Odbudowa Pałacu Saskiego. Projekt ustawy u marszałek Sejmu, ale wciąż nie wiadomo co z gruntem pod budowę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Andrzej Duda o Pałacu Saskim: to będzie dzieło zwieńczenia odbudowy stolicy
Andrzej Duda o Pałacu Saskim: to będzie dzieło zwieńczenia odbudowy stolicyTVN24
wideo 2/3
Andrzej Duda o Pałacu Saskim: to będzie dzieło zwieńczenia odbudowy stolicyTVN24

- Odbudowa Pałacu Saskiego to ogromne dzieło o charakterze symbolicznym, które ma zwieńczyć proces odbudowywania stolicy - mówił prezydent Andrzej Duda podczas przekazania projektu ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego marszałek Sejmu. Według zapowiedzi w odbudowanym kompleksie znajdą się siedziba wojewody mazowieckiego, Senatu, a także instytucje kultury. Z kolei prezydent Warszawy uważa, że w tej chwili są ważniejsze wydatki.

W środę na placu Piłsudskiego prezydent RP Andrzej Duda przekazał marszałek Sejmu Elżbiecie Witek projekt Ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej.

- Po wojnie odbudowywano Warszawę przez wiele lat. W czasach biedy i skromnego życia, ciężkim trudem ludzi pracy własnej podnoszono stolicę z ruin. Tak się stało z Zamkiem Królewskim, który jest teraz symbolem Warszawy. Brakło niestety sił i woli aby odbudować także i Pałac Saski, a ściślej jego pierzeję wraz z Pałacem Bruhla i kamienicami od strony ulicy Królewskiej. Cieszę się ogromnie, że po dziesięcioleciach Polska podejmuje to zadanie - mówił Duda.

Prezydent podkreślił w swoim przemówieniu, że odbudowa pałacu "to duży wysiłek finansowy". - Ale to także ogromne dzieło o charakterze symbolicznym, które ma zwieńczyć cały wieloletni proces odbudowywania stolicy - powiedział.

Zapowiedział, że projekt ustawy specjalnej pozwoli "zrealizować inwestycję w sposób sprawny z zapewnionym finansowaniem". - Wierzę, że to dzień, który rozpoczyna inwestycję ponad podziałami politycznymi. Są wstępne, pozytywne opinie konserwatorskie - przekonywał Andrzej Duda.

- Zobowiązuję się, że Sejm niezwłocznie zajmie się procedowaniem tej ustawy - zadeklarowała Elżbieta Witek, odbierając od Andrzeja Dudy projekt ustawy.

Siedziba wojewody, Senatu i instytucji kultury

Projekt ustawy będący prezydencką inicjatywą ustawodawczą został przygotowany przez specjalny zespół powołany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP we współpracy z Biurem Programu "Niepodległa".

Jego powstanie jest efektem zobowiązania, które prezydent złożył 11 listopada 2018 roku, w czasie obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent podpisał wtedy deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie jako swoistego pomnika obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Prezydencki minister Wojciech Kolarski w rozmowie z Polską Agencją Prasową opublikowaną na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta podkreślił, że "projekt ustawy dotyczącej odbudowy jest wyrazem konsekwencji pana prezydenta i stanie się punktem zwrotnym w historii Pałacu Saskiego". - Za sprawą tego projektu przechodzimy od dyskusji i debaty do samego procesu odbudowy, a przyjęcie tej ustawy rozpocznie proces inwestycyjno-budowalny - podkreślił.

- W zamierzeniu Pałac Saski ma stać się przestrzenią instytucji i inicjatyw kulturalnych. Z kolei kamienice przy ulicy Królewskiej są rozważane jako przyszła siedziba Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Natomiast Pałac Brühla jako siedziba Senatu – mówił Kolarski.

Pałac Saski w 1937 rokuKoncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji / NAC

Muzeum Lecha Kaczyńskiego?

Zarówno Kolarski, jak i prezydent Duda podczas przekazania projektu ustawy, nie sprecyzowali, jakie instytucje kultury będą rezydować w odbudowanym pałacu. Dziennikarze "Gazety Stołecznej" sugerują, że politycy PiS widzieliby w Pałacu Saskim Muzeum Zniszczenia Warszawy, co w 2019 roku zapowiadał ówczesny marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński we wrześniu ubiegłego roku zapowiedział, że Instytut Lecha Kaczyńskiego pracuje nad tym, aby w Warszawie powstało muzeum poświęcone zmarłemu w katastrofie smoleńskiej prezydentowi RP. Jednak szczegółów nie podał.

Niewyjaśniona pozostaje również kwestia gruntu, na którym miałby stanąć odbudowany Pałac Saski. W tej chwili działka należy do stołecznego samorządu. Jak przypomina rzeczniczka prasowa ratusza Monika Beuth-Lutyk, miasto stało się jej właścicielem w czasach, gdy prezydentem stolicy był Paweł Piskorski. Wtedy też Skarb Państwa pozyskał połowę placu Bankowego.

"Gazeta Stołeczna" wskazuje, że może dojść do ponownej wymiany gruntów lub przejęcia działki za pomocą specustawy. - Póki co, nie otrzymaliśmy żadnej propozycji w tej sprawie - przekazała nam rzeczniczka ratusza.

Trzaskowski: są w tej chwili ważniejsze wydatki

Zachowawczo o odbudowie Pałacu Saskiego mówi również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zwrócił uwagę, że w tej chwili są ważniejsze wydatki.

- Mamy pytania do rządu i pana prezydenta, czy to w tej chwili jest najbardziej paląca potrzeba warszawianek i warszawiaków. Znajdujemy się w dosyć sporym kryzysie finansowym. Coraz mniej było wpływów do budżetu miasta w związku z epidemią. Jeżeli rządzący chcą wydawać pieniądze na inwestycje w Warszawie, to mogliby wesprzeć choćby budowę metra - powiedział Trzaskowski.

Stwierdził również, że jeżeli rządzący traktują tę inwestycję jako priorytet, należy rozmawiać o konkretach. Trzaskowski pyta m.in. czy przestrzeń odbudowanego pałacu będzie służyć wszystkim mieszkańcom Warszawy, a także w jaki sposób budynek będzie odtworzony. - Mamy również mnóstwo pytań o ingerencję w ogród Saski, bo nie chcielibyśmy ingerencji w obszar przyrodniczy. Są też pytania dotyczące parkingów oraz samych działek. Natomiast my te rozmowy toczymy w dobrej wierze - dodał Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski: są ważniejsze wydatki niż odbudowa Pałacu Saskiego
Trzaskowski: są ważniejsze wydatki niż odbudowa Pałacu SaskiegoTVN24

Pomysł odbudowy Pałacu Saskiego

Pałac Saski został wysadzony przez Niemców w grudniu 1944 roku, ocalały jedynie fragmenty kolumnady z Grobem Nieznanego Żołnierza. Po wojnie zapadła decyzja o tym, że nie zostanie odbudowany. Temat powrócił po kilkudziesięciu latach. Ówczesny wojewoda warszawski chciał w latach 90. zacząć od postawienia na placu Piłsudskiego makiety. Realne prace zaczęły się natomiast, gdy w stolicy rządził Lech Kaczyński. Ale kolejna władza już ich nie dokończyła. Temat powrócił w kampanii przed wyborami na prezydenta Warszawy, a później, na stulecie niepodległości, Andrzej Duda oficjalnie zadeklarował kolejne podejście do odbudowy, która miała zakończyć się w roku 2023. Tyle że według najnowszego programu PiS, dopiero wtedy ma się ona zacząć.

Wraca temat odbudowy Pałacu SaskiegoTVN24

Autorka/Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. - Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazała Komenda Stołeczna Policji.

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W wyniku zderzenia dwóch samochodów w Mińsku Mazowieckim poszkodowane zostały cztery osoby, w tym dziecko.

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Plac zabaw przy Kopie Cwila na Ursynowie został zamknięty. Na huśtawce odkryto gniazdo os. Choć usunęli je strażacy, to władze dzielnicy apelują o ostrożność i unikanie miejsca w najbliższych godzinach. "W ciągu najbliższej doby osy mogą być bardziej rozdrażnione i skłonne użądlić" - ostrzegają.

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w ruchu w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby wystawiły za nim czerwoną notę Interpolu i Europejski Nakaz Aresztowania. 40-latek z Armenii poszukiwany za przestępstwa narkotykowe wpadł na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

Agama brodata zaskoczyła mieszkankę warszawskich Bielan, która wyszła na spacer z psem. Czworonóg wytropił egzotyczne zwierzę w parku. Gadem zaopiekowali się strażnicy miejscy.

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

Źródło:
PAP

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl