Trasa procesji wiodła ulicami: Świętojańską, plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, rondo de Gaulle'a, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży, Aleje Ujazdowskie, Belwederską, Jana III Sobieskiego, aleją Rzeczypospolitej, Hlonda. Przemarsz zakończył się około godziny 11.30 przed Świątynią Opatrzności Bożej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Dziękczynienie za beatyfikację dwojga błogosławionych

Hasłem tegorocznego Święta Dziękczynienia są słowa "Dziękujemy za błogosławionych kardynała Stefana Wyszyńskiego i matkę Elżbietę Różę Czacką". Jest to zarazem ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikacje obojga błogosławionych.

Centralnym punktem obchodów była uroczysta msza święta w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 12.00, której przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Homilię przygotował biskup Jan Kopiec.

- "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi" - te słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II w Wigilię Zesłania Ducha Świętego przywołujemy dziś w Dzień Pięćdziesiątnicy - powiedział kardynał Nycz, witając zgromadzonych.

Jak mówił, "wierzymy, że słowa te stały się wtedy początkiem wielkiej zmiany w Polsce, w Europie Środkowo-Wschodniej, w Kościele". - Ufamy, że to wołanie do Ducha Świętego dziś - w czasie, kiedy świat wychodzi ze skutków pandemii, okrutnej wojny wywołanej przez państwo rosyjskie wobec Ukrainy, w czasie pomocy uchodźcom ukraińskim, gdy Kościół heroicznie szuka drogi do młodego pokolenia - jest uzasadnione i konieczne także dzisiaj - podkreślił metropolia warszawski.

Przyznał, że w czasie beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej, która odbyła się 12 września ubiegłego roku, nikt nawet nie przypuszczał, Bóg dał nam nowych patronów na nowe czasy i wyzwania zarówno w świecie, jak i w Kościele.

Liturgię koncelebrowało kilkudziesięciu biskupów, w tym m.in. prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, arcybiskup Józef Guzdek, kardynał Stanisław Dziwisz, arcybiskup Grzegorz Ryś, biskup Andrzej Dziuba, biskup Ryszard Kasyna oraz biskup Romuald Kamiński.

W uroczystości brali także udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz Wojska Polskiego.

Atrakcje z okazji Święta Dziękczynienia

Zgodnie z tradycją, po liturgii zaplanowano szereg atrakcji dla dzieci z rodzicami. Obok świątyni otwarto "Miasteczko dla Dzieci". W tym roku grę dla najmłodszych przygotowało Zgromadzenie Franciszkanek Służebnic Krzyża. Składała się z czterech etapów: "Bezpieczna Przystań", "Kuźnia Talentów", "Smocza Jama" i "Królestwo Niebieskie". Na każdym z nich dzieci miały do wykonania konkretne zadania np. udział w rebusie czy wykonanie rysunku.

Integralną częścią Miasteczka jest specjalna przestrzeń polsko-ukraińska w "Namiocie Wdzięczności", w której zarówno uchodźcy z Ukrainy, jak i Polacy mogą wyrazić swoją wzajemną wdzięczność i jedność. Wypowiedzi wszystkich chętnych są rejestrowane.

W programie XV Święta Dziękczynienia jest także pokaz filmów, występ Józefa Skrzeka i artystów z Ukrainy oraz wieczór uwielbienia z udziałem Dariusza "Maleo" Malejonka. Obchody zakończy odśpiewanie o godz. 21.37 "Barki" i iluminacja świątyni.

5 czerwca w kraju odbywa się także ogólnopolska zbiórka do puszek na rzecz budowy Świątyni Opatrzności Bożej.

Kościelne Święto Dziękczynienia

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 roku przez arcybiskupa Kazimierza Nycza. Jest ono kontynuacją inicjatywy podjętej jeszcze przez Sejm Czteroletni, który postanowił złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Miało nim być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Planu nie udało się zrealizować z powodu rozbiorów.

Prace na rzecz budowy świątyni podjęto w 1918 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Przerwała je II wojna światowa i czas PRL-u. Do realizacji idei wrócił prymas Polski kardynał Józef Glemp.

Świątynia Opatrzności Bożej w WarszawieShutterstock

Autorka/Autor:kk

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Policjanci wciąż wyjaśniają okoliczności brutalnego gwałtu i zabójstwa w Parku Praskim w Warszawie. Śledztwo jest prowadzone już ponad dwa lata. Wciąż planowane jest przesłuchanie jej bliskich w Mołdawii. Powstanie też portret psychologiczny zabójcy.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, pozostaje nieuchwytny. Kim był? Ocenią psychologowie

Zamordował kobietę w Parku Praskim, pozostaje nieuchwytny. Kim był? Ocenią psychologowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W warszawskim metrze rozpoczęła się wymiana listew, które pomagają w poruszaniu się osobom niewidomym. Ale pozytywną zmianę powinni odczuć wszyscy pasażerowie, bo niejednemu zdarzyło się w sezonie jesienno-zimowym wywinąć orła.

"Kto się na nich choć raz nie poślizgnął, niech pierwszy rzuci kamieniem". Zmiany w metrze

"Kto się na nich choć raz nie poślizgnął, niech pierwszy rzuci kamieniem". Zmiany w metrze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Fotoradary powinny wrócić do samorządu - twierdzi Dorota Olszewska z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. Przywrócenie fotoradarów strażom miejskim postuluje prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Ministerstwo Infrastruktury nie ma takich planów.

"Samorządy często wiedzą najlepiej". Chcą odzyskać fotoradary

"Samorządy często wiedzą najlepiej". Chcą odzyskać fotoradary

Źródło:
PAP

Miejscy ogrodnicy pochwalili się pierwszymi efektami prac na budowie parku nad Południową Obwodnicą Warszawy na Ursynowie. - Praca wre - zapewnili.

Od lat obiecują park. Zaczęli od misia i pomostów w kształcie plastrów miodu

Od lat obiecują park. Zaczęli od misia i pomostów w kształcie plastrów miodu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ustalili, że w jednym z aresztów w województwie mazowieckim może dochodzić do przestępstwa, w które jest zamieszany jest funkcjonariusz służby więziennej.

Aresztowany przestępca dostał telefon. Podejrzany strażnik więzienny

Aresztowany przestępca dostał telefon. Podejrzany strażnik więzienny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miał ponad trzy promile, choć ledwie stał na nogach, to wsiadł za kierownicę, by pojechać po kolejną porcję alkoholu. Policja z podwarszawskiego Piaseczna zatrzymała w Czersku 63-latka, który już stracił prawo jazdy i auto, a niebawem stanie przed sądem.

Kompletnie pijany przyjechał po alkohol. Zareagował świadek

Kompletnie pijany przyjechał po alkohol. Zareagował świadek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samiczka jednego z najmniejszych jeleni świata - pudu południowego - która urodziła się w warszawskim zoo, ma już imię. Wybrano je w internetowym głosowaniu.

Plebiscyt zakończony. Imię dla samiczki jednego z najmniejszych jeleni świata wybrane

Plebiscyt zakończony. Imię dla samiczki jednego z najmniejszych jeleni świata wybrane

Źródło:
PAP

Trzy miesiące po tragicznym wypadku prokuratura stawia zarzuty kierowcy tira. To on, zdaniem śledczych, jest winien śmierci maszynisty.

Tir zderzył się z pociągiem, zginął maszynista. Kierowca usłyszał zarzuty

Tir zderzył się z pociągiem, zginął maszynista. Kierowca usłyszał zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Instytut Kultury zapewnia, że nie ma mowy o likwidacji kina Luna i urządzeniu w lokalu supermarketu. - Nigdy nie było takich planów - przekonuje MIK. Tłumaczy też zapisy umowy, które okazały się nierealistyczne dla dotychczasowego operatora kina i doprowadziły do jego wyprowadzki.

Kino zabite dechami. Nie chcieli, by Luna była "centrum kultury i wszystkiego"

Kino zabite dechami. Nie chcieli, by Luna była "centrum kultury i wszystkiego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie (RDOŚ) wydał decyzję środowiskową dla budowy drogi ekspresowej S19 w województwie mazowieckim. Chodzi o odcinek biegnący przez powiat łosicki. To kluczowy dokument dla dalszego przygotowania i realizacji tego fragmentu trasy Via Carpatia.

Jest decyzja środowiskowa dla ważnego odcinka S19

Jest decyzja środowiskowa dla ważnego odcinka S19

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny Zarząd Zieleni chce odtworzyć historyczny wygląd ogrodu daliowego w Parku Skaryszewskim. Urzędnicy proszą mieszkańców, by poszperali w domowych archiwach i znaleźli zdjęcia tego wyjątkowego miejsca z dawnych lat.

Szukają zdjęć ogrodu daliowego z dawnych lat

Szukają zdjęć ogrodu daliowego z dawnych lat

Źródło:
PAP

Awantura domowa w centrum Warszawy. Dorośli ranili się nożem na oczach piątki dzieci. Wcześniej, przez kilka lat, sąsiedzi zgłaszali różnym służbom, że w tej rodzinie dzieje się bardzo źle. Interweniował kurator, a sprawa trafiła do sądu. Mimo to nie udało się umieścić dzieci w innych domach. Materiał "Uwagi!" TVN.

Sąsiedzi reagowali, kurator też. Dzieci i tak zobaczyły, jak rodzice ranią się nożem

Sąsiedzi reagowali, kurator też. Dzieci i tak zobaczyły, jak rodzice ranią się nożem

Źródło:
"Uwaga"! TVN

Zakończyła się druga edycja konkursu na Warszawskie Drzewo Roku. Pierwsze miejsce zajął oliwnik wąskolistny z Ursusa. - Na tego kandydata oddano ponad połowę wszystkich głosów - poinformowali w sobotę urzędnicy.

Wybrano drzewo roku. Rośnie w Ursusie

Wybrano drzewo roku. Rośnie w Ursusie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie zasłabnięcia uczniów w Zespole Szkół Powiatowych w Przasnyszu. Nikt nie usłyszał zarzutów.

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Decyzja prokuratury

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Decyzja prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci piaseczyńskiej drogówki przerwali niebezpieczną jazdę 32-latka, który na liczniku swojego bmw miał ponad 200 km/h. - Twierdził, że spieszy się do domu. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych, a na jego kontro trafiło 15 punktów - opisuje rzeczniczka funkcjonariuszy.

"Pomiar nie pozostawiał złudzeń". Kierowca z wysokim mandatem

"Pomiar nie pozostawiał złudzeń". Kierowca z wysokim mandatem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest akt oskarżenia dla 68-latka podejrzanego o zabójstwo dwójki emerytów z Niemiec. Ich zwłoki znaleziono niedaleko Jeziorka Czerniakowskiego ponad 12 lat temu. Co ustalili śledczy?

Emeryci z Niemiec zostali zastrzeleni w 2012 roku. Koniec śledztwa, kluczowym dowodem rękawiczka

Emeryci z Niemiec zostali zastrzeleni w 2012 roku. Koniec śledztwa, kluczowym dowodem rękawiczka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez ponad trzy miesiące bramy Uniwersytetu Warszawskiego były zamknięte. Powodem nie były jednak wakacje studentów, a odbywające się przed uczelnią protesty. Teraz w sprawie głos zabrał rektor.

Przez protesty studentów bramy UW były zamknięte. Uczelnia zabrała głos

Przez protesty studentów bramy UW były zamknięte. Uczelnia zabrała głos

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Słynna warszawska palma przy rondzie gen. Charles'a de Gaulle'a przechodzi właśnie remont. Prace obejmują wymianę liści, kory oraz konserwację stalowej konstrukcji rzeźby.

Nowe liście i kora. Warszawska palma przechodzi remont

Nowe liście i kora. Warszawska palma przechodzi remont

Źródło:
PAP