Ponad pięć tysięcy osób z przełożonym terminem szczepienia. Nie dotarły nowe dawki od Johnson & Johnson

Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Dworczyk: w ciągu ostatnich kilkunastu dni Janssen zmniejszył dostawy o 450 tysięcy sztuk szczepionek do Polski
Dworczyk: w ciągu ostatnich kilkunastu dni Janssen zmniejszył dostawy o 450 tysięcy sztuk szczepionek do PolskiTVN24
wideo 2/3
TVN24Dworczyk: w ciągu ostatnich kilkunastu dni Janssen zmniejszył dostawy o 450 tysięcy sztuk szczepionek do Polski

Problem ze szczepionkami Johnson & Johnson w punktach na Stadionie Legii i w Wawerskim Centrum Kultury. Osoby, które miały w najbliższych dniach zaszczepić się przeciw COVID-19 tym preparatem, otrzymują wiadomości o przełożeniu terminu. Dostawy dla Warszawy zostały zmniejszone o ponad pięć tysięcy dawek. 

- W ciągu ostatnich kilkunastu dni Janssen zmniejszył dostawy o 450 tysięcy sztuk szczepionek do Polski, w konsekwencji część osób będzie miała przesunięte szczepienie bądź zaproponowaną inną szczepionkę - powiedział w poniedziałek Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciw COVID-19.

Problem z dostawami przełożył się na funkcjonowanie dwóch warszawskich punktów szczepień powszechnych. Ratusz przekazał, że do punktu szczepień na Stadionie Legii przy Łazienkowskiej zamiast 3600 dawek preparatu Johnson & Johnson trafi tylko 100. Podobną ilość otrzyma również punkt w Wawerskim Centrum Kultury przy Żagańskiej,  który zamówił 2000 szczepionek tej firmy.

- Niestety rządowa agencja powiadomiła nas, że do warszawskich punktów szczepień powszechnych trafi ponad 5 tys. mniej dawek preparatu firmy Johnson & Johnson. Producent tej szczepionki zadeklarował uzupełnienie dostaw do końca maja. Liczymy, że taka sytuacja więcej się nie powtórzy. To nie tylko destabilizuje proces, ale podważa zaufanie do programu szczepień – mówi wiceprezydent Renata Kaznowska, cytowana w komunikacie ratusza.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Otrzymają propozycję nowych terminów

Co z pięcioma tysiącami osób, które miały otrzymać tę szczepionkę? - Wszystkie osoby, które zarejestrowały się na szczepienia preparatem Johnson & Johnson w punktach szczepień na stadionie Legii i w Wawerskim Centrum Kultury otrzymają od nas powiadomienia z propozycją nowego terminu szczepienia - podkreśla Kaznowska.  

- Dla wielu osób z pewnością będzie to kłopotem, bo wybierały tę szczepionkę z nadzieją, że zaszczepią się jedną dawką przed wakacjami – przyznaje Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka ratusza. - Mamy nadzieję, że rządowa agencja, zgodnie z deklaracją, zdoła nadrobić zaległości w dostawach. Niestety nie jest to pierwszy raz, kiedy mamy problemy ze strony producentów - dodaje.

Ratusz podkreśla, że tempo szczepień w miejskich placówkach zależy od dostaw kolejnych dawek preparatów z rządowej agencji. - Złożyliśmy już do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych wniosek o ofertę na dostawy w czerwcu do warszawskich punktów szczepień powszechnych 300 tysięcy szczepionek firmy Pfizer oraz Johnson & Johnson - podaje Kaznowska.

Miejskie punkty szczepień powszechnych przeciw COVID-19

Od 14 maja w stolicy działają cztery punkty szczepień powszechnych przeciw koronawirusowi. Można się w nich zaszczepić od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8.00-18.00:

•  na stadionie Legii przy Łazienkowskiej 3, •  w Białołęckim Ośrodku Sportu przy Strumykowej 21, •  w Ośrodku Sportu i Rekreacji przy Ossowskiego 25, •  w Wawerskim Centrum Kultury przy Żegańskiej 1a.

Do końca maja zaplanowano w nich ponad 80 tysięcy szczepień. 

Na szczepienie w warszawskich punktach szczepień powszechnych może zarejestrować się każdy, kto ma e-skierowanie. Sposoby są dwa. Można zadzwonić na infolinię 989 i w rozmowie z operatorem wskazać jeden z czterech punktów. Druga opcja to skorzystanie z systemu e-rejestracji w rządowym Portalu Pacjenta. W wyszukiwarce wolnych terminów należy po prostu wskazać wybrany miejski punkt. System powinien wyświetlić najbliższe dostępne wizyty.

Szczegóły dotyczące rejestracji oraz funkcjonowania punktów szczepień dostępne są na stronie warszawaszczepi.pl.

Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości